Kamery będą obserwować wyspę przy ujściu Wisły

Powstała koalicja na rzecz domostw i dzieci ptaków, gnieżdżących się u styku królowej naszych rzek z Bałtykiem

Elektryczny pastuch, kamera internetowa, płot na kierownicy – przeciw lisom i ludziom

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, ekolodzy oraz inwestor przebudowy ujścia Wisły: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku – stworzą kompleksowy system, który ochroni kolonię ptaków powstałą przy okazji modernizacji tzw. kierownicy ujścia Wisły. Bezpieczeństwo zapewni m.in. całodobowy monitoring kamer – poinformował nas Sławomir Sowula – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

DSC_3498(1)

Na zdjęciu: Ptaki w rejonie ujścia Wisły. Fot. Tomasz Mokwa, kierownik Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków Polskiej Akademii Nauk.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku i było ono reakcją na alarmujące sygnały ze strony Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Powiadomiło ono RDOŚ o zniszczeniach kolonii ptaków przy okazji inwestycji prowadzonej przez RZGW. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia tej sytuacji. Poprosiła inwestora o informacje i zgromadziła potrzebną dokumentację, by ocenić faktyczny rozmiar szkód. Zaprosiła też na spotkanie reprezentantów RZGW, Grupy Kuling oraz ekologów z WWF Polska.

Jak wynika z ustaleń, kolonia ptaków powstała na piaskowej wyspie o zmiennej powierzchni. Nazwano ją „Ptasia Wyspa”. Powstała onoa m.in. w wyniku refulacji – usypana została z piasku wydobywanego podczas przedłużania i remontu kierownic – obudowy ujścia Wisły do Bałtyku. Od marca 2011 roku na wyspie przebywalo corocznie kilkaset par lęgowych ptaków. Nie byłoby problemu, gdyby nie fakt, że w maju 2015 roku w naturalny sposób doszło do połączenia wyspy ze wschodnią kierownicą budowaną na zlecenie RZGW. Wskutek tego, na tę wyspę dostały się drapieżniki (głównie lisy) oraz zaczęli ją odwiedzać turyści, co spowodowało duże straty w lęgach.

Ujście Wisły 2014 Z ZAZNACZENIEM(1)

Widok z góry na ujście Wisły. Fot. i opracowanie informacji na ilustracji: Tomasz Mokwa, kierownik Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków PAN.

Ustalenia te zostały przedstawione uczestnikom spotkania w RZGW. Uzgodniono, że w tej sytuacji należy podjąć kroki konieczne do zapewnienia skutecznej ochrony ptaków w kolejnych sezonach lęgowych.

Inwestor – RZGW – zobowiązał się, że przed rozpoczęciem lęgów w sezonie 2016 r. wykona tymczasowy płot na kierownicy wschodniej. Za pomocą kamery ustawionej przez RZGW, prowadzona ma być ciągła obserwacja ptaków na wyspie. To doglądanie przy pomocy kamery stanie się uzupełnieniem prowadzonego przez GBPW KULING dozoru w rezerwacie i ma to pomóc w identyfikacji bieżących zagrożeń, a także stworzyć możliwość szybkiego reagowania – informuje Sławomir Sowula – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

IMG_7731

Na zdjęciu: Widok z ujścia Wisły na fragment Ptasiej Wyspy na Zatoce Gdańskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Oprócz bieżącej ochrony podjęte zostaną też działania długofalowe. Stowarzyszenie KULING zajmie się eliminacją drapieżników oraz podejmie kroki, by pozyskać środki na prowadzenie kilkuletniego nadzoru i monitoringu łachy w sezonie lęgowym oraz na zainstalowanie elektrycznego pastucha w celu ochrony kolonii ptaków przed drapieżnikami. Stosowny projekt zostanie opracowany we współpracy Grupy KULING z WWF Polska, przy wsparciu RZGW w Gdańsku i RDOŚ w Gdańsku.

Ustalono też, że istnieje konieczność wykonania analizy możliwości utworzenia tzw. klapowiska (miejsca wysypywania do morza piasku z refulacji – np. pogłębiania – przy pracach hydrotechnicznych), sprzyjającego tworzeniu się w przyszłości naturalnych łach 9piaszczyztsych wysp0, bezpiecznych dla ptaków i znajdujących się w odpowiedniej odległości od lądu. Analizy możliwości zrealizowania tych planów podejmie się RZGW w Gdańsku, a później nastąpią odpowiednie uzgodnienia z RDOŚ i Urzędem Morskim w Gdyni – wynika z informacji, przekazanych nam przez Sławomira Sowulę – rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Warto wiedzieć, że obecne ujście Wisły jest sztuczne. Liczy 120 lat. Powstało w 1895 roku, gdy zakończono budowę skrótu rzeki do morza, zwanego dzisiaj Wisłą Przekop. Wtedy też powstała Wyspa Sobieszewska.

Kazimierz Netka

One Comment

  1. Gdzie szukać w sieci wglądu do kamery z wierzy falochronu na ujściu Wisły dzięki pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *