Źródło ilustracji: NFZ.
Większość badań można wykonać w przychodni rodzinnej lub najbliższym ośrodku zdrowia
Nowy rok to doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie, czyli spełnić życzenia świąteczne, noworoczne. W Gdańsku w 2024 roku niemal 1700 osób skorzystało z usług kiosku profilaktycznego w siedzibie pomorskiego NFZ przy Podwalu Staromiejskim 69 – zachęca Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku. – Ale i mieszkańcy innych pomorskich miast i miejscowości mają dzięki programom profilaktycznym Narodowego Funduszu Zdrowia możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, które pozwalają wykryć wiele chorób na wczesnym etapie. Z pewnością warto o tym pamiętać, tworząc kalendarz postanowień noworocznych.
– Żyj zdrowo i pamiętaj o badaniach profilaktycznych.
– W Nowym Roku warto podjąć zdrowe wyzwanie, a w tym mogą pomóc inne propozycje NFZ tj. Moje Fizjo+, 8 tygodni do zdrowia czy Diety NFZ.
– O zdrowie całej rodziny pomoże zadbać Kalendarz badań.
Badania profilaktyczne przynoszą wiele korzyści, takich jak choćby:
• Wczesna diagnoza: Dzięki niej mamy szansę na skuteczne leczenie, zanim choroba się rozwinie.
• Bezpłatny dostęp: Badania są finansowane ze środków publicznych, co oznacza, że nie musimy ponosić żadnych kosztów.
• Szybka i wygodna procedura: Większość badań można wykonać w przychodni rodzinnej lub najbliższym ośrodku zdrowia.
• Spokój ducha: Wiedza o swoim zdrowiu pozwala żyć pełnią życia.
Najważniejsze badania profilaktyczne oferowane przez NFZ:
– Mammografia – badania w kierunku wykrywania raka piersi dla kobiet w wieku 45-74 lat.
– Cytologia – badanie profilaktyczne w kierunku wykrywania raka szyjki macicy dla kobiet w wieku 25-64 lat.
– Kolonoskopia – endoskopowe badanie jelita grubego dla osób w wieku od 50 do 65 lat oraz dla osób w wieku od 40 do 49 lat posiadających krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
– Program Profilaktyka 40 Plus – przeznaczony dla osób po 40. roku życia. Obejmuje szeroki pakiet badań, które pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia.
– Badania prenatalne – dla kobiet w ciąży, pozwalające wykryć wady wrodzone płodu.
Inne prozdrowotne propozycje NFZ to:
– Moje Fizjo+ – aplikacja dedykowana osobom borykającym się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku i biodra. Celem aplikacji jest przedstawienie ćwiczeń poprawiających elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować.
– 8 tygodni do zdrowia – bezpłatny plan bezpiecznych treningów, które pomogą wrócić do formy i zmniejszyć ryzyko różnych chorób. Program opracowany został z myślą o osobach nieaktywnych i chorych przewlekle. Oferuje tygodniowy plan treningów oraz ewentualnie kolejne.
– Diety NFZ – dostępne za darmo na specjalnym portalu diety.nfz.gov.pl . Zawierają jadłospisy i plany żywieniowe zgodne z dietą DASH opracowane przez dietetyków.
Kalendarz badań
O zdrowie całej rodziny pomoże zadbać kalendarz badań na stronie internetowej Akademii NFZ.
Kalendarz badań profilaktycznych to:
– badania dobrane na podstawie wieku i płci
– informacje, jak i gdzie zapisać się na badanie
– profilaktyka dla dzieci i młodzieży od urodzenia do 18. roku życia
– informacje o dodatkowych uprawnieniach i profilaktyce dla kobiet w ciąży.
Ankietę dotyczącą programu Profilaktyka 40 Plus oraz informacje o niektórych propozycjach NFZ znaleźć można również w bezpłatnej aplikacji MojeIKP.
Zdrowie jest naszym największym bogactwem. Nie lekceważmy więc sygnałów, które wysyła nam nasze ciało. Regularne badania profilaktyczne to inwestycja w przyszłość. Pomorski NFZ zachęca wszystkich do skorzystania z tej możliwości i dbania o swoje zdrowie – napisała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl