Fot. Kazimierz Netka.
Coraz lepiej się żyje w mieście z morza i marzeń
W Gdyni – jednym z miast, które narodziły się w okresie międzywojennym, standard egzystencji poprawia się… konkursowo. Miasto staje się przykładem na skalę europejską, jeśli chodzi o zakres i sposoby podnoszenia jakości życia. Dzieje się tak między innymi dzięki realizacji różnych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz w wyniku urzeczywistniania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
Szczegóły przedstawiono 30 sierpnia 2024 roku, podczas konferencji w Urzędzie Miasta Gdyni. O zakresie Budżetu Obywatelskiego, o zasadach obowiązujących przy głosowaniu (już jedenasty raz) na projekty BO oraz o sukcesie na szczeblu Unii Europejskiej jeśli chodzi o rewitalizację gdyńskich osiedli, informacje przekazali m.in.: Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni; Magdalena Warmowska – kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej BO; Agnieszka Jurecka-Fryzowska – kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych. Konferencję prowadziła Agata Grzegorczyk – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni.
Poniżej przedstawiamy to, co zanotowaliśmy na temat sukcesu Gdyni w Brukseli, gdzie projekt pt. „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”, jako jedyny projekt z Polski, zakwalifikowany został do finału konkursu RegioStars Awards 2024.
Fot. Kazimierz Netka.
– Do konkursu Gdynia została nominowana, konkretnie projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”. Projekt ten obejmuje 6 obszarów naszego miasta. Rewitalizacja była tam realizowana w latach ubiegłych. Projekt bierze udział w europejskim konkursie REGIOSTARS, który organizowany jest przez Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej Departamentu Komisji Europejskiej. W tym konkursie nagradzane są najlepsze projekty realizowane z funduszy Unii Europejskiej i warto wspomnieć, że w kontekście nominacji Gdyni do do tego konkursu rekomendację do udziału złożył Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a przedstawiciele Komisji Europejskiej też wyróżnili Gdynię, wybierając właśnie nasze miasto do finału tego prestiżowego rankingu – powiedział Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
Projekt koordynowany był przez Gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych i jest zresztą cały czas koordynowany, bo ten proces się toczy. Projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja” jest jedynym tegorocznym polskim projektem zakwalifikowanym do finału, spośród wszystkich 262 zgłoszeń z całej Europy. W finale, do którego nasza gdyńska polska rewitalizacja została zgłoszona, bierze udział łącznie 25 projektów po 5 w każdej z kategorii.
Gdynia od Nowa została nominowana do finału w kategorii „Europa bliżej obywateli”. Udział w konkursie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – jest bezpłatny, a miasto Gdynia nie ponosi w związku z tym udziałem żadnych kosztów czy bezpośrednich, czy ukrytych. Chciałbym to też bardzo wyraźnie wyartykułować.
O tym Drodzy państwo który projekt w tym konkursie zwycięży, zdecyduje jury w październiku tego roku. Warto też nadmienić, że równoległe odbywa się głosowanie publiczności, które rozpocznie się drugiego września.
W tym głosowaniu może wziąć udział każdy; wystarczy odwiedzić witrynę internetową konkursu i poświęcić chwilę czasu – zgodnie z instrukcją postępowania, która jest tam zamieszczona. Instrukcja pojawi się oczywiście po uruchomieniu głosowania – powiedział Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
– Żeby też podsumować ostatnie 7 lat pracy nad rewitalizacją, warto powiedzieć, dlaczego zostaliśmy wytypowanie do tego konkursu. Gminny program rewitalizacji obejmuje 6 podobszarów zamieszkanych przez niecałe 10 000 osób, natomiast 3 podobszary dostały wsparcie unijne na przeprowaszenie działań społecznych oraz inwestycyjnych – powiedziała Agnieszka Jurecka-Fryzowska – kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynująca projekt Gdynia OdNowa. – Główne wyzwania, które identyfikowaliśmy razem z mieszkańcami na tych obszarach, ale też w oparciu o ogólnodostępne obiektywne dane to między innymi: braki w infrastrukturze, duży udział budynków komunalnych na tych terenach, zła jakość przestrzeni publicznej, złe warunki mieszkaniowe zarówno w zasobie komunalnym jak i prywatnym, brak infrastruktury społecznej usługowej, co sprawiało, że te dzielnice były takie monofunkcyjne mieszkaniowe i dosyć mocne poczucie izolacji od reszty miasta bez względu na to czy faktyczna geograficzna odległość jest duża czy mała.
Fot. Kazimierz Netka.
Problemy społeczne to duży udział mieszkańców korzystających z pomocy społecznej, starzejące się społeczeństwo na tych obszarach, niski poziom kapitału społecznego, zadłużenie, ubóstwo, ale też wandalizm w przestrzeni publicznej i brak poczucia bezpieczeństwa.
Fot. Kazimierz Netka.
Zrealizowano 4 grupy inwestycji.
Przede wszystkim były działania, które mają na celu stworzyć infrastrukturę społeczną lub poprawić jakość infrastruktury społecznej. Dzięki temu stworzyliśmy 3 centra sąsiedzkie – przystanie na Oksywiu, W Chyloni i Witominie; działania które miały na celu stworzyć nowe przestrzenie do rekreacji i do spędzania czasu wolnego; działania, które były związane z budową i przebudową infrastruktury technicznej w tym sieci infrastruktury i dróg; działania związane z poprawą warunków zamieszkania, a przede wszystkim w zasobie komunalnym, ale też wspieraliśmy dotacjami wspólnoty mieszkaniowe.
Fot. Kazimierz Netka.
Działania społeczne to przede wszystkim usługi społeczne – rozwój usług społecznych na rzecz rodzin, dzieci i młodzieży, przede wszystkim świadczone jest przez organizacje pozarządowe w ramach placówek wsparcia, tak zwanych SPOT-ów, ale też duży taki komponent działań partycypacyjnych i wspierania lokalnych inicjatyw oraz rewitalizacja – cały pakiet działań związanych z poprawą, z pomocą mieszkańcom Wzgórza Orlicz-Dreszera w zmianie miejsca zamieszkania.
Teraz jesteśmy w trakcie aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji po to, żeby móc skorzystać z nowych środków unijnych, które będą przyznawane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i też chciałam powiedzieć, że te wszystkie informacje znajdą państwo na naszej nowej stronie, która od dzisiaj jest już aktywna: www.gdyniaodnowa.pl . Tam znajdują się wszelkie informacje o dotychczasowych działaniach, ale też o samym konkursie RegioStars, do którego jeszcze raz zapraszam, żeby głosować przez cały nadchodzący wrzesień, a nawet do 8 października – zachęca Agnieszka Jurecka-Fryzowska – kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynująca projekt Gdynia OdNowa.
Wyznaczenie obszaru rewitalizacji wynika z przepisów ustawy o rewitalizacji i przede wszystkim się opiera na diagnozie programów społecznych. Nie rewitalizujemy całych dzielnic, tylko ich części i faktycznie mamy dwie dzielnice, które mają historyczny rodowód, to są Babie Doły i Oksywie, ale mamy też blokowiska, takie jak Witomino, Osiedle Zamenhofa, Opata Hackiego na Chyloni i mamy tez takie osiedla, które są związane de facto z historią budowy Gdyni i taka substandardowa zabudowa powstała na Meksyku i Wzgórzu Orlicz-Dreszera – na tak zwanym Pekinie i to były dwa ostatnie nasze podobszary, które od 2017 roku są rewitalizowane.
Pekin nie wchodzi w skład konkursu, dlatego, ze Pekin nie był dofinansowany ze środków unijnych. Projekty unijne wspierały większy proces, natomiast fokus jest na tych działaniach, które były dofinansowane ze środków unijnych: na Witominie, Oksywiu i osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego.
Fot. Kazimierz Netka.
Taka jest procedura konkursu, że każda instytucja zarządzająca środkami mogła ze wszystkich projektów, które działy się przez ostatnia perspektywę w województwie, nominować 5 projektów i dostaliśmy takie zaproszenie, żeby zgłosić. Nie wiem jakie inne pozostałe pomorskie projekty też zostały wytypowane, bo decyzje o napisaniu wniosku pozostawiono miastom czy podmiotom, które realizowały te projekty. My z tego skorzystaliśmy, ale pierwszy z inicjatywą wyszedł do nas marszałek województwa – powiedziała Agnieszka Jurecka-Fryzowska – kierowniczka Działu Rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynująca projekt Gdynia OdNowa.
– Drodzy państwo przypomnę, że to głosowanie trwa od 2 września czyli od najbliższego poniedziałku, do 8 października. Warto głosować, bo oczywiście bardzo istotny jest tutaj udział też w tym głosowaniu publiczności – jeżeli chcecie państwo wesprzeć proces wyboru gdyńskiego projektu. Z jednej strony jest to też okazja do tego, aby zobaczyć co w Gdyni przez ostanie lata się zmieniło, a z drugiej strony oczywiście możemy się też bardzo szeroko, bo w skali europejskiej chwalić tym, co w sferze rewitalizacji, w ramach procesów, które zostały rozpoczęte kilka lat temu, a które będą kontynuowane w ramach kolejnego gminnego programu rewitalizacji też w Gdyni – powiedział Tomasz Augustyniak – wiceprezydent Gdyni.
Więcej wiadomości można znaleźć na stronie: https://ec.europa.eu/regional_policy/projects/regio-stars-awards_en .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl