Fot. Kazimierz Netka.
Tam znajdziesz pomoc w najbardziej rozpaczliwej sytuacji, gdy nie posiadasz najważniejszej „książeczki” podróżnej lub jest ona przeterminowana
Przygotowania do utworzenia tej placówki trwały niedługo, bo zaledwie dwa miesiące, ale teraz prze wiele lat będzie ratować ona ludzi, którzy chcąc wylecieć za granice, dopiero na lotnisku kapną się, że paszport został w domu lub stracił ważność. W ciągu kilkunastu minut otrzymają nowy, ale tymczasowy taki dokument. To nie bajka ani sen; taka jest rzeczywistość w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W poniedziałek, 8 lipca 2024 roku, utworzono tam trzeci w kraju Tymczasowy Punkt Paszportowy. Można powiedzieć, że to jest rodzaj koła ratunkowego…
Fot. Kazimierz Netka.
Od godziny 7.30 do godziny 9, czyli do chwili oficjalnego otwarcia tego Punktu przez panią wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, nowe tymczasowe paszporty wystawiono 5 osobom. W trakcie krótkiej konferencji z panią wojewodą oraz z innymi osobami, takie dokument otrzymały jeszcze dwie osoby. Gdyby nie Tymczasowy Punkt Paszportowy ludzie ci musieliby wrócić do swych domów po dokumenty podróżne. Było to więc wydarzenie niezwykłe, zobaczyć jak rozjaśniają się uśmiechami twarze, które jeszcze chwilę wcześniej wyrażały rozpacz…
Fot. Kazimierz Netka.
O roli Szybkiego Paszportu Tymczasowego w Porcie Lotniczym w Gdańsku mówili m.in. Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska; Emil Rojek – wicewojewoda pomorski; Cezary Maliszewski – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy; płk SG Katarzyna Górecka-Berenc – komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku. Konferencje prowadzili: Agnieszka Michajłow – rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Gdańsk i Krystian Kłos – rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Fot. Kazimierz Netka.
– Kto pragnie otrzymać paszport beż pośpiechu i przezywania stresu, to powinien po prosty pojawić się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim albo w odpowiednikiem naszego urzędu w innym województwie – mówiła Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
– Tutaj zapraszamy tych, którzy utracili dokument przed samą podróżą albo zapomnieli go zabrać fizycznie z domu lub dopiero na lotnisku zorientowali się, że dokument, który posiadają nie ma wymaganego okresu ważności do kraju, do którego zamierzają pojechać. Dwa dni przed wyjazdem proszę państwa, to jest termin, ten czas, kiedy można tutaj przyjść i wniosek złożyć,
Proszę również pamiętać, że tymczasowy paszport nie upoważnia do podróży do wszystkich krajów. Należy sprawdzić listę miejsc, do których taki paszport tymczasowy będzie nas uprawniał, abyśmy wjechali.
I to jest też dobry moment, abym podziękowała tym wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tego punktu tymczasowego. Działaliśmy w dużym pospiechu, przez właściwie dwa ostatnie miesiące staraliśmy się taki punkt dla państwa uruchomić. Dziękuję zarówno moim współpracownikom, bez których nie byłoby to możliwe, ale szczególne podziękowania za zaangażowanie po stronie lotniska. Za zaangażowanie pana prezesa w tworzenie tego punktu tymczasowego. To było wyzwanie dla nas, za to wam wszystkim bardzo dziękuję – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
– Proszę państwa chciałbym tylko dodać do tych słów pani wojewody: podziękowania dla zespołu pani wojewody – powiedział Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Fot. Kazimierz Netka.
– Pamiętajmy: termin był bardzo pilny, bo mamy otwarcie sezonu wakacyjnego. Od kilku dni nasi pasażerowie wylatują na wakacje i mamy zwiększony ruch pasażerski. Chcę powiedzieć, że się cieszę z jednego powodu: wielokrotnie czytałem reklamacje pasażerów, reklamacje wynikające z tego na przykład, że żona z mężem dowiedzieli się tutaj, przed odlotem, na wycieczkę za 30 000 złotych, że nie mają paszportu ważnego. I zwykle ta wycieczka kończyła się awanturą na terminalu i powrotem w minorowych nastrojach do domu. Te czasy się skończyły i na szczęście będziemy mieli też taki emergency punkt, który uratuje wiele polskich rodzin. Bardzo się cieszę i dziękuję całej ekipie Urzędu Wojewódzkiego. Pamiętajcie, że to jest nowa ekipa, więc my się poznajemy i jeśli tak będzie przebiegała nasza współpraca, to ja jestem szczęśliwy. Dziękuję bardzo! – mówił Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
– Dzień dobry państwu, stoimy przed kolejnym punktem szybkiego paszportu tymczasowego – powiedział Cezary Maliszewski – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Fot. Kazimierz Netka.
– Zakończony został pilotaż funkcjonowania punktu szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku Okęcie, który wykazał jak dużym zainteresowaniem tego typu usługa cieszy się wśród obywateli. Mamy już wydanych na Okęciu w Warszawie ponad 18 000 paszportów tymczasowych i na tej podstawie pan minister podjął decyzję o rozszerzeniu tej usługi o kolejne duże lotniska w Polsce: Kraków, Gdańsk, Katowice – to są trzy kolejne duże lotniska obsługujące pasażerów. Pan prezes i pani wojewoda wspomnieli o bardzo dobrej współpracy. Ta dobra współpraca zaowocowała tym, że już dzisiaj możemy cieszyć się uruchomieniem kolejnego punktu paszportowego i w tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować pani wojewodzie, panu prezesowi za zaangażowanie, bo rzeczywiście było to bardzo duże wyzwanie, żeby w tak krótkim czasie uruchomić kolejny punkt. Liczymy na to, że pomoże on jak największej liczbie naszych obywateli., bo nie oszukujmy się: żyjemy coraz szybciej, pracujemy coraz więcej i w ferworze przygotowań turystycznych czy innego rodzaju wyjazdów zdarzyć się może każdemu z nas nie spojrzeć do szuflady by zobaczyć czy nasz paszport jest nadal ważny, czy ma wystarczająco długi termin ważności. Wsłuchując się w głos obywateli podjęliśmy decyzję o otwaeciu kolejnych punktów. Dzisiaj uruchamiamy Gdańsk, następny mamy Katowice i życzymy wszystkim, którzy skorzystają z usługi tutaj na lotnisku czy w Krakowie, w Katowicach – bezpiecznych lotów i powrotu do domu – powiedział Cezary Maliszewski – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Witam państwa bardzo serdecznie. Ze strony Straży Granicznej chciałabym wyrazić ogromne uznanie dla uruchomienia tego typu punktu, ponieważ umożliwi to nam uniknięcie wielu nerwowych sytuacji, które mają miejsce z podróżnymi – powiedziała płk SG Katarzyna Górecka-Berenc – komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
– Którzy niestety, nie mogli polecieć na wymarzone wakacje z uwagi na brak paszportu. Nie było tych przypadków w tym roku dużo, raptem 16, ale dla nas się liczy każdy człowiek, każdy podróżny, który chce polecieć na wymarzone wakacje. Dziękuję bardzo.
– Jakie były przyczyny że osoby te przybyły na lotnisko bez ważnego paszportu? – zapytaliśmy.
Po prostu gapiostwo; zapomnieli sprawdzić, czy paszport jest ważny. Okazało się przy wylocie, że niestety paszport stracił ważność i niestety, nie mogą polecieć na ten wymarzony urlop.
Przed chwilą byłam świadkiem: w ciągu kilku minut wyrobiono paszport tymczasowy. Już było tutaj 5 petentów – powiedziała płk SG Katarzyna Górecka-Berenc – komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku.
– Jakie były przyczyny że osoby te przybyły na lotnisko bez ważnego paszportu? – zapytaliśmy.
– Po prostu gapiostwo; zapomnieli sprawdzić, czy paszport jest ważny. Okazało się przy wylocie, że niestety paszport stracił ważność i niestety, nie mogą polecieć na ten wymarzony urlop.
Przed chwilą byłam świadkiem: w ciągu kilku minut wyrobiono paszport tymczasowy. Już było tutaj 5 petentów – powiedziała płk SG Katarzyna Górecka-Berenc – komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku.
– Urządziliśmy ten punkt paszportowy praktycznie od zera, od koncepcji, od opracowania projektu – powiedział nam Emil Rojek – wicewojewoda pomorski. – Tutaj duża pomoc była ze strony pana prezesa i zespołu lotniskowego; udało się. C jest teraz ważne – to, żeby pamiętać, że w niektórych krajach ten paszport jest niehonorowany, więc jeżeli ktoś się wybiera do RPA albo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich albo do Kuwejtu, to żeby jednak zadbał o to, żeby wcześniej zjawić się w Urzędzie Wojewódzkim i wyrobić taki paszport standardowy.
Fot. Kazimierz Netka.
Tutaj robi się fotografię, wypełnia na miejscu formularz elektroniczny do wydania paszportu i ten paszport jest od razy generowany na miejscu, tak że w ciągu 20 minut od podejścia do okienka paszport można uzyskać – powiedział Emil Rojek – wicewojewoda pomorski.
– Naprawdę zrobiliśmy to w dwa miesiące – potwierdziła pani wojewoda Beata Rutkiewicz. – Bardzo szybko uruchomiliśmy ten punkt, jesteśmy trzeci w kraju, bo w tej chwili jest Warszawa, a prę dni temu był Kraków, no i my, potem Katowice i na razie koniec.
Dla rozwoju regionu może takiego dużego znaczenia wprost to nie ma, natomiast ma na pewno ma znaczenie dla jakości życia naszych mieszkańców w regionie i tych, którzy z naszego lotniska będą odlatywać. Niewątpliwie usprawni nam to też ruch na lotnisku, bo tutaj, tak jak mówił pan prezes, dzieją się dantejskie sceny, kiedy okazuje się, że nie można na wakacje wylecieć, czy też do pracy. Dzisiaj mieliśmy przypadek, kiedy pan musiał wylecieć w celach służbowych i to naprawdę mogłoby się skończyć utratą pracy, gdyby ten wylot nie był możliwy. Są takie przypadki, które ratują no może nie życie, ale przynajmniej tę jakość życia naszym podróżnym – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
Więcej wiadomości na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/uw-pomorski/lotnisko-w-rebiechowie-wojewoda-otworzyla-punkt-paszportowy .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl