Expo Dubai 2020. Zegar pulsarowy, skonstruowany na Pomorzu, może stać się polskim przebojem  na Światowej Wystawie Dubaj 2020? Reprezentanci organizatorów polskiej ekspozycji z ramienia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, twierdzą, że owo prototypowe urządzenie warto pokazać na globalnym forum – 18 milionom ludzi. Rozmawialiśmy o tym podczas jednego ze spotkań, odbywających się w ramach programu Pomorski Broker Eksportowy.

Fot. Kazimierz Netka.

Polska może zadziwić świat swymi pomysłami na… wykorzystanie Kosmosu.

Za niecałe dwa lata, 20 października 2020 roku, rozpocznie się cykliczne, bardzo wazne globalne wydarzenie: Światowa Wystawa Expo Dubai 2020. Prawie wszystkie państwa przygotowują się do pokazania się tam, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Również Polska chce byz tam obecna. Więcej na temat udziału całego naszego kraju i regionów w Expo Dubai 2020 mówiono w Gdańsku, w hotelu Scandic, 11 grudnia 2018 roku, podczas spotkania pt. „Zjednoczone Emiraty Arabskie jako obszar nowych możliwości – seminarium w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy”. Wtedy, oprócz warunków obecności polskich firm na rynku ZAE, przedstawiono też, jak będzie wyglądała i jak przebiegnie najbliższa Światowa Wystawa. Mówiła o tym m.in. Marta Zielińska z Zespołu Expo Dubai 2020 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH), przedstawiając prezentację podczas wystąpienia zatytułowanego: „Udział Polski w EXPO w Dubaju – szansą na promocję polskich firm”. Takiej okazji zmarnować nie można. Jak mówiła pani Marta Zielińska, EXPO 2020 w Dubaju zacznie się 20 października 2020 roku i potrwa do 10 kwietnia 2021 r. (będzie to pierwsze „zimowe” EXPO i pierwsze arabskie EXPO). Hasło przewodnie tego wydarzenia brzmi: „Connecting Minds, Creating the Future”. Podtematy: Opportunity, Mobility, Sustainability. W Expo Dubai 2020 weźmie udział około 200 państw i organizacji międzynarodowych. Obowiązywać ma zasada: jeden kraj, jeden pawilon, a ekspozycje odwiedzi 18 mln gości, składając tam 25 mln wizyt. Aż 70 % zwiedzających spoza ZEA.

 

Fot. Kazimierz Netka

Cennym wątkiem obecności Polski na Expo w Dubaju, będzie zaangażowanie regionów. Przygotowany we współpracy z właściwymi jednostkami samorządowymi program regionalny powinien być odpowiedzią na założenia i cele realizowanych przez regiony indywidualnych strategii promocyjnych przy jednoczesnym zachowaniu spójności z hasłem przewodnim Wystawy oraz koncepcją udziału Polski w wydarzeniu – mówiła Marta Zielińska z Zespołu Expo Dubai 2020 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH).

 

Fot. Kazimierz Netka

Regiony – województwa – samorządy szczebla wojewódzkiego – mogą zgłaszać swe propozycje, co chcą pokazać w Dubaju. Zaproponowaliśmy, by spróbować wyróżnić Polskę unikatowym polskim, pomorskim, kosmicznym urządzeniem: zegarem pulsarowym, którego prototyp skonstruowali wynalazcy z Gdańska i Torunia, w 2011 roku – na 400. urodziny Jana Heweliusza – słynnego gdańskiego astronoma. Zegar pulsarowy, ma nazwę od gwiazd pulsarów, z których sygnały są podstawą do wyznaczania czasu. Jest to najdokładniejszy zegar na świecie. W 2011 roku, w październiku, był pokazywany w Brukseli, w Parlamencie Europejskim, dzięki eurodeputowanemu prof. Jerzemu Buzkowi, który wówczas był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Potem, na dalsze badania nad owym unikatowym prototypem, zabrakło pieniędzy. Gdański zegar pulsarowy, Pulsar Time of Gdańsk, czyli gdański czas pulsarowy, teraz popada w zapomnienie. Pokazanie go światu w Dubaju może być bardzo dobrą promocją Polski. Nasza propozycja, by Polska się pochwaliła ta unikatową konstrukcją spodobała się pani Marcie Zielińskiej z Zespołu Expo Dubai 2020 w Polskiej Agenci Inwestycji i Handlu (PAIiH). Przygotowanie gdańskiego zegara do wyeksponowania w Dubaju to zadanie dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz dla Urzędu Miasta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Teraz, gdański zegar pulsarowy znajduje się w Muzeum Nauki Gdańskiej, funkcjonującym w ramach Muzeum Gdańska. Fizycznie zlokalizowany jest na poddaszu Kościoła pw. św. Katarzyny.

Twórcami owego prototypu zegara pulsarowego są: dr inż. Grzegorz Szychliński – pomysłodawca i szef zespołu, kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej w Muzeum Gdańska; Dariusz Samek – właściciel firmy EKO Elektronik, która uczestniczyła w budowie zegara pulsarowego; Mirosław Owczynnik – pracownik firmy EKO Elektronik, Eugeniusz Pazderski – astronom z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Współtwórcą jest także zakonnik – ojciec Tadeusz Popiela – przeor klasztoru karmelitów, rektor kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Z początku wsparcia finansowego udzielało wiele organizacji, instytucji, np. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Urząd Miejski w Gdańsku i oczywiście Muzeum Gdańska (wówczas, w 2011 roku, gdy zegar pulsarowy zaczynał funkcjonować, mające nazwę: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).

Gdański zegar pulsarowy – światowy unikat naukowy z zakresu astronomii, Kosmosu, korzystania z dobrodziejstw Wszechświata, idzie w zapomnienie. Może naprawdę darto o tym zegarze innym mieszkańcom Ziemi przypomnieć? Podczas Expo Dubai 2020. Zegar pulsarowy, Pulsar Time of Gdansk – gdański czas pulsarowy – może stać się przebojem eksportowym polskiej technologii kosmicznej, polskiej nauki…

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *