Fot. Kazimierz Netka.
Pomysł magazynowania energii w pokładach soli
Kto może być potentatem energetycznym, jeśli nie ten co posiada na swym terenie elektrownię jądrową. Takim nuklearnym „mocarzem“ stanie się być może za lat kilkanaście województwo pomorskie. Natomiast potentatem energetycznym zostanie wcześniej – na co wiele wskazuje. I to jednym z największych w kraju wytwórcą zielonej energii. Jakie są tego zwiastuny? O szczegółach mówiono 18 grudnia 2024 roku w AmberExpo – Międzynarodowych Targach Gdańskich, podczas briefingu pt. „Pomorze dla przyszłości polskiej energetyki” zapowiadający marcową Konferencję i Targi Energetyczne PowerConnect Energy Summit.
Źródło ilustracji: MTG.
– Pomorze staje się jedną z najważniejszych części Polski w branży energetycznej, a marcowe wydarzenie będzie początkiem dyskusji, prowadzącej do podejmowana ważnych decyzji dla polskiej energetyki – napisał w zaproszeniu Marcin Dajos – rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Źródło ilustracji: MTG.
– Konferencję prasową określiłbym mianem trailera – powiedział prowadzący spotkanie red. Jakub Wiech – redaktor naczelny portalu Energetyka24. I dodał: dzisiaj pokazujemy w pigułce o czym będzie konferencja Power Connect Energy Summit. W województwie pomorskim dzieje się bardzo dużo, jeśli chodzi o energetykę. Można postawić tezę, że to właśnie tutaj bije serce polskiej energetyki. Przesunęło się ono właśnie na wybrzeże, dzięki wielkim inwestycjom, dzięki potężnym działaniom rozwojowym, które będą zmieniać nie tylko województwo pomorskie, ale także całą polską gospodarkę.
Nie możemy zapominać o tych, którzy mają pewne obawy
– Stajemy się tutaj na Pomorzu, nowym zielonym Śląskiem – potwierdziła w swym wystąpieniu Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska:
Fot. Kazimierz Netka.
– My będziemy zieloną, może nie wyspą, ale zielonym elementem naszego kraju, który będzie zmieniał w przyszłości oblicze energii. Dlaczego? Dlatego, że tutaj powstaje, jak państwo wiecie, pierwsza elektrownia jądrowa w naszym kraju. I nawet dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim spotyka się Zespół do spraw właśnie budowy elektrowni jądrowej i z panem ministrem będziemy omawiać kolejne aspekty toczącej się budowy. Bo to, że ta budowa się toczy to jest fakt. Jesteśmy na ścieżce budowy elektrowni jądrowej, ale oczywiście bardzo często zapominamy być może w tej dyskusji energetycznej, o tym, że kolejnym elementem, tutaj właśnie na Pomorzu, są jednak farmy wiatrowe na Bałtyku. I cały ten system, który będzie się składał na tę nową wizję energetyczną jeszcze powinien zauważyć to co robią samorządy. Nasze samorządy, każdy z osobna i trochę razem pracują na tę mniejszą zmianę energetyczną na terenie własnych gmin – czy to poprzez dofinansowania różnych zadań, czy poprzez myślenie o tym, aby w budynkach użyteczności publicznej zapotrzebowanie na energię spadało.
Ta zmiana energetyczna oprócz tego, że po prostu przyniesie zmianę infrastrukturalną w naszym województwie, to przecież nie są same inwestycje te takie twarde. To będzie również zmiana gospodarcza.
Fot. Kazimierz Netka.
Nowe kierunki na studiach, nowe kierunki zawodowe, przeobrażenie niektórych zawodów w te, które dzisiaj będziemy najbardziej potrzebować, Ale to jest również umocnienie naszej sytuacji politycznej. Z sytuacją polityczną jest tak, że trzeba być bezpiecznym samowystarczalnym maksymalnie jak się da, więc inwestowanie w naszą energie, w polską energię, która będzie nas wewnętrznie zabezpieczać na pewno jest umocnieniem naszej sytuacji, miejsca na arenie międzynarodowej. Ale to jest – chciałabym, żebyśmy o tym nie zapominali – to jest również zmiana społeczna. Dzisiaj nasze społeczeństwo co do zasady – po ostatnich badaniach wiemy, że wyraża aprobatę dla elektrowni jądrowej, ale nie możemy zapominać o tych, którzy mają pewne obawy. I to też jest to miejsce, to jest ta przestrzeń, ten czas, gdzie możemy o tym rozmawiać, pamiętać i starać się rozwiewać wątpliwości poprzez dostarczanie konkretnych rozwiązań. Tym wszystkim tutaj razem, z wszystkimi gośćmi którzy są dzisiaj zaproszeni, ale również z tymi, którzy będą na tej konferencji, o której dzisiaj rozmawiamy, będziemy rozmawiać i mierzyć się z problemami.
Fot. Kazimierz Netka.
Bardzo dziękuję panu prezesowi Andrzejowi Bojanowskiemu za to, że podjął wyzwanie organizacji takiej konferencji bo to nie jest łatwe, ale w jednym miejscu zbiera się bardzo wiele osób, które są w temacie ważne z powodu podejmowania decyzji, ale również są osobami merytorycznymi, które środowisko: raz że kojarzy, a dwa ceni. Za to dziękuję, że oprócz działań infrastrukturalnych, twardych, które na Pomorzu robimy, jeszcze jesteśmy w stanie przyprowadzić tuzy świata energetycznego, aby rozmawiać o wyzwaniach – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
To jest strategiczny plan dla Polski
– Szanowni państwo, pani wojewoda tak naprawdę kompleksowo przedstawiła całą koncepcję konferencji i rzeczywiście Pomorze stoi przed ogromną szansą związaną z atomem, związaną z offshore, związaną z transformacją energetyczną i dekarbonizacją i jest to szansa ale też wyzwanie – powiedział Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska:
Fot. Kazimierz Netka.
– Chciałbym zwrócić uwagę na to, że to nie jest tylko szansa dla Pomorza, to nie jest tylko plan dla Pomorza. To jest strategiczny plan dla Polski.
Chciałbym serdecznie podziękować panu prezesowi Andrzejowi Bojanowskiemu i Międzynarodowym Targom Gdańskim, że po raz kolejny stajemy się miejscem bardzo ważnej dyskusji nie regionalnej ale strategicznej pod względem bezpieczeństwa Polski. Mówię to w kontekście oczywiście geopolitycznym, zmian na mapie geopolitycznej świata. Mówię to w kontekście zmian klimatycznych i wyzwań, które stoją przed Unią Europejską ale mówię to też w kontekście ambitnych miast takich jak miasto Gdańsk, które stawia sobie ambitne cele związane z zeroemisyjnością, związane z podnoszeniem efektywności energetycznej i zarówno jeśli chodzi o transport, zarówno jeśli chodzi o budownictwo komunalne, jak i różne sektory gospodarki.
Widzimy szansę w tym procesie dla gdańskiego i pomorskiego przemysłu, ale widzimy też ogromne wyzwania, o których trzeba dyskutować. Przed nami konferencja bardzo ważna, także z punktu widzenia strategicznego interesu Polski – podkreślił Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska.
O szansach i możliwościach, a także o dotychczasowych dokonaniach i osiągnięciach mówili też przedstawiciele biznesu. Sławomir Staszak – prezes spółki Energa S.A., przedstawił trudności związane z uzyskiwaniem pożądanych rezultatów, ale też powiedział o rekordach:
Fot. Kazimierz Netka.
– Od wielu wielu miesięcy zasiadamy w Radzie Programowej tego wydarzenia, budujemy strategię, wymyślamy różne idee, żeby ta konferencja nie była powieleniem tego, co mogliśmy zobaczyć w różnych miejscach Polski. Ciężkie zadanie przed nami, natomiast musimy wykorzystać i wykorzystamy tę szansę pojawiającą się w bardzo sprzyjających dla Polski okolicznościach, czyli przed polską prezydencją.
Zdaniem prezesa Sławomira Staszaka będziemy mogli nadać tej konferencji jeszcze większego wydźwięku. Cała Unia Europejska będzie zainteresowana tym wydarzeniem. Z oczywistych względów, jeżeli w sposób naturalny wykorzystamy energię w zakresie offshoru na północy, elektrowni atomowej i świetnie zorganizowanych targów i konferencji, spowoduje to że w sposób naturalny konferencja skazana będzie na sukces i ten sukces wykorzystamy do organizowania kolejnych edycji, które na pewno zagoszczą na mapie energetycznych wydarzeń w kraju.
Offshore i elektrownia atomowa są bardzo istotne dla przebudowy, przeprowadzenia transformacji energetycznej. Ważniejsza może jest oddolna inicjatywa lokalnych samorządów, albo nawet jeszcze niżej w zakresie OZE, w zakresie magazynowania energii.
Fot. Kazimierz Netka.
– Stąd moja obecność tu w sposób oczywisty i naturalny wskazuje na to, że Energa jest bardzo zainteresowana transformacją energetyczną – podkreślił prezes Sławomir Staszak. – Dość powiedzieć, że pierwsze trzy kwartały to blisko 60 procent wyprodukowanej energii takiej czystej, czyli tej energii z OZE. To nas stawia oczywiście na miejscu pierwszym z perspektywy grup energetycznych, Nawet żadna pozostała nie zbliża się do naszego wyniku. Natomiast to co bardzo istotne i na pewno jest konieczne w tej transformacji energetycznej, to dobre wykorzystanie OZE i offshoru ale również magazyny energii. To jest coś co pozwoli wykorzystać tę zieloną energię w czasie kiedy nie będzie zapotrzebowania na jej zużycie.
Tu mogę tak lekko zajawić, że Energa jest na ostatniej fazie projektowania odrębnej linii biznesowej do magazynowania energii. Tak że bardzo poważnie traktujemy tę kwestię. Jest to oczywiste, że silna Energa równa się silne województwo pomorskie i silny region północny – zaakcentował Sławomir Staszak – prezes zarządu Grupy Energa.
Prowadzący konferencję, Jakub Wiech – redaktor naczelny Energetyka24.com, dodał: pan prezes Staszak zauważył bardzo ważny fakt: tutaj na Pomorzu ta transformacja jest daleko posunięta, czego Energa jest najlepszym przykładem i ona będzie rezonować nie tylko w skali lokalnej, ale również jeżeli chodzi o perspektywę całego kraju, a nawet perspektywę całego regionu Europy i o tym też będziemy mówić na Power Connect Energy Summit 2025.
Doświadczenie zdobywane na trzech kontynentach
– Dziękuję, że możemy być w tym projekcie Power Connect – podkreślił kolejny reprezentant biznesu: Piotr Bieniasz-Krzywiec – wiceprezes zarządu ASE Holding. – Ja dzisiaj reprezentuję Grupę Technologiczną ASE, która de facto składa się z kilkunastu spółek, obecną na trzech kontynentach świata – poinformował prezes Piotr Bieniasz-Krzywiec:
Fot. Kazimierz Netka.
Pięć najważniejszych spółek z ASE Holding w swoich zakresach obejmuje wszystkie najważniejsze filary transformacji energetycznej, która się obecnie na naszych oczach dzieje. Nas jest 400 osób i to są inżynierowie w tej grupie, przy czym ważne jest też zdobywane latami doświadczenie i kompetencje.
Przykładowo, firma Projmors – ma ponad 75 lat, została powołana do życia po wojnie do odbudowy polskich portów morskich, a obecnie jest głównym projektantem, który pozwoli na budowę nam farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Jest też znany z inwestycji infrastrukturalnych jak przekop przez Mierzeję Wiślaną ale też z torów wodnych i modernizacji portów.
Biproraf to jest z kolei spółka w naszej grupie, która wywodzi się z węglowodorów. Powstała w latach 70. by budować polski potencjał w zakresie rafinerii i petrochemii. Obecnie wchodzi w fazę wodoru czyli nowych paliw. Już od kilku lat realizuje z powodzeniem technologie wodorowe, Zrealizowaliśmy dość ważną dla Polski fabrykę zielonego wodoru w Trzebini, gdzie produkuje 350 ton rocznie wodoru, w który są zasilane nasze autobusy w niektórych miastach, a w tym roku z kolei jako Biproraf oddaliśmy do dyspozycji na stacjach paliwowych ogólnodostępne możliwości tankowania wodorem nie tylko autobusów ale też i samochodów osobowych. Pokłosiem tego są też kompetencje w zielonych paliwach opartych na zielonym wodorze, amoniaku, metanolu.
Fot. Kazimierz Netka.
EkoKonsult to kolejna spółka, która wchodzi w skład naszej grupy już od lat. Jest jednym z najstarszych, biurem konsultingowym dla firm ochrony środowiska. Realizuje takie dość spektakularne projekty, jak przekop przez Mierzeję, ale też jest takim znaczącym konsultantem dla branży energetyki jądrowej, dla morskich farm wiatrowych ale też i i dla instalacji zielonego wodoru.
ASE ATEX z kolei to jest z kolei firma, która w sposób bezpieczny przeprowadzi te wszystkie inwestycje. Jest ekspertem w zakresie stref zagrożonych wybuchem. Jest dość znaczącym integratorem technologii bezpiecznych.
Kolejna spółka to Camino Project, która miała dużo okazji do rozwoju kompetencji w zakresie energetyki jądrowej, zdobywanych w elektrowni jądrowej.
Tak że transformacja energetyczna potrzebuje takich podmiotów, które pod jednym dachem skupią wielu inżynierów z różnych branż. Nie tylko inżynierów, ale też osoby z doświadczeniem prawnym, ekonomicznych, aby móc sprostać wyzwaniom – powiedział Piotr Bieniasz-Krzywiec – wiceprezes zarządu ASE Holding.
Andrzej Bojanowski – prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich mówił o tym co przyniesie konferencja Power Connect Energy Summit 2025:
Fot. Kazimierz Netka.
– Przede wszystkim bardzo dziękuję za te słowa, które dotyczyły nas, naszego zespołu. Dziękuję panu prezesowi Staszakowi za zaangażowanie. To praca, taka merytoryczna bardzo merytoryczna. Mam to szczęście z zespołem AmberExpo, że w radach programowych naszych projektów udaje nam się zgromadzić ludzi, którzy chcą coś zmienić i nie chcą za to kasy. To jest bardzo ważne, Chcą oddać kawałek siebie i swojej wiedzy, chcą się podzielić też swymi oczekiwaniami i marzeniami. To, co nam się udaje stworzyć to jest synteza tych potrzeb i chęci.
To co jest też bardzo ważne i na co chciałbym zwrócić uwagę, że dzisiaj bardzo dużo mówi się: konferencja, konferencja. Dla nas, dla mnie to są bardzo dobre zdania. Z początku zwracaliśmy na to uwagę, że chcielibyśmy łączyć tutaj małe i średnie przedsiębiorstwa z dużym, poważnym biznesem. Uczyć ludzi, uczyć tych małych naszych sąsiadów niejednokrotnie, lub gości z południa, z basenu Morza Bałtyckiego i rozmawiać o tym, jak mamy budować te kompetencje żeby się znaleźć na rynku, budować swoją siłę dzisiaj jeszcze może małych przedsiębiorstw, ale żeby stały się za chwilę duże, żeby rozwinęły się tak jak chociażby Grupa ASE. Nie bez przyczyny zaprosiliśmy też tego naszego partnera tutaj na tę konferencję bo ASE to jest dowód, jak ambicja. marzenia mogą stworzyć jedną z największych grup inżynierskich w naszym kraju, z kompetencjami od atomu przez sieć energetyczną, rozwiązania technologiczne, kompletnie jeszcze dzisiaj moim zdaniem przed fazą wdrożeniową ostateczną.
Fot. Kazimierz Netka.
Nie wspomniał pan prezes, ale mnie bardzo zainteresowała ostatnia dyskusja z przedstawicielami ASE dotycząca magazynowania energii w soli. To jest bardzo ciekawe. To po prostu coś co wydaje się takie niewykonalne na pierwszy rzut oka, ale staje się faktem.
Bardzo zależy nam na tym, żeby Targi i Konferencja uplasowały się na rynku, a nie jest to łatwe, bo rynek jest bardzo gęsty jeśli chodzi o miejsce i przestrzeń spotkań jako takie energetyczne TRAKO. Dlatego o tym mówię, bo państwo wiecie, co to jest TRAKO, wszyscy wiemy: co dwa lata się tutaj dzieje w Gdańsku, jak to wygląda, jak dynamika przestrzeni miejskiej się zmienia, kiedy spotykają się wszyscy poważni gracze z rynku europejskiego zajmujący się szeroko rozumianym transportem szynowym, rozwiązaniami technicznymi zarówno miejskimi jak i międzynarodowymi. Chcielibyśmy aby dokładnie to samo działo się w Gdańsku, począwszy od 26 marca 2025 roku. Żebyśmy spotykali się tutaj i rozmawiali o energetyce jako transformacji w tym obszarze dla Morza Bałtyckiego, w której my będziemy nadawać bardzo wyraźny ton, w którym my będziemy pokazywać, jak możemy to robić, w optymalnych warunkach i sposobach, w których polityka nie będzie nam wchodziła w przestrzeń biznesu. To pokazujemy w innych wydarzeniach, o których mówiłem wcześniej i w energetycznych Power Connect Energy Summit też chcemy robić. Dlatego przestrzeń targowa jest bardzo ważna. Chcemy, żeby mogli przyjść tutaj mali i średni przedsiębiorcy i żeby się odważyli spotykając się z wami, z władzami, z dużym biznesem, z inwestorami, z deweloperami po to, żeby zrozumieli, że to nie jest nic strasznego, tylko musimy się odważyć wyjść jeden poziom wyżej, kawałek do przodu. I na pewno nie w przepaść tylko zrobić kolejny skok do przodu polskiej energetyki. My to możemy zrobić. Robimy to nawet. Robimy to z Chinami, budujemy, przecież jesteśmy silnymi kooperantami przy kończącym się programie atomowym.
Fot. Kazimierz Netka.
Pamiętam jak kiedyś rozmawialiśmy o przemyśle kosmicznym w Gdańsku, kiedy powstawała Polska Agencja Kosmiczna. Miałem tę przyjemność być zastępcą prezydenta Adamowicza. Po co nam takie wielkie ambicje? Po tym jak sprawdziłem, dowiedziałem się, że mamy kilkanaście firm, które się tym kosmosem zajmują. Zrozumiałem, że my po prostu nie do końca to rozumiemy. I na Power Connect Energy Summit chcemy pokazać, że tym wszystkim już się zajmujemy, że to już się staje, że to już jest fakt, tylko musimy to ogarnąć, oczesać. Musimy bardzo mocno współpracować z samorządami, na których nam bardzo zależy. I to nam Rada Programowa powiedziała, kiedy zaczynaliśmy rozmowę w zespole. Jakoś tego nie widzieliśmy, tak dużo już było tych tematów, które dotykają energetyki, już to ciepło chyba musimy zostawić z boku. Okazało się że nie, że to bardzo ważny element składowy całego systemu i że to po prostu musi być i tam jest rola samorządów. One są tam bardzo silne, one tam muszą dostać kolejne impulsy, muszą się zdecydować na sięgnięcie po wsparcie, bo ono jest. Jest i nie tylko finansowe, bo chodzi o know-how, o zdecydowanie się czy pójść w gaz czy pójść w inne technologie, To są ważne decyzje, które będą skutkowały na lata. I po to trzeba się spotykać w Gdańsku i do tego wszystkich namawiam, żeby tej odwagi nabierać. Nec temere, nec timide – powiedział na zakończenie Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl