Wódz, monarcha, opiekun naukowców, patron Kociewiaków obchodził imieniny.
Zwycięzca spod Wiednia staje się w Gdańsku najbardziej znaną postacią i podziwianą.
Jan III Sobieski zyskuje sobie coraz więcej sympatyków. Jest ulubionym monarchą w Gdańsku i na Pomorzu. Trójmiejski Klub Kociewiaków obrał sobie tego Króla za patrona. Wiele osób przynosi Mu kwiaty. Tak też było 24 czerwca 2016 roku, w dniu Jego Imienin.
W samo południe, pod pomnikiem Jana III Sobieskiego w Gdańsku, na Targu Drzewnym, kwiaty złożyli reprezentanci Stowarzyszenia Przyjaciół Placu Dominikańskiego w Gdańsku.
Uczyniła to czteroosobowa delegacja Stowarzyszenia, w składzie: Krystyna Michalska – prezes zarządu, Alicja Bednarczyk – florystka, Andrzej Górecki – skarbnik i Marek Szmydt – Kwiaciarnie Gdańskie.
– Rok temu zaczęliśmy – mówiła Krystyna Michalska, prezes. – Dzięki panu redaktorowi Maciejowi Kosycarzowi, który przypomniał nam o tej pięknej tradycji, pokazał nam zdjęcia archiwalne, postanowiliśmy ją kontynuować. Będziemy co roku składać tu kwiaty w imieniny naszego Króla. To jest nasz, gdański Król. Miał być w Warszawie, ale teraz jest gdański.
– Babcia, mama, ciocia składały kwiaty pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego – wspomina Marek Szmydt. – Przywozili mnie w wózku na te uroczystości, w latach 60. i 70. Teraz już czwarte nasze pokolenie zaczyna w tym fachu kwiaciarskim pracować.
– Kwiaciarki witały Króla Jana III Sobieskiego w 1965 roku, gdy pomnik tutaj ustawiono i odsłaniano- mówi Alicja Bednarczyk.
Trójmiejski Klub Kociewiaków obrał sobie Króla Jana III Sobieskiego za patrona. Też postanowił składać kwiaty u stóp monarchy. Przez wiele lat Jan III Sobieski był bowiem starostą gniewskim. Gniew to miasto, z Zamkiem, na Kociewiu. W tamtejszym Zamku Król z rodziną często przebywał. Był gościem w Gdańsku i wspierał swego imiennika, astronoma Jana Heweliusza.
Znajdujący się na Targu Drzewnym w Gdańsku pomnik konny Jana III Sobieskiego, został wykonany pod koniec XIX wieki i najpierw stał we Lwowie. Po II wojnie światowej trafił do Warszawy, do Wilanowa. W 1965 roku stanął w Gdańsku, a odsłonięcia tego pomnika dokonano 26 czerwca 1965 roku – w obecności ówczesnego marszałka Polski – Mariana Spychalskiego.
Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka