Northvolt zaprasza mieszkańców Trójmiasta do wspólnych działań. Rozpoczyna przedsięwzięcia proekologiczne i prospołeczne pod nazwą Your Green Impact. Daje przykład, jak realizować zasady CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu Czeka też na propozycje mieszkańców

Źródło ilustracji: Northvolt.

Na początek pomogą przyrodzie przy morzu

Firma Northvolt, budująca w Gdańsku zakład produkujący magazyny energii, uruchomia inicjatywę ”Your Green Impact”, do udziału w której zaprasza wszystkich mieszkańców Trójmiasta – poinformowała Anna Sobolewska – Communications Manager w Northvolt Systems Poland Sp. z o.o. :

Program ”Your Green Impact” zakłada szereg wydarzeń oraz działań proekologicznych i prospołecznych, a jego celem jest budowanie odpowiedzialności za środowisko lokalne oraz zachęcanie do aktywnego stylu życia.

– Wierzymy, że dzięki startującej właśnie inicjatywie będziemy mogli wspólnie z mieszkańcami Trójmiasta przeprowadzić wiele projektów korzystnych dla środowiska, a także dla lokalnej społeczności. Naszym podstawowym celem jest wsłuchiwanie się w potrzeby naszych sąsiadów i wychodzenie im naprzeciw – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt w Polsce.

Źródło ilustracji: Northvolt.

Filary ”Your Green Impact” to ekologia, edukacja i sport. Pierwsze wydarzenie, na które zaprasza Northvolt, to spacer po lesie w okolicy plaży na Stogach i wspólne sprzątanie tego terenu.

– Zapraszamy mieszkańców Gdańska w piątek, 13 maja na godzinę 17.30. Spotykamy się przy przystanku tramwajowym Plaża Stogi 01. Zabierzecie swoich przyjaciół, partnerów lub po prostu całą rodzinę i dołączcie do nas! Towarzystwo czteronogich pupili jest mile widziane. Zapewniamy wszystko, co potrzebne, a po spacerze będzie można kontynuować rozmowy w 100czni – mówi Anna Sobolewska, odpowiedzialna za organizację wydarzenia.

Akcję sprzątaniu lasu wspiera Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskie Usługi Komunalne.

Kolejną inicjatywą, nad którą pracuje Northvolt to Akademia Młodego Ogrodnika – przestrzeń tworzona wspólnie z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi im. T. Kościuszki na Stogach, w której mali mieszkańcy miasta będą mogli sadzić rośliny, zbierać owoce oraz uczestniczyć w zajęciach na świeżym powietrzu.

Następne wydarzenia oraz inicjatywy firma ogłosi wkrótce, a już teraz zaprasza mieszkańców do kontaktu w przypadku chęci zgłoszenia swoich pomysłów na działania powiązane z ochroną środowiska, edukacją proekologiczną lub sportem.

Northvolt to szwedzka spółka, która została założona w 2016 roku przez byłego wiceprezesa Tesli, Petera Carlssona. Od 2018 roku działa w Gdańsku i w zeszłym roku rozpoczęła wartą 200 milionów dolarów budowę fabryki magazynów energii, która jest największą tego typu inwestycją w Europie. Ambicją Northvolt jest zasilanie fabryk energią pochodzącą jedynie ze źródeł odnawialnych oraz wykorzystywanie surowców pochodzących z recyklingu. Celem firmy jest, aby w 2030 roku 50 proc. metali do produkowanych w Szwecji ogniw bateryjnych, stanowiących najważniejszy komponent magazynów energii, pochodziło z recyklingu. Recykling, który odbywa się w Szwecji, to ważny element działalności przedsiębiorstwa Northvolt, które zużyte baterie traktuje jako surowiec, a nie odpad – poinformowała Anna Sobolewska – Communications Manager w Northvolt Systems Poland Sp. z o.o.

Northvolt buduje fabrykę magazynów energii w Gdańsku Stogach, obok biurowca Koga, na terenie, gdzie kiedyś były ogródki. Już teraz produkuje baterie, w zakładzie znajdującym się w hali przy ul. Elbląskiej w Gdańsku, niedaleko Rafinerii. Northvolt, jak widać, nie zapomina o swych sąsiadach, postępując zgodnie z zasadami CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu.

Skrót: CSR, pochodzi od angielskiego określenia: Corporate Social Responsibility. Oznacza odpowiedzialność przedsiębiorstw, korporacji za ich wpływ na społeczeństwo. W Normie PN-ISO 26 000 podano następującą definicję CSR: „odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko zapewniana przez przejrzyste i etyczne postępowanie, które: przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa; uwzględnia oczekiwania interesariuszy; jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania; jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach”. CSR jest bardzo szerokim pojęciem, pod którym kryje się wiele różnych inicjatyw czy procedur. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej http://odpowiedzialnybiznes.pl .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *