Źródło ilustracji: NFZ.
Bez EKUZ za leczenie w krajach UE trzeba sporo zapłacić z własnej kieszeni
Ferie zimowe dla województwa pomorskiego przewidziano w tym roku a okres od 17 lutego do 2 marca. Z pewnością dla wielu osób i ich pociech w wieku szkolnym będzie to doskonała okazja, by skorzystać z narciarskich atrakcji poza granicami kraju. Czy na stok narciarski warto zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)? Zdecydowanie tak, bo dochodzi tam często do wypadków i urazów. Posiadając wydawaną za darmo niebieską kartę, można liczyć na szybki dostęp do opieki zdrowotnej – przekonuje Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki:
– Co można leczyć z EKUZ?
– Co to jest EKUZ?
– EKUZ w liczbach
Co można leczyć z EKUZ?
Bez EKUZ za leczenie w krajach UE trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Transport karetką czy leczenie w szpitalu mogą kosztować nawet tysiące euro. Dzięki EKUZ koszty te mogą zostać znacząco ograniczone lub pokryte w całości.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet z EKUZ choćby w Austrii, Szwajcarii, Niemczech czy często odwiedzanej przez Polaków Słowacji, trzeba przynajmniej częściowo zapłacić samemu za transport medyczny. Zapłacić za akcję ratunkową będą musiały również osoby, które uprawiają sporty wiążące się z podwyższonym ryzykiem utraty zdrowia.
Wielu spośród nas decyduje się spędzać przynajmniej część urlopu poza granicami kraju. Warto wówczas mieć ze sobą EKUZ. Mała plastikowa karta nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby czy incydentu medycznego ułatwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w państwie pobytu.
Świadczenia objęte kartą to:
– nagła pomoc medyczna w przypadku skręceń, złamań, czy innych urazów,
– leczenie szpitalne i ambulatoryjne w przypadkach, które nie mogą czekać do powrotu do Polski,
– koszt leków.
Co to jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza nasze prawo do leczenia w przypadkach nagłych zachorowań i wypadków w trakcie pobytu w państwach Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu oraz Wielkiej Brytanii.
Trzeba jednak pamiętać, że każde państwo ma swoje zasady, do których należy się dostosować.
W wielu krajach pacjent z Polski będzie więc musiał dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego. Dobrze zatem przed zagranicznym wypadem zapoznać się z zasadami funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej obowiązującymi w państwie, do którego się udajemy. Znaleźć je można na stronie internetowej www.nfz.gov.pl. Należy też pamiętać, że EKUZ nie zwolni z opłat związanych z transportem medycznym.
Źródło ilustracji: NFZ.
EKUZ w liczbach
W pomorskich placówkach NFZ w ubiegłym roku wydano osobom w różnym wieku 140 tysięcy takich kart, w całej Polsce aż 3 miliony. EKUZ na Pomorzu otrzymać można osobiście „od ręki” w następujących placówkach NFZ (w poniedziałki do godziny 18!):
– Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 69
– Gdynia, ul. Śląska 53
– Słupsk, ul. Poniatowskiego 4
– Chojnice, ul. Leśna 10.
Wniosek o EKUZ można też złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta, platformę ePUAP oraz za pośrednictwem aplikacji mojeIKP, którą bez trudu można zainstalować w każdym smartfonie. Wnioski składane drogą elektroniczną trafiają do Centrum Usług Wspólnych NFZ w Chełmie obsługującego od 6 lat klientów z całej Polski.
Ponadto istnieje wciąż możliwość wypełnienia tradycyjnego papierowego formularza i wysłania go pocztą do NFZ, co jednak wydłuży czas oczekiwania na odbiór karty.
EKUZ może otrzymać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Karta jest ważna wraz z paszportem lub dowodem osobistym. Co istotne, taką kartę powinna mieć każda osoba wyjeżdżająca, także dziecko. EKUZ rodzica nie uprawnia do uzyskania pomocy medycznej dla dziecka. EKUZ dziecka jest ważny z dowodem tożsamości jego lub rodzica – napisała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl