Fot. Kazimierz Netka.
Kociewie – kraina pomiędzy Błękitną Wstęgą (dolną Wisłą, Leniwką), Świeciem, Czarną Wodą i Tczewem
Reprezentacje powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego, a także gmin i miast w tychże powiatach, organizacji turystycznych, kulturowych, biznesowych, kół gospodyń wiejskich, twórcy kultury przemaszerowali w barwnym korowodzie od Zielonej Bramy w Gdańsku, traktem królewskim, potem kierując się ku Skwerowi Jana Heweliusza.
Przy Muzeum Bursztynu pochód skręcił w lewo i przeszedł obok zegara słonecznego, pomnika Jana Heweliusza. Zatrzymał się nieopodal miejsc, gdzie przed wiekami istniało obserwatorium astronomiczne Jana Heweliusza – przy ul Korzennej, niedaleko Ratusza Staromiejskiego – siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Korowód prowadził Piotr Kończewski – dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”. Na scenie zapowiadali wydarzenia i prowadzili uroczystość Grzegorz Oller i Stefan Galiński. W barwnym korowodzie byli paradowali reprezentanci Kociewia odziani we współczesne stroje. Nie zabrakło też noszących rycerskie zbroje.
– Serdecznie witam licznie zebranych Kociewiaków, na kolejnym święcie Kociewia, które obchodzimy w Gdańsku, podczas Jarmarku Świętego Dominika – mówił Kazimierz Chyła – starosta starogardzki prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”, na scenie, po przybyciu w barwnym korowodzie, Witam serdecznie w naszym imieniu wspaniałych gości: posłów, pana Kazimierza Smolińskiego i pana Sławomira Neumanna; doradcę Prezydenta RP pana Marcina Drewę, starostów powiatu świeckiego i tczewskiego, pana Mirosława Augustyna i panią Barbarę Studzińską, sekretarz starostwa świeckiego, panią Iwonę Karolewską; prezydenta Starogardu Gdańskiego pana Janusza Stankowiaka; witam serdecznie panie i panów, wójtów, burmistrzów i wszystkich zaproszonych gości, zwłaszcza tych, spoza Kociewia – powiedział Kazimierz Chyła
To już jest piękna tradycja, że świętujemy nasz Dzień Kociewia w Gdańsku – dodał starosta Kazimierz Chyła. Robimy to, aby promować nasze Kociewie szerzej, poza Kociewiem. Program jest bardzo atrakcyjny. Każdy coś dla siebie znajdzie; wszyscy odejdą stąd uśmiechnięci, zadowoleni. Zapraszamy na Kociewie, a dzisiejsze święto ogłaszam za otwarte.
Na Skwerze Heweliusza uczestnicy Święta poznawali unikaty Kociewia. W Ratuszu Staromiejskim podziwiali prace artystów, eksponowane na wystawie „Kociewie ART”.
Ludzie pochodzący z Kociewia mają dla województwa pomorskiego i jego stolicy olbrzymie zasługi. To rycerz z Kociewia: Jan z Jani, był pierwszym wojewodą pomorskim – reprezentantem króla Polski, u schyłku średniowiecza. Król Jan III Sobieski, również starosta w Gniewie, wspierał słynnego gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza. Jan Brejski był wojewodą pomorskim w czasach II Rzeczypospolitej, w latach 1920 – 1924, czyli wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Jeszcze w tym miesiącu – kolejna atrakcja Kociewia: IV Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Odbędzie się on w dniach 20 – 22 sierpnia 2021 r. w Grodzisku Owidz, niedaleko Starogardu Gdańskiego.
Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl