Fot. Kazimierz Netka.
Gdańsk, miasto magiczne. Może dlatego, że znajduje się w delcie Wisły, na Żuławach
Polska nauka, a w szczególności nauka z województwa pomorskiego, a także biznes, zaprezentowały swój dorobek przed unikatowym gremium: przed delegatami i gośćmi 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy, odbywającego się w Gdańsku, na Żuławach.
Fot. Kazimierz Netka.
Wskazanie tutaj Żuław jest niezwykle istotne. To bowiem bardzo cenny kawałek Europy, o unikatowej historii, będący dziełem ludzi z różnych rejonów Europy, np. Olędrów; i dziełem przyrody. Stary Gdańsk zaś jest dokonaniem twórczym wspaniałych architektów z różnych krajów europejskich. Natomiast potęga współczesnego Gdańska jest autorstwa imigrantów: ze wschodu, m.in. Kresowian – ekspatriantów, a także imigrantów z południa i z centrum kraju.
Dzisiaj dzieje się podobnie; potęga Gdańska jest podwyższana, za sprawą przyjezdnych. Gdańsk ma więc wiele do pokazania uczestnikom 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy, również dużo do powiedzenia. Tak stało się podczas Forum Gospodarczego, 14 czerwca 2024 roku, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich. Uczestniczyli w tym forum przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych, samorządowych.
Fot. Kazimierz Netka.
Forum prowadził Maciej Kautz – konferansjer, strateg organizowania wydarzeń.
Fot. Kazimierz Netka.
Obecni byli szefowie firm sponsorskich, m.in. Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, Paweł Orłowski – wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, Marek Ossowski – wiceprezes InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
Gości powitał Piotr Kryszewski – zastępca prezydenta Gdańska ds. ds. usług komunalnych:
Fot. Kazimierz Netka.
– Drodzy goście, Gdańsk aktywnie partycypował w międzynarodowych hanzeatyckich dniach od 1995 roku – przypomniał Piotr Kryszewski – wiceprezydent Gdańska. W 1997. organizował celebrację 1000 lecia miasta i z tej okazji odbył się Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Gdańsku. Motto w tym czasie brzmiało: Hanza inwestuje w Hanzę. Gdańska deklaracja została podpisana z zaakcentowaniem, że ekonomia, gospodarka to siła wzmacniająca kondycję Hanzy marzenie o Unii Europejskiej.
Jako miasto jesteśmy symbolem walki o wolność, Gdańsk jest miejscem historycznym przyczyniającym się do tworzenia lepszej przyszłości. Trzeba wyciągać wnioski z tego, co dzieje się w przestrzeni międzynarodowej. Prowadzimy rozmowy z miastami ukraińskimi, które były na szlakach Hanzy. Perspektywa przyjęcia ich do hanzeatyckiej rodziny może być rzeczywistością. Współpraca pozwala wspierać działania Unii Europejskiej oraz wspierać odbudowę Ukrainy.
Fot. Kazimierz Netka.
Dzisiaj, po tylu latach, spotykamy się w naszym centrum targowym, które jest dowodem na zmiany, które wydarzyły się w naszym mieście po upadku systemu komunistycznego. Zapłaciliśmy za te zmiany wieloma poświęceniami. Spełnił się nasz sen i marzenie o wolnej i demokratycznej Polsce, teraz możemy wspierać naszych przyjaciół europejskich, mamy też nowe wyzwania dla naszych priorytetów europejskich. Będziemy udzielać wsparcia solidarnego aby zniwelować dramatyczne szkody wyrządzane przez Rosję. Teraz z dzielimy się wiedzą jak budować gospodarkę międzynarodową – podkreślił Piotr Kryszewski – wiceprezydent Gdańska.
Oto tematyka Forum, podzielona na cztery panele dyskusyjne: innowacyjna gospodarka, nowoczesne technologie, zielona transformacja energetyczna, przemysł kosmiczny. Zorganizowano też dwie wizyty studyjne, w przedsiębiorstwach Northvolt Poland oraz Baltic Hub Containter Terminal.
Fot. Kazimierz Netka.
Zamierzaliśmy skorzystać ze sposobności i prosić prelegentów, uczestników paneli o zaproponowanie „ikony”, symbolu do pokazywania Polski nowoczesnej, innowacyjnej, wynalazczej, mającej innym krajom wiele do zaoferowania. To, co usłyszeliśmy, świadczy, że takich ofert mamy niemało i trudno byłoby wybrać tę jedną, najbardziej znaczącą, bo wszystkie z przedstawionych podczas Forum takimi są. Od unikatowych leków, które stworzyła polska firma, w swym oddziale znajdującym się w Gdańsku na wysoczyźnie morenowej, po wiele dokonań, w tym uczelnianych, które miały miejsce na tak zwanym dolnym tarasie Gdańska, czyli na Żuławach, będących główną częścią delty Wisły.
Oto uczestnicy debat i niektóre wątki dyskusji:
PANEL I – „Innowacyjna Gospodarka w Gdańsku”.
Prowadzący: Alan Aleksandrowicz – wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Uczestnicy: Robert Chryc-Gawrychowski – prezes Northvolt Polska, prof. Mariusz Deja – Politechnika Gdańska; Jowita Kacik – Polpharma Biologics, Adam Żołnowski – Baltic Hub:
Fot. Kazimierz Netka.
Gdańsk jest miastem magicznym – to było jedno z pierwszych zdań, które zostały wypowiedziane podczas dyskusji. Magicznym, bo chętnie tu ludzie przyjeżdżają i zostają na dłużej. Gdańsk sprzyja kreatywności. Tu Polpharma w swym oddziale w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym opracowała dwa leki biologiczne. To takie leki, które potrafią rozpoznać chorą tkankę. Niestety, opracowanie takiego leku trwa ponad 10 – 13 lat. Na przygotowanie jednego leku potrzeba 120 – 200 mln dolarów.
Przenieśmy się nieco na wschód, nad brzeg Zatoki Gdańskiej. Tu powstał Baltic Hub (z początku jako DCT). Teraz się rozbudowuje, by przeładowywać rocznie 4,5 mln TEU – kontenerów, przywożonych przez największe kontenerowce, m.in. aż z Chin.
Nieopodal Baltic Hub powstała fabryka magazynów energii, stworzona przez Northvolt Poland. Fabryka ta wytwarza magazyny energii dla przemysłu,. m.in. do zasilania pojazdów w kopalniach.
Takie nowoczesne firmy potrzebują wybitnych fachowców. Kształci ich Politechnika Gdańska, obchodząca w tym roku 120-lecie istnienia.
W prestiżowym, międzynarodowym rankingu oceniającym zaangażowanie uczelni w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: The Impact Rankings, Politechnika Gdańska uzyskała miejsce w przedziale 401-600 na świecie. Pod tym względem zajmuje drugie miejsce wśród polskich uczelni.
PANEL II – „Nowoczesne Technologie w Gdańsku”
Prowadzący: Jarosław Parzuchowski – Interizon. Uczestnicy: Honorata Hencel – Boeing, Grzegorz Borowski – Infoshare, Magdalena Hajdysz – OKE Poland:
Politechnika Gdańska to niewątpliwie sukces, ważna uczelnia, mająca olbrzymie znaczenie dla Polski. Nie popadajmy za bardzo w zachwyt. Stajemy się bardzo zwinni w przyjmowaniu nowych technologii, ale nie zapominajmy, że konkurencja świetnie rozwija się również w innych miastach. Powinniśmy się zastanowić, czym możemy się wyróżniać przez następne 20 lat. Naszymi lokomotywami innowacyjności są na przykład Intel zatrudniający około 3000 osób w B+R. Jest też Amazon.
Gdańsk to bardzo atrakcyjne miejsce do inwestowania. Jednak niskie koszty i fachowy są w wielu innych miejscach. Ważne jest podejście biznesowe.
Zadano pytanie w tym panelu o unicorna – firmę technologiczną – jednorożca, o wartości 1 miliarda dolarów. Takiej jeszcze nie mamy i szanse na pojawienie się owego podmiotu są bardzo niewielkie.
Padło też pytanie o to w którą stronę pójdzie rozwój sztucznej inteligencji. Powinniśmy bardziej się starać, by AI służyła bardziej naszemu bezpieczeństwu, na przykład broniła nas przed cyberatakami. Istotna jest też sprawa GenAI – generatywnej sztucznej inteligencji.
Panel III – „Zielona Transformacja Energetyczna”
Prowadzący: Paweł Braun – Inkubator Starter, uczestnicy: Marcin Szczepański – EKOINBUD / Politechnika Gdańska. Jakub Wnuczyński – Baltic Towers, Łukasz Broniewski – Climate Strategies Poland:
Fot. Kazimierz Netka.
Zielona energia to temat bardzo ważny dla miejsca, gdzie odbywało się Forum Gospodarcze 44 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Forum odbyło się w halach AmberExpo, zbudowanych delcie Wisły – na Żuławach i Mierzi Wiślanej (zaczyna się ona w Gdyni Orłowie, a kończy na Cieśninie Pilawskiej w Obwodzie Królewieckim), które zostaną w pierwszej kolejności zalane przez Bałtyk, bo tu są depresje – tereny poniżej poziomu morza. Tak więc człowiek, dokonując transformacji z energetyki węglowej na tak zwaną zieloną, czyli bez emisji CO2 – gazu cieplarnianego, ma duży wpływ na możliwość powstrzymania wzrostu temperatury na Ziemi. Upały dają się we znaki; 46 stopni zanotowano w Grecji, 40 stopni na Sycylii.
Problem w znacznym stopniu może rozwiązać wynalazek, który Jakub Wnuczyński – prezes Baltic Towers – nazwał złotym Graalem technologii – miniaturyzacja magazynów energii. To wywołałoby rewolucję, bo niewielkie np. akumulatory będzie można łatwo transportować, instalować je w samochodach, dronach.
Panel IV – „Nie tylko astronauci – branża kosmiczna szansą dla rozwoju Pomorza”.
Prowadzący: Jakub Szlachetko – Prezes Zarządu Ad Astra. Center for Space Policy and Law. Uczestnicy: Ewa Zysnarska – POLSA, Krzysztof Kanawka – BlueDot Solutions, Michał Chwieduk – ESA BIC Poland / Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.:
Fot. Kazimierz Netka.
Kosmos to duża szansa dla województwa pomorskiego i dla Polski POLSA – Polska Agencja Kosmiczna planuje utworzenie w Gdańsku swego centrum operacyjnego, które ma zatrudnić około 100 osób.
Od wejścia Polski do ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej i od powstania POLSA – Polskiej Agencji Kosmicznej, spółki specjalizujące się w biznesie kosmicznymi w województwie pomorskim bardzo się rozwinęły. Istnieją firmy zajmujące się technologiami komunikacyjnymi z wykorzystaniem kosmosu, zasilaniem i przetwarzaniem danych na pokładach satelitów, technologiami chwytania kosmicznych sieci i unieszkodliwiania tych odpadów, obserwacjami Ziemi.
Zapytaliśmy czy nie watro byłoby wznowić badań nad skonstruowanym w 2011 roku w Gdańsku zegarem pulsarowym. Krzysztof Kanawka – prezes Blue Dot Solutions, powiedział, że sprawa dokładności czasu ma coraz większe znaczenie. Musimy też opanować obronę przed zakłóceniami w tym zakresie.
Jak widać, Polska ma wiele do zaoferowania światu. Zadbajmy o to, by świat dowiedział się, co możemy zaoferować. Zorganizowanie Forum Gospodarczego podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku to był dobry pomysł. Niestety, nie przybyło zbyt wiele osób.
Nowa Hanza – związek miast partnerskich Europy Północnej założony w 1980 w holenderskim Zwolle. Celem tego związku jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich. Nowa Hanza przejęła tradycje średniowiecznej Hanzy (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Hanza).
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl