Dialog Europejski w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności.  Rozmawiano o breksicie, o euroentuzjastach, o sprawdzaniu treści edukacji, o finansowaniu organizacji pozarządowych prosto z Brukseli. Spodziewać się możemy „pasażerów na gapę”…

Fot. Kazimierz Netka.

Gdy ludzie zobaczą jak jest bez Unii Europejskiej, to może ją na nowo pokochają…

W Wielkiej Brytanii oraz w Holandii odbywają się 23 maja 2019 roku wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce – dobiegł końca cykl spotkań pt. Dialog Europejski, organizowanych przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ostatni z tych Dialogów odbył się w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności. Mieliśmy okazję przysłuchiwać się tej debacie, pt. Przyszłość Europy w Twoich rękach”, zorganizowanej z udziałem ambasadora, dr. Marka Prawdy – dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a spotkanie prowadził dziennikarz TOK FM Maciej Zakrocki.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii i jednoczesne rychłe wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Jak to możliwe! Czym się skończy, jak będzie w takiej sytuacji funkcjonowała Unia Europejska? Takie pytania cisną się na usta każdemu, kto choć trochę interesuje się Unią Europejską. A ciekawi to chyba wszystkich naszych rodaków, wszystkich obywateli Polski. Bacznie przygląda się temu procesowi cała Unia Europejska – wszystkie jej państwa członkowskie, a także ich obywatele. Niewątpliwie, tą dziwną sytuacją gdy ze Wspólnoty Europejskiej występuje jej jedno z najważniejszych i najsilniejszych państw, wywołuje zdumienie na całym świecie. Nic więc dziwnego, że właśnie na ten temat bardzo dużo mówił w Gdańsku dr Marek Prawda – dyrektor Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

Dialog właśnie na ten temat można było łatwo przewidzieć, a nawet wywołać go, uczestnicząc w spotkaniu. Niestety, sala w Europejskim Centrum Solidarności nie była wypełniona po brzegi. Przybyło niewiele osób i właśnie najmniej było tych, którzy mają najbliżej. Najwięcej przybyło reprezentantów Słupska i oni też byli najbardziej aktywni w zadawaniu pytań – zwłaszcza młodzież z tego miasta, odległego od Gdańska o około 150 km.

Na początku spotkania obecny był Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Około kwadransa po rozpoczęciu wystąpienia dr. Marka Prawdy, przybyła Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pani prezydent zapytała, co samorządowcy mogą zrobić, by w Polsce było więcej entuzjastów UE, jak pokazywać korzyści płynące z Unii Europejskiej, w której jesteśmy już 15 lat?

To jest pytanie które wszyscy sobie zadajemy – mówił dr Marek Prawda. Dodał, że jedna z blogerek zaproponowała, by zbudować opowieść o Europie dla tych, którzy przestali ją dostrzegać. Samorządowcy mają tutaj najwięcej dobrych przykładów, praktyk. Są to na przykład ZIT-y, czyli zintegrowane inwestycje terytorialne – formy współpracy z wykorzystaniem środków unijnych, które w Polsce najlepiej się udają. W Brukseli mówi się, że to dobry przykład samorządowego sukcesu, który powinien być stosowany w innych krajach, a myślę, że jednym z takich powodów, że „Polska boksowała ponad wagę” w Unii Europejskiej, to był sukces samorządów – powiedział dyrektor Marek Prawda. Polska miała opinie kraju, który stosunkowo najlepiej sobie radzi z wydawaniem funduszy unijnych; kraju, który najbardziej się zmieniał w gminach, na prowincji – poprzez absorbowanie i wydawanie pieniędzy unijnych.

– Nie chce podpowiadać samorządowcom, bo oni dobrze wiedzą, jakim językiem mówić. Siłą Polski było pokonywanie własnych słabości – i to jest historia, jaką polskie samorządy mogą opowiadać – stwierdził dr Marek Prawda.

Może pani prezydent ma pomysł, jak pokazać w jakimś kawałku Gdańska, jak on by wyglądał, gdyby nie było Unii Europejskiej? – zapytał red. Maciej Zakrocki. – Dopiero, gdy ludzie zobaczą jak jest bez Unii, to może ją na nowo pokochają…

 

Fot. Kazimierz Netka

Pytania od uczestników spotkania dotyczyły także m.in. populizmu, – dlaczego to zjawisko tak łatwo się rozprzestrzenia? Red. Maciej Zakrocki powiedział, że znaczenie mogą tu mieć mity na temat Unii Europejskiej i regulacji prawnych np. dotyczących krzywizny bananów. W 90 procentach źródłami tych mitów są media brytyjskie.

Dlaczego jest tylu eurosceptyków i jaka rolę odgrywają fake newsy? – pytał reprezentant Słupska. Inny przedstawiciele słupskiej młodzieży, powiedział, że eurosceptyków wcale nie ma tak wielu w Polsce. 70 procent z nas popiera Unię Europejską, a średnia w UE wynosi 60 procent. W Polsce jest zaledwie 5 procent przeciwników UE.

Dr Marek Prawda, dyrektor Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce powiedział, że z badań wynika również, iż wśród Polaków 18 procent to euroentuzjaści. Nieco mniej jest zaciętych przeciwników UE, a 60 procent mówi, że Unia Europejska – tak, ale…

Od pani przybyłej ze Słupska pochodziło pytanie dotyczące skutków brexitu i czy nie doprowadzi on do jeszcze większego eurosceptycyzmu.

Dr Marek Prawda odpowiedział, że niewykluczone, iż będzie więcej „pasażerów na gapę”, którzy zechcą „podróżować” w pociągu o nazwie Unia Europejska, bez respektowania reguł obowiązujących w tym pociągu.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pani z Uniwersytetu Gdańskiego pytała, czy Unia Europejska nie mogłaby mieć większego wpływu na edukację w poszczególnych krajach, czy mogłaby sprawdzać treści edukacyjne – czy jest taka wola w Brukseli?

Dr Marek Prawda odpowiedział, że w tym zakresie Unia Europejska musi być ostrożna, nie może za bardzo interweniować w życie osobiste ludzi. Jedną z propozycji jest projekt, który miałby wspierać, niezależnie od rządów państw członkowskich, działające w tych państwach organizacje pozarządowe.

Padło też pytanie o wprowadzenie euro. Jak powiedział dr Marek prawda, od 2004 roku nie było tak dużego poparcia dla wspólnej waluty w Unii Europejskiej.

Jedno z pytań dotyczyło problematyki ochrony środowiska. Temu zagadnieniu Komisja Europejska nadaje duże znaczenie, a dowodem może być zdecydowane działanie na rzecz wyeliminowania niektórych wyrobów plastikowych z codziennego użytku.

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy europejskie. Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 r. Podczas dialogów komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przedstawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania Unii – informuje Marta Angrocka-Krawczyk  z Wydziału Prasy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *