Europejski Rok Młodzieży 2022. KE intensyfikuje działania na rzecz wysokiej jakości wolontariatu młodzieży sprzyjającego włączeniu społecznemu. Zbadane zostaną nowe tendencje oraz alternatywne wymiary i formy, takie jak wolontariat cyfrowy i międzypokoleniowy

Na zdjęciu: Harcerska Orkiestra Dęta w Tczewie podczas jednego z charytatywnych występów. Fot. Kazimierz Netka.

34 procent europejskiej młodzieży angażuje się w działania wolontariackie

Komisja Europejska opublikowała 13 stycznia 2022 roku pierwszą konkretną inicjatywę w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022. Jest to wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie wolontariatu młodzieży. Wniosek ten ma na celu ułatwienie transnarodowego wolontariatu młodzieży w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności lub innych programów na szczeblu krajowym wynika z informacji, które przekazała nam Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce:

Uznając kluczowy wkład wolontariatu w rozwój umiejętności i kompetencji młodych ludzi oraz jego rolę w pokonywaniu wyzwań społecznych, zalecenie będące przedmiotem wniosku ma na celu zwiększenie włączenia społecznego, jakości, uznawania i zrównoważonego charakteru transnarodowego wolontariatu młodzieży. Uwzględniono w nim również – w odniesieniu do pozostałych utrudnień w mobilności w ramach wolontariatu – wnioski wyciągnięte podczas pandemii COVID-19 oraz podczas wdrażania Europejskiego Korpusu Solidarności, który obchodzi 5. rocznicę powstania w 2022 r.

Wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas oświadczył:

– Od 2017 roku dziesiątki tysięcy młodych Europejczyków wzięło udział w projektach wolontariackich i solidarnościowych Europejskiego Korpusu Solidarności. Dzięki dzisiejszemu zaleceniu chcemy wesprzeć i ułatwić młodym ludziom dalszy wolontariat, tak aby jeszcze więcej z nich mogło rozpowszechniać solidarność i nadzieję w całej Europie i poza nią.

Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija  Gabriel powiedziała z tej okazji:

– Wolontariat staje się coraz bardziej popularny wśród młodych ludzi pragnących zaangażować się w budowanie lepszej i bardziej sprzyjającej włączeniu społecznemu Europy. Ta nowa inicjatywa ma na celu poprawę jakości wolontariatu i usunięcie pozostałych przeszkód dla mobilności transgranicznej. Przyczyni się ona do zwiększenia możliwości wyrażenia solidarności przez młodych ludzi podczas Europejskiego Roku Młodzieży 2022.

We wniosku Komisji w sprawie wolontariatu młodzieży wzywa się państwa członkowskie między innymi do:

– zapewnienia, aby dostęp do transnarodowych działań wolontariackich był realną szansą dla wszystkich młodych ludzi, w tym osób o mniejszych szansach;

– rozważenia środków przyczyniających się do opracowania odpowiednich i jasnych ram prawnych i wykonawczych dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony uczestników transnarodowych działań wolontariackich;

– promowania wysokiego poziomu jakości wśród krajowych organizatorów działań wolontariackich;

– dostarczania informacji i podnoszenia świadomości na temat praw wolontariuszy;

– zwiększania świadomości na temat korzyści płynących z transnarodowych działań wolontariackich poprzez informowanie, poradnictwo i działania popularyzatorskie;

– promowania współpracy na szczeblu krajowym i unijnym między organizatorami oferującymi transnarodowe możliwości wolontariatu;

– wspierania działań wolontariackich, które w znaczący sposób przyczyniają się do sprostania wyzwaniom związanym z klimatem i środowiskiem;

– zbadania nowych tendencji oraz alternatywnych wymiarów i form wolontariatu, takich jak wolontariat cyfrowy i międzypokoleniowy.

Komisja Europejska jest gotowa wspierać wdrażanie zalecenia za pomocą mechanizmów i narzędzi współpracy przewidzianych w strategii UE na rzecz młodzieży oraz unijnych programach na rzecz młodzieży, takich jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Komisja ułatwi wzajemne uczenie się i wymianę między państwami członkowskimi i odpowiednimi partnerami poprzez opracowanie najlepszych praktyk w zakresie wolontariatu cyfrowego i międzypokoleniowego oraz poprzez promowanie możliwości wolontariatu i informowanie o nich za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego. Będzie również dalej rozwijać i promować istniejące unijne narzędzia walidacji efektów uczenia się pozaformalnego i nieformalnego (EuropassYouthpass) oraz wspierać badania i gromadzenie danych na temat długoterminowego wpływu wolontariatu.

Kolejne kroki

Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do szybkiego przyjęcia wniosku w sprawie międzynarodowego wolontariatu młodzieży i działań solidarnościowych. Zobowiązuje się do składania sprawozdań z wykorzystania zalecenia w kontekście prac nad realizacją strategii UE na rzecz młodzieży oraz strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia na rzecz europejskiego obszaru edukacji i poza nim.

Kontekst

Wniosek Komisji Europejskiej opiera się na kilku wcześniejszych pracach nad tymi tematami, w tym na badaniusprawozdaniu grupy ekspertów i ocenie. Wniosek poprzedziły konsultacje publiczne i plan działania Komisji. Zastąpi on zalecenie Rady z 2008 r. w sprawie mobilności młodych wolontariuszy, aby uwzględnić wszystkie zmiany, które nastąpiły od 2008 r.

Wolontariat jest ważnym działaniem dla europejskiej młodzieży: 34 proc. młodzieży stwierdziło w 2019 r., że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaangażowało się w zorganizowane działania wolontariackie. Liczba ta stale rośnie, z 24 proc. w 2011 r.

Młodzi obywatele UE mogą uczestniczyć w wolontariacie transnarodowym za pośrednictwem programu „Europejski Korpus Solidarności” lub w ramach krajowych lub regionalnych programów wspierających transgraniczne działania wolontariackie (istniejących we Włoszech, Grecji, Szwecji, Austrii, Słowenii, Francji, na Słowacji, w Belgii, Bułgarii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Luksemburgu, Polsce, na Malcie i w Hiszpanii). Całkowity budżet programu „Europejski Korpus Solidarności” na lata 2021–2027 wynosi 1 mld euro, przy czym w 2022 r. udostępniono ponad 138 mln euro.

Więcej informacji:

Wniosek Komisji dotyczący zalecenia Rady w sprawie wolontariatu młodzieży

Europejski Portal Młodzieżowy

Działania na rzecz wysokiej jakości wolontariatu młodzieży sprzyjającego włączeniu społecznemu Pobierz (52.59 kB – PDF) – zachęca Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

W Polsce tworzony jest wolontariat dziennikarski. Istnieją redakcje, które funkcjonują niekomercyjnie, bez przyjmowania ogłoszeń i zamieszczania artykułów sponsorowanych. Idea ta rozwija się bardzo intensywnie zwłaszcza w województwie pomorskim.

Warto wiedzieć, że na Pomorzu umacnia się wolontariat na rzecz rozwoju artystycznego młodzieży. Przykładem może być działalność Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie, na Kociewiu. Wiele występów artystów z tego zespołu oraz prac jego opiekunów, wykonywanych jest pro publico bono.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *