Źródło ilustracji: Stowarzyszenie „Pracodawcy Pomorza”.
Odznaczenia, 2000 zaproszeń dla reprezentantów lecznictwa
W skafandrach zapiętych pod szyję, w szczelnych maskach, po kilkanaście godzin na dobę, z narażeniem zdrowia i życia – tak pracują w czasach zarazy koronawirusem osoby zatrudnione w ochronie zdrowia. Nie zawsze słyszą słowa podziękowania za swe oddanie, za ratowanie zdrowia i życia innych. Wprost przeciwnie: nie brakuje przypadków agresji na palcówki ochrony zdrowia, zajmujące się szczepieniami przeciwko coviod-19. Zamiast wdzięczności, są przejawy agresji – bicie pięściami osób, które nakłaniają do noszenia masek na twarzach, mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się plagi koronawirusa. To zjawisko chyba wcześniej w takim natężeniu nie istniało. Zrodził się nowy rodzaj patologii: niszczenie tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie innych.
Tym bardziej np. pielęgniarkom, pielęgniarzom, ratownikom medycznym, salowym, lekarzom – czyli wszystkim zatrudnionym w ochronie zdrowia przy ratowaniu ludzi przed covid-19 – należą się słowa uznania. To tylko symboliczne wyrażenie wdzięczności, bo nie rekompensuje poświęcenia zatrudnionych w lecznictwie dla naszego dobra.
Fot. Kazimierz Netka
We wtorek, 3 sierpnia 2021 roku, o hołdzie, jaki Artyści złożą Medykom, poinformowano podczas konferencji prasowej w Hevelianum, na Górze Gradowe w Gdańsku. Spotkanie prowadził Adam Aleksiejuk – organizator United Arts Festiwal, a w konferencji uczestniczyli też m.in. Piotr Borawski – zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Tomasz Augustyniak – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, Tomasz Lipnicki – muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, członek zespołów Illusion oraz Lipali.
– Słowo: Dziękuję, nazywa się dzisiaj „Muzycy Medykom” – powiedział, inaugurując konferencję, Adam Aleksiejuk – organizator United Arts Festiwal. Muzycy Medykom to projekt, który odbędzie się w Hevelianum od 13 do 15 sierpnia, a na który zaprosiliśmy 2000 pracowników gdańskiej służby zdrowia.
Tutaj w Hevelianum, odbędzie się pierwszy United Arts Festiwal – dodał Adam Aleksiejuk. Dla medyków wystąpi około 30 zespołów. Pierwszego dnia rozbrzmi muzyka rockowa. Drugi dzień zdominuje bardzo ciężkie granie – muzyka hardrockowa i heavymetalowa. Trzeciego dnia będzie można posłuchać muzyki elektronicznej. Trzeci dzień wpisuje się też w obchody 410 rocznicy urodzin Jana Heweliusza.
– Miasto Gdańsk od pierwszego dnia włączyło się aktywnie w walkę z pandemią i wspierało pracowników ochrony zdrowia: lekarzy, pielęgniarki, salowe – wszystkich, którzy ruszyli na ratunek pacjentom. Była to pomoc finansowa w wysokości 1 miliona złotych dla gdańskiej służby zdrowia w postaci zakupu testów, posiłków, niezbędnego sprzętu. Później, gdy pandemia wchodziła w kolejne fazy, także wsparcie tworzenia szpitala tymczasowego. Teraz nasze wysiłki idą w kierunku aktywnego wspierania szczepień, poprzez tworzenie punktów szczepień, a także w aktywną promocję szczepień, co uważamy za najistotniejsze, by czwarta fala przebiegła w jak najłagodniejszy sposób w naszym mieście – powiedział Piotr Borawski – zastępca prezydenta Gdańska do spraw zrównoważonego rozwoju.
Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy przekazać tę bardzo radosną informację, że chcemy także podziękować gdańskiej służbie zdrowia, w sposób symboliczny, zapraszając 2000 osób na festiwal muzyczny – poprzez przekazanie bezpłatnych wejściówek dla kadry służby zdrowia. Istotne jest to, że na wczorajszym spotkaniu ze służbami miejskimi i z gdańską policją zapadło postanowienie, że punkty szczepień będą szczególnie zabezpieczone i pod opieka policji oraz służb. Widzimy bowiem co się dzieje w różnych miejscach kraju, że są ataki na punkty szczepień, w Zamościu. Chcemy, by cała kadra medyczna czuła się bezpiecznie i bardzo zadbamy o to, by tak było – zapewnił wiceprezydent Piotr Borawski.
Fot. Kazimierz Netka
– Jest nam niezwykle miło, że możemy się pokazać i choćby w ten sposób przyłączyć się do słowa: Dziękuję! Wszyscy jesteśmy zaszczepieni, wierzymy medycynie i ludziom, którzy tam pracują. Możemy ich wesprzeć swą muzyką, wesprzeć rozrywką – powiedział Tomasz Lipnicki – muzyk, kompozytor.
– Bardzo dziękuję miastu Gdańsk i organizatorom tego festiwalu – mówił Tomasz Augustyniak – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – To bardzo wymowny gest w czasach, w których się znaleźliśmy. Po kilkunastu miesiącach walki z kowidem, medycy są atakowani przez antyszczepionkowe grupy, więc bardzo istotna jest ta inicjatywa, która w taki symboliczny sposób pozwoli im podziękować. Dziękujemy za te 2000 zaproszeń dla medyków, którzy byli w sposób bezpośredni zaangażowani w szpitalach tymczasowych, Copernicus i Zakaźnym. Bezpłatne zaproszenia zostały rozdystrybuowane między te osoby, ze wskazaniem, że to dla tych, którzy rzeczywiście byli bardzo intensywnie zaangażowani w walkę z kowidem.
Gala Pracodawców dla Medyków
Z ogromną troską o zdrowie Pomorzan, o rozsądek podczas pandemii, o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, apelowało już w zeszłym roku Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza. Stowarzyszenie to mobilizowało różne środowiska do działań na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenieniu się pandemii. Sformułowało nawet specjalny dekalog. Za 7 tygodni Pracodawcy Pomorza podziękują medykom i uhonorują ich odznaczeniami. Oto szczegóły:
– Jako Związek Pracodawców Pomorza działający od 1991 roku w oparciu o ustawę o organizacjach pracodawców obchodzimy w bieżącym roku jubileusz naszego XXX-lecia. Jest to rok szczególny. Pandemia COVID-19 spowodowała, że cały wysiłek społeczeństwa skupił się na walce z nią i jej skutkami. W wyjątkowej sytuacji znalazły się szpitale i wszyscy pracownicy ochrona zdrowia – napisali Prezydent Pracodawców Pomorza – Zbigniew Canowiecki oraz prezes tego Stowarzyszenia, dyrektor zarządzający – Tomasz Limon.
Chcąc szczególnie podkreślić oraz docenić trud i poświęcenie wszystkich pracowników ochrony zdrowia w walce ze skutkami epidemii, w tym naszym jubileuszowym roku, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z udziałem władz państwowych i samorządowych oraz przedstawicieli nauki, kultury i mediów: Gala Pracodawców Pomorza Przedsiębiorcy Medykom, 8 września 2021 roku. Miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Podczas Gali odbędzie się wyjątkowy koncert dedykowany przez przedsiębiorców polskiej służbie zdrowia. Gwiazdą Wieczoru będzie wybitna, światowej sławy solistka operowa: Aleksandra Kurzak – artystka związana z takimi teatrami operowymi jak np. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium czy Operą Wiedeńską – poinformował Maciej Michniewski – specjalista ds. komunikacji Stowarzyszenia „Pracodawcy Pomorza”.
Solistce towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją prof. Wojciecha Rajskiego obchodzącego jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej i 40-lecie współpracy z PFK Sopot. Stąd też prof. Wojciech Rajski będzie specjalnie uhonorowanym Gościem Specjalnym Gali.
– Koncertem dla Medyków chcemy podkreślić rolę i znaczenie dla naszego środowiska społecznej odpowiedzialności biznesu. W dowód wdzięczności wyróżnimy szpitale szczególnie zaangażowane w walkę z pandemią. Z kolei przedstawicielom różnych zawodów medycznych wręczymy Nagrody Specjalne – Statuetki: CUM GRATIA MAGNA (Z Wielką Wdzięcznością) wykonane przez polskiego artystę, francuskiego pochodzenia Michela Lenglarda – poinformowali prezydent Zbigniew Canowiecki i prezes Tomasz Limon.
Oto wstępny zarys programu Gali Pracodawców Pomorza Przedsiębiorcy Medykom, 8 września 2021 roku: godz. 18:00 – otwarcie gali; 18:15 – koncert dla medyków; 19:30 – wręczenie nagród specjalnych, 20:15 – zakończenie.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl