Międzynarodowa konferencja „Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej” w Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego zaproponował przeszkolenie rybaków, by mieli szansę znaleźć zatrudnienie w branży offshore. Rybacy to świetni kandydaci do tej pracy gdyż dobrze znają morze

Fot. Kazimierz Netka.

W Europie zaczyna się rywalizacja o fachowców do farm morskich elektrowni wiatrowych. W Pomorskiem powstanie w tej branży około 30 000 miejsc pracy

Fot. Kazimierz Netka.

Morski wiatr to siła natury, odnawialna, dotychczas słabo wykorzystywana w polskiej energetyce. Jedynie nasze żaglowce korzystają z tej siły. A możemy czerpać z owego zasobu bardzo wiele elektryczności. Rzecz w tym, że mamy niewielkie doświadczenie jak to robić. Plany snujemy zaś bardzo wielkie. Tak się składa, że dobry interes w zaprzęgnięciu morskiego wiatru do wytwarzania prądu, widzą również inne państwa. I tu jest konkurencja nie tylko o miejsca na Bałtyku, ale o fachowców. W Polsce prawie nikt się na tym nie zna dostatecznie dobrze. Państwa zachodnie mają w tym zakresie dość duże umiejętności oraz doświadczenie, bo już zbudowali farmy morskich elektrowni wiatrowych. My budujemy takie elektrownie na lądzie, a na Bałtyku wyznaczyliśmy miejsca do wznoszenia wiatraków – siłowni do napędzania wytwórni prądu.

Fot. Kazimierz Netka.

Gości tej międzynarodowej, jednej z pierwszych takich w Polsce i Europie, konferencji pt. „Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej”, zorganizowanej 17 maja 2023 roku przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, powitali: Andrzej Popadiuk – dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej; Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park, reprezentująca też Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej; Paweł Wróbel – dyrektor Balticwind.eu.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak sobie radzą państwa zachodnie – o tym mówili reprezentanci m.in. Danii, Niderlandów, Niemiec, Francji.

Niemieckie doświadczenia w rozwijaniu kompetencji dla sektora offshore wind przedstawił Heike Winkler – dyrektor zarządzający WAB:

Fot. Kazimierz Netka.

Duńskie praktyki w rozwijaniu kompetencji dla sektora morskiej energetyki wiatrowej zaprezentował Flemming Østergaard – szef biznesu i nauk stosowanych EASV:

Fot. Kazimierz Netka.

O tym, jak w Niderlandach przebiega szkolenie i edukacja zawodowa w morskiej energii wiatrowej i i o roli Unii Europejskiej mówiła Stieneke Boerma – Project Manager, Noorderpoort College:

Fot. Kazimierz Netka.

Po tych wykładach odbył się panel dyskusyjny na temat: „Czego polski sektor edukacyjny może nauczyć się z międzynarodowych doświadczeń?” Moderator: Andrzej Popadiuk – dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Wypowiadali się m.in.: Heike Winkler, WAB; Flemming Østergaard, EASV; Stieneke Boerma Norderpoort College; Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji.

Jedna z pierwszych w świecie takich konferencji

Jaka jest ranga międzynarodowego spotkania, które odbyło się 17 maja 2023 roku w Gdyni? O tym mówi Andrzej Popadiuk – dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

Fot. Kazimierz Netka.

Nasz kraj stoi przed szansą stania się jednym z liderów morskiej energetyki wiatrowej. Warunkiem sprawnego procesu transformacji energetycznej jest dostępność wykwalifikowanych pracowników. Konferencja „Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej” stanowi platformę dyskusji pomiędzy sektorem offshore wind i środowiskiem edukacyjnym dotyczącej potrzeb przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w zakresie zaplecza kadrowego – stwierdził Andrzej Popadiuk.

To jedna z pierwszych konferencji poświęconych kompetencjom dla offshore’u w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. Dyskusja na temat systemu kształcenia jest niezwykle potrzebna, jest wręcz niezbędna. Branża będzie potrzebowała kilkudziesięciu tysięcy pracowników posiadających właściwych umiejętności, kwalifikacje i uprawnienia. Potrzebne jest stworzenie systemu zachęcającego młodych ludzi do wyboru edukacji i kariery w offshore wind, kształcącego w zawodach offshorowych, a nawet przyciągającego doświadczonych fachowców do naszego kraju. To duże wyzwanie, ale też ogromna szansa dla jednostek edukacyjnych – ośrodków szkoleniowych, szkół zawodowych i technicznych, jak również dla uczelni takich jak Uniwersytet Morski w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy korzystać z doświadczeń krajów, które morską energetykę wiatrową rozwijają od 30 lat. My jednak nie mamy aż tyle czasu – za 3 lata do odbiorców ma popłynąć prąd z pierwszych farm wiatrowych. Musimy więc wdrażać najlepsze wzorce międzynarodowe i jednocześnie wypracowywać nasze krajowe rozwiązania. Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG posiada szeroką współpracę międzynarodową i wyjątkową sieć kontaktów z liderami branży offshore wind. Dzięki temu możemy – na dzisiejszej konferencji, a przede wszystkim podczas prowadzonych szkoleń – udostępniać uczestnikom najnowszą światową wiedzę i sprawdzone praktyki.

Kolejną konferencję w tej tematyce planujemy za rok. Do tego czasu będziemy prowadzić intensywne działania edukacyjne i szkoleniowe. Uniwersytet Morski w Gdyni oferuje spektrum programów I i II stopnia, studiów podyplomowych, a także Program Executive Offshore Wind MBA realizowany przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Na co dzień będziemy zatem realizować to, o czym dyskutujemy podczas dzisiejszej konferencji – rozwijać kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Andrzej Popadiuk – dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Rozwój energetyki wiatrowej to rozwój lokalnych centrów wzrostu

Na temat zaangażowania polskich podmiotów i współpracy z zagranicą w ramach offshore wypowiedział się także prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jeśli chodzi o edukację, to członkowie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego mają pełne kompetencje do szkolenia, również na trenażerach. Członek naszego klastra: Centrum Nowych Kompetencji posiada trenażery, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość do kształcenia. Szkoła Morska w Gdyni, prywatna Szkoła Morska ma pełne kompetencje do szkolenia w około 80 – 85 nawet 90 specjalnościach, które funkcjonują w obszarze offshore, bo potrzebne są w obszarze offshore przede wszystkim specjalności zawodowe, natomiast Uniwersytet Morski w Gdyni, również członek Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, ma pełne kompetencje do szkolenia na poziomie wyższym, an poziomie licencjackim, ale także magisterskim, na studiach podyplomowych i na studiach MBA. Kształcimy więc w sposób kompleksowy pracowników na farmy wiatrowe, ale co więcej, kształcimy także specjalistów do logistyki, inżynierów, którzy mogą pracować w produkcji urządzeń dla farm wiatrowych.

Poziom edukacji moim zdaniem nie odstępuje od poziomu który oferują inne kraje rozwinięte. Natomiast niewątpliwie musimy kształcić w obszarze menedżerów projektów, bo to są duże projekty inwestycyjne, specjalistyczne, w specyficznych warunkach. Tutaj możemy szukać transferu wiedzy między naszymi partnerami z krajów takich jak Dania, Norwegia, Niemcy czy Holandia. Ale co jest ważne i co pokazano tutaj na prezentacjach, że rozwój energetyki wiatrowej to rozwój lokalnych centrów wzrostu, które będą powstawać wokół małych portów i to dotyczą nie tylko usług, ale również produkcji i logistyki – powiedział prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

O tym jak przygotowujemy się do budowy farm morskich elektrowni wiatrowych i kształcimy fachowców w Pomorskiem, mowa była podczas części konferencji zatytułowanej: Szkolnictwo zawodowe. Partnerem tej sesji było Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.

Fot. Kazimierz Netka.

Jaka jest rola samorządu w tym zakresie – powiedziała Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park, reprezentująca również Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.

Jak budować współpracę przemysłu z instytucjami edukacyjnymi – mówił Krzysztof Tomaszewski – CEE Energy

Jakich umiejętności potrzebuje morska energetyka wiatrowa? – temat ten zreferował Michał Sękal, Equinor, Leader O&M Base.

Fot. Kazimierz Netka.

Panel dyskusyjny prowadził Paweł Wróbel – dyrektor Balticwind.eu. W debacie uczestniczyli: Michał Sękal – Equinor; Wojciech Władziński – dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku; Agnieszka Rodak – prezes Rumia Invest Park, Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej; Karolina Michalak, – koordynator ds. Rekrutacji i Szkoleń, CRIST S.A.; Krzysztof Tomaszewski – CEE Energy.

Propozycja dla rybaków

W tym czasie rodziła się kolejna interesująca inicjatywa. Zgłosił ją prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

Pan profesor zaproponował, żeby w zakresie offshore przeszkolić zawodowo rybaków – zarówno szyprów, właścicieli kutrów jak i załogi jednostek połowowych. Szacuje się, ze w Polce jest około 240 takich osób. Jeśli co trzecia zgłosiłaby chęć zdobycia kwalifikacji z zakresu offshore, byłoby to około 800 fachowców, w przyszłości.

Do kształcenia przygotowana jest prywatna Szkoła Morska w Gdyni. Dyrektor tej Szkoły, Alfred Naskręt – wiceprezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego oraz prof. Marek Grzybowski, rozmawiali z panią, reprezentującą ministerstwo.

Według programu spotkania, kolejne zagadnienie poruszane w toku sesji tematycznych konferencji dotyczyło wykształcenia wyższego. Oto zagadnienia:

Nowe kierunki studiów dla nowej branży. Nasze studium przypadku – dr inż. Justyna Molenda – prodziekan Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni.

Akademia Morska w Szczecinie stawia na międzynarodowe standardy i praktyczne umiejętności studentów w zakresie polskiej morskiej energetyki wiatrowej – Kamil Kielek – dyrektor Akademickiego Ośrodka Szkolenia MUSTC, Akademia Morska w Szczecinie

Panel dyskusyjny prowadził Janusz Czajkowski – szef Offshore Wind Poland, Ramboll. Dyskutowali: Justyna Molenda – Uniwersytet Morski w Gdyni; Flemming Østergaard – EASV w Danii; Kamil Kielek – Akademia Morska w Szczecinie; Paweł Przybylski – Siemens Gamesa Energia Odnawialna

W panelu: Wykształcenie podyplomowe i specjalistyczne, przewidziano następujące zagadnienia:

Międzynarodowe nauczanie specjalistów od morskiej energetyki wiatrowej – Hendrik Goos – koordynator kursów, De Oude Bibliotheek (online) z Niderlandów;

Kursy doskonalenia zawodowego dla specjalistów ds. energii morskiej we Francji – prof. Franck Schoefs, Universite de Nantes (online) z Francji;

Edukacja dla zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa – prof. Dorota Pyć, Ośrodek Studiów nad Gospodarką Morską, Uniwersytet Gdański

Panel dyskusyjny moderował dr Tomasz Harackiewicz – zastępca dyrektora Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wypowiedzi: Hendrik Goos – De Oude Bibliotheek z Niderlandów; Prof. Franck Schoefs – Universite de Nantes z Francji; prof. Dorota Pyć z Uniwersytetu Gdańskiego; Marzena Sękul – Kierownik działu People & Development Polska, Ørsted.

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo ważny był temat: Kluczowe kompetencje dla MEW w Polsce – Offshore Sector Deal Working Group on Human Resources and Educational Systems Development. Panel dyskusyjny dotyczył kluczowych wyzwań dla polskiej edukacji. Moderator: Jakub Budzyński – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Wypowiedzi: prof. Sambor Guze – prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; prof. Mariusz Kaczmarek – prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej; dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Po zakończeniu konferencji zainteresowane osoby mogły wziąć udział w atrakcjach towarzyszących:

1. Seans w planetarium im. A. Ledóchowskiego: Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego | Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (umg.edu.pl)

2. Wirtualny rejs na farmę wiatrową – prezentacja operacji offshorowych: Laboratorium Radarowo-Nawigacyjne | Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (umg.edu.pl)
Laboratorium Symulatora Manewrowego | Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (umg.edu.pl) .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *