Kociewie i Toruń – regiony znane z wybitnych osobistości oraz unikatowych osobliwości natury, kultury, nauki

Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie rozsławia pomorski region w Toruniu, a wkrótce także w Łodzi

Toruń i Kociewie połączone są autostradami: błękitną, czyli Wisłą oraz bursztynową: Amber One, czyli A1. To sprzyja rozwojowi biznesu, również turystycznego. Wzmocnieniem tych atutów są, organizowane co roku, targi „Wypoczynek”. Warto, by Toruń i Kociewie zespoliły swe promocyjne siły.

Toruń – obecnie (wspólnie z Bydgoszczą) stolica województwa kujawsko – pomorskiego, kiedyś był też stolicą woj. pomorskiego. „Władał” ziemiami, sięgającymi aż do Bałtyku. Tak było w okresie międzywojennym. Czy wszyscy Torunianie wiedzą, jak piękne ziemie znajdowały się w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia pod ich pieczą?

To piękno chce Torunianom pokazać Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”, mająca swą siedzibę w Tczewie. Relacja pomysłodawców – poniżej.

Kociewie w Toruniu (1)Fot. Z Archiwum LOT Kociewie.

W weekend 9 – 10 kwietnia 2016 roku odbyły się w Toruniu kolejne Targi Turystyczne „Wypoczynek”. Na tę edycję Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zebrała regionalną reprezentację, którą tworzyły: Starostwo Powiatowe w Tczewie, Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Grodzisko Owidz.

LOT KOCIEWIE koordynowała całość wspólnego wyjazdu oraz zaprezentowała nowe materiały promocyjne. Swoją premierę miały: „Niezbędnik turysty” (informator o wszystkich atrakcjach regionu), „Kalendarz imprez 2016”, a także „Tczew – oferta dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych”.

Kociewie w ToruniuFot. Z Archiwum LOT Kociewie.

– Przywieźliśmy mapy i przewodniki rowerowe oraz kajakowe, katalog ofert agroturystycznych, mapy atrakcji, zestaw aktualnych wydarzeń, propozycję ofertową Tczewa, a na dodatek broszurę „Kociewie na talerzu”, gdyż istotną częścią targów był Toruński Festiwal Smaków. Na rozsmakowanie się w konwersacji z gośćmi – klientami naszego stoiska częstowaliśmy ich korzennymi fefernuskami i wytrawną nalewką z aronii – mówi Jarosław Wojciechowski z Biura LOT KOCIEWIE.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Z Archiwum LOT Kociewie

Asortyment tematyczny wydawnictw promocyjnych był odpowiedzią na wszystkie potrzeby toruńskich turystów. A co ich szczególnie interesowało?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Z Archiwum LOT Kociewie.

– Popularność mody na zdrowy styl życia i aktywny sposób spędzania wolnego czasu przybiera na sile. Widzimy to wokół siebie popołudniami, a potwierdzeniem tego faktu są zapytania turystów o trasy rowerowe i ofertę spływów kajakowych. Rodzice przez sport i rekreację wychowują dzieci, a co za tym idzie poszukują propozycji familijnych – mówi Magdalena Olszewska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Odpowiedzią na powyższe były te części kociewskiego stoiska, które obsadziły Miasto i Gmina Gniew ze swoim Zamkiem oraz Grodzisko Owidz.

Kociewie w Toruniu (3)Fot. Z Archiwum LOT Kociewie.

– Popularność naszego stoiska była naprawdę duża, co świadczy o prawdziwej atrakcyjności Gniewu i Kociewia. Uwagę odwiedzających przyciągał również nasz konkurs, w którym nagrodami głównymi, obok drobnych gadżetów promocyjnych, były vouchery Zamku w Gniewie ufundowane przez spółkę Hotel Zamek Gniew – podkreśla Magdalena Frost-Guz z Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

Cały region Kociewie stał się bardziej dostępny komunikacyjnie dla turystów. „Turystyczny szlak” autostrady A1 zmienił pozytywnie rzeczywistość dla kilku ważnych kociewskich atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest właśnie Grodzisko Owidz.

– Jestem przekonana, że rodzinny wypad z Torunia, czy z innych części województwa kujawsko – pomorskiego do Owidza, to doskonały pomysł dla rodzin i wycieczek zorganizowanych. Pierwsze śniadanie jeszcze w domu: w Toruniu, Bydgoszczy lub Inowrocławiu, a drugie to już podczas korzystania z atrakcji, które oferuje nasze Grodzisko – zachęca jego dyrektor, Magdalena Cholewa.

Kociewie w Toruniu (2)Fot. Z Archiwum LOT Kociewie.

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, pomysłodawca, a także koordynator wyjazdu, z radością i zadowoleniem wspomina kolejny promocyjny wyjazd Kociewia i już przygotowuje się do następnej imprezy wystawienniczej – tym razem w Łodzi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFot. Z Archiwum LOT Kociewie.

KOCIEWIE to kraina etniczno kulturowa Pomorza, którą zamieszkuje około 340 tysięcy mieszkańców stanowiących ważną grupę społeczną Polski Północnej. Region Kociewie, zajmujący około 3,5 tysiąca km², znajduje się na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim obejmuje powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów gdańskiego, kościerskiego, a także chojnickiego.

W województwie kujawsko – pomorskim Kociewie to spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego. Kociewie znajduje się nad trzema rzekami: Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Godne uwagi są tu nadrzeczne, nadjeziorne cuda przyrody oraz bogactwo natury Borów Tucholskich; trzy fortyfikacje pokrzyżackie: Świecie, Nowe, Gniew. Cały Region wyróżnia się także pocysterskim zabytkiem architektury: Bazyliką Katedralną w Pelplinie i Muzeum Diecezjalnym z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii z drukarni Gutenberga. Warto odwiedzić Tczew z zabytkowymi mostami, starszymi niż Wieża Eiffla i Starogard Gdański – stolicę regionu. Kociewie to miejsca, ale i ludzie je tworzący: Jan z Jani (reprezentant polskiego króla; pierwszy wojewoda pomorski, żyjący u schyłku średniowiecza), Johann Reinhold Forster, król Jan III Sobieski (był też starostą w Gniewie), Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Anna Szarmach, Wojciech Cejrowski.

Sobieski IMG_6810Fot. Kazimierz Netka

Imię Króla Jana III Sobieskiego nosi Trójmiejski Klub Kociewiaków. Z okazji Imienin monarchy, 24 czerwca, reprezentanci tego Klubu składają kwiaty u stóp pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku, na Targu Drzewnym. To też jest promocja Kociewia.

TOruń KopernikNa zdjęciu: Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fot. Kazimierz Netka

Toruń jest miastem m.in. Mikołaja Kopernika – jednego z najsłynniejszych odkrywców w dziejach świata.

Kopernik Tczew II DSCN0178Na zdjęciu: Obelisk upamiętniający Mikołaja Kopernika w Tczewie.

Kociewie i Toruń mają więc mocne atuty i wiele wspólnego. Połączenie tych sił, zasobów, może przynieśc duże korzyści.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *