Kontynuacja Energa Sailing Edukacja. Benefis Przemysława Miarczyńskiego.

Nasza, polska, żeglarska reprezentacja

fot-wlodzimierz-amerski-023
Żeglarskie olimpijskie sławy uczestniczyły 8 grudnia w Gdańsku w spotkaniu podsumowującym miniony sezon i przedstawieniu planów na 2017 rok. Podczas tego spotkania usłyszeliśmy bardzo budującą deklarację.
fot-wlodzimierz-amerski-025
Otóż Nikodem Rachoń (na powyższym zdjęciu), przedstawiciel Energi, po udziale na igrzyskach w Rio aż siedmiu polskich żeglarzy, zapowiedział kontynuację kompleksowego programu wsparcia i popularyzacji żeglarstwa w Polsce na 2017 rok. Program ENERGA Sailing jest realizowany od czterech lat przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki.
fot-wlodzimierz-amerski-139
Projekt tworzą cztery elementy: program edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup (wraz z programem stypendialnym dla najlepszych zawodników), sponsoring tytularny kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego Energa Sailing Team Poland oraz wsparcie prestiżowych regat Energa Sopot Match Race.
fot-wlodzimierz-amerski-223
W 2016 roku program objął prawie 14 tys. dzieci i młodzieży, a jest realizowany w siedmiu ośrodkach w klasie Optimist (Gdynia, Kraków, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław) oraz czterech w windsurfingu (Gdańsk, Kalisz, Sopot, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7 – 9 lat) i 50 w windsurfingu.
Sponsor Energa planuje swoim programem objąć jeszcze dwa krajowe ośrodki i stworzyć ośrodek mobilny, przeznaczając na ten cel większe nakłady finansowe.

fot-wlodzimierz-amerski-030
Prezes zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski z zadowoleniem odniósł się do deklaracji sponsora mówiąc, że w Polsce żeglarstwo nadal się rozwija i dlatego należy stworzyć plany rozwojowe nie na rok, dwa, tylko co najmniej na 10 lat. W Polsce istnieje 49 klubów żeglarskich skupiających około 3 tys, żeglarzy. Prezes zgłosił propozycję zorganizowania benefisu Przemkowi Miarczyńskiemu, który 20 lat temu trafił do kadry olimpijskiej prowadzonej przez trenera Pawła Kowalskiego, w ramach przygotowań na igrzyska w Sydney 2000, gdzie w klasie mistral nasz reprezentant zajął ósme miejsce..
fot-wlodzimierz-amerski-027
Paweł Tarnowski (Sopot), aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy, po upadku rok temu na rowerze i doznaniu bolesnej kontuzji barku, wreszcie przeszedł operację w Poznaniu. Powoli powraca do zdrowia i w połowie stycznia planuje zejść na wodę. Obecnie jako student czwartego roku Politechniki Gdańskiej Wydziału Zarządzania i Ekonomii, przymusową przerwę w treningach wykorzystuje na napisanie pracy inżynierskiej. Ma nadzieję, że jak w pełni dojdzie do siebie, zdoła się odpowiednio przygotować do majowych mistrzostw Europy rozgrywanych w Marsylii.

fot-wlodzimierz-amerski-037

Piotr Myszka (Gdańsk), mijający rok uznaje za wyjątkowo udany, po zajęciu czwartego miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w windsurfingowej klasie RSX. Zapowiedział, że w sezonie 2017 przede wszystkim planuje powalczyć na wrześniowych mistrzostwach świata w Tokio; na akwenie, na którym będą w 2020 roku rozgrywane najbliższe letnie igrzyska olimpijskie. A on ma już trzy tytuły najlepszego w świecie żeglarza w tej klasie, w 2010 roku w Danii, w 2011 w Australii i w 2016 w Izraelu. Nie zrezygnował też ze zdobycia olimpijskiego medalu i będzie o niego zabiegał ciężką pracą treningową. A był już tak blisko tego medalu, ale utracił go w ostatnim wyścigu.

fot-wlodzimierz-amerski-028

Przemek Miarczyński (Gdynia) potwierdził słowa Piotra Myszki, co do żalu z utraty medalowego miejsca w ostatnim wyścigu, bo jego to też spotkało podczas ME w lipcu 2016. Chociaż w 2012 roku podczas igrzysk rozgrywanych w Londynie, właśnie w ostatnim wyścigu udało mu się wywalczyć brązowy medal. Obecnie pochłania go, bardzo ciężka – jak wyznał – praca trenera kadry klasy RSX. Chce ją też połączyć z przygotowaniem siebie do udziału w ME i MŚ 2017. W pracy trenera, ze studiów na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, najbardziej przydaje mu się anatomia, bo wie jak są zbudowani podlegający mu zawodnicy, jakie mają konkretnie mięśnie, stawy i kości. Brakuje mu – co stwierdził – lepszego praktycznego doświadczenia w udzielaniu pierwszej pomocy.
fot-wlodzimierz-amerski-043
Pomorscy żeglarze wyrazili akces pomocy w szkoleniu żeglarskiego narybku w ramach programu Energa Sailing 2017. W każdym regionie patronat nad Energa Sailing Edukacja objęli członkowie kadry narodowej Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek – Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Paweł Tarnowski (Sopot), Piotr Myszka (Gdańsk), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Małgorzata Białecka (Warszawa), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Piotr Kula (Wrocław).
Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *