Fot. Kazimierz Netka.
Polska rozpoczyna wiele przedsięwzięć w zakresie ochrony powietrza. Jak je skutecznie urzeczywistniać? Są podstawowe działania, które trzeba zrealizować, by efekt został osiągnięty, by nie wyszło za drogo; było zdrowo i ciepło.
Czyste powietrze i co jeszcze…
Co i jak trzeba zrobić – mówiono w czwartek, 4 października 2018 roku w Gdańsku, podczas XXIX Forum Energia w Gminie. 4 października to dzień o niezwykłym znaczeniu: świętego Franciszka – patrona ekologów, przyrodników.
Fot. Kazimierz Netka
Zamiast z węgla preferowane jest wytwarzanie energii przy pomocy pomp ciepa, instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych – by w jak największym stopniu wykorzystać odnawialne źródła energii. Jak to powinno się odbywać, jakie są szanse, zagrożenia, mówiono w Gdańsku, podczas wspomnianego XXIX Forum Energia w Gminie (piątego w Gdańsku). Spotkanie prowadził dr inż. Michał Kaczmarczyk z AGH, GLOBEnergia.
Fot. Kazimierz Netka
Uczestników powitali: Grzegorz Walczukiewicz – Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich oraz Grzegorz Burek – redaktor naczelny GLOBEnergia.
Fot. Kazimierz Netka
W pierwszej części Forum wypowiadali się m.in.: Jarosław Kumięga – ekspert z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Artur Karczmarczyk z firmy Viessmann; Michał Marona z SolarEdge; Michał Lodziński z ABB; Jakub Zarzycki z Saint Gobain – Isover. Oto tematyka tej części spotkania: Cele i strategia polityki energetycznej w Województwie Pomorskim; Hałas w instalacjach z pompami ciepła – ważne informacje dla inwestora; Na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń do instalacji fotowoltaicznej; Praktyczne aspekty zarządzania gminną infrastrukturą elektryczną (PV) i transportową; Termoizolacja podstawą zmniejszenia zapotrzebowania na energię; Dobre praktyki w ociepleniach – renowacja typu mikro i makro.
Fot. Kazimierz Netka
Program uwzględniał też „Energetyczny Talk Show” – na temat programu „Czyste Powietrze”; rynku OZE w liczbach; finansowania i błędów wykonawczych w inwestycjach; planowania przestrzennego.
W sesji 2 Forum program przewidywał, że wystąpią następujące osoby: Maciej Kazienko – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Michał Piekarski – Przedstawiciel Saint Gobain – Glassolution; Janusz Starościk – Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych; Janusz Narwojsz – TUV Nord; Michał Beśka – Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe; Paulina Smaczna – Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini; dr inż. Michał Kaczmarczyk – AGH WGGiOŚ KSE. Oto tematyka: Budynki prefabrykowane – możliwości rozwoju z technologią OZE; Wybieramy i montujemy okna – jak, dlaczego i po co; Działania antysmogowe w praktyce; Krajowy Program Czyste Powietrze; Prawne i inwestycyjne aspekty ustawy o elektromobilności; Finansowanie samorządowych inwestycji energooszczędnych; Środowiskowa Ocena Cyklu Życia LCA w energetyce odnawialnej na przykładzie geotermii.
Fot. Kazimierz Netka
Podczas konferencji była mowa także o konwencjonalnych źródłach energii. Jak wynika z wypowiedzi jednego z uczestników, niewykluczone, że nie powstanie elektrownia węglowa w gminie Pelplin, choć prace przy tym projekcie ciągle trwają. Nic dziwnego, gdyby to źródło prądu nie zostało zbudowane. Wszak, ruszył program Czyste Powietrze, a budowa kolejnej węglowej „fabryki” elektryczności, nie sprzyjałaby temu programowi. Budżet rządowego programu Czyste Powietrze wynosi 103 miliardy złotych, na około 10 lat.
Nie wiadomo ciągle, czy powstanie elektrownia jądrowa, ale przygotowania do budowy tej siłowni, nie zostały zaniechane.
Fot. Kazimierz Netka
Energia w Gminie to ogólnopolski program spotkań branżowych skierowany do przedstawicieli władz lokalnych: burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, kierowników i referentów z działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji, spółek miejskich oraz stowarzyszeń. Program obejmuje tematy dotyczące szeroko pojętej efektywności energetycznej, niskiej emisji, inwestycji energooszczędnych oraz źródeł finansowania.
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
(K.N.)