Nie blokuj lekarzy. Pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje o odwoływanie wizyt, jeśli pacjent nie może przyjść w ustalonym terminie. Niepokojący jest wzrost niewykorzystanych, a zarezerwowanych terminów. To przyczynia się do wydłużenia okresu oczekiwania innych osób na wizytę u specjalisty

Fot. Kazimierz Netka.

W Pomorskiem, w pierwszym półroczu 2023 roku o rezygnacji z wizyty u lekarza nie poinformowało niemal 37 tysięcy osób

Na Pomorzu w pierwszym półroczu tego roku odnotowano blisko 37 tysięcy nieodwołanych wizyt u specjalistów z dziedziny onkologii, endokrynologii, kardiologii i ortopedii. W całej Polsce na umówione wizyty u tych specjalistów nie przyszło ponad 457 tysięcy – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku:

NFZ sprawdza  systematycznie przyjęcia dotyczące świadczeń u lekarzy specjalistów. Na tej podstawie można stwierdzić, że w województwie pomorskim nastąpił niepokojący wzrost nieodwołanych wizyt, bowiem w pierwszym półroczu ubiegłego roku nie uprzedzając placówek medycznych na wizytę do onkologa, ortopedy, kardiologa i endokrynologa nie dotarło ponad 32 tysiące osób, a w tym samym okresie 2023 roku o rezygnacji z wizyty nie poinformowało niemal 37 tysięcy.

W Polsce najwięcej, bo 207 tysięcy przypadków nieodwołanych wizyt w pierwszym półroczu tego roku dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tysięcy z zakresu kardiologii, blisko 59 tysięcy z zakresu endokrynologii, a ponad 49 tysięcy z zakresu onkologii.

Na Pomorzu w pierwszych sześciu miesiącach tego roku w tej statystyce przodowała ortopedia z blisko 15 tysiącami nieodwołanych wizyt przed kardiologią (prawie 12 tysięcy), endokrynologią (ponad 5 tysięcy) i onkologią (5 tysięcy).

A nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent miałby możliwość wcześniejszego skorzystania z pomocy lekarskiej.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii „Odwołuję, nie blokuję”. Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów, jak i placówek medycznych, mająca na celu usprawnienie wzajemnego kontaktu w celu odwołania wizyty, a tym samym zwiększenie skuteczności zagospodarowania niewykorzystanych terminów.

Od listopada 2019 r. Fundusz  wysyła do pacjentów sms-y z przypomnieniami o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Dotyczą one 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie wizyty otrzymuje też numer telefonu, pod który może zadzwonić aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tysięcy takich wiadomości – poinformowała Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *