Fot. Kazimierz Netka.
2025 – Rok Pomorskiego Rzemiosła – zapowiedź inauguracji oraz zachęta do świętowania
Jak biznes ocenia gospodarkę nie tylko w północnej Polsce czy w województwie pomorskim? Tego można było się dowiedzieć podczas Noworocznej Lampki Szampana – powitania w 2025 roku – zorganizowanego 14 stycznia w gdańskim Dworze Artusa – jednego z najbardziej prestiżowych salonów Europy.
Fot. Kazimierz Netka.
Na tę uroczystość, której głównymi realizatorami byli członkowie Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, a partnerami: Pracodawcy Pomorza i Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, przybyło wielu gości, także reprezentanci zagranicy.
Fot. Kazimierz Netka.
Spotkanie w jednym miejscu tylu przedstawicieli różnych środowisk, ekspertów, twórców nowoczesności, ludzi kultury i do tego w prestiżowych, zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa – to wielka atrakcja. Nic więc dziwnego, że wśród gości byli i reprezentanci korpusu dyplomatycznego, konsulowie honorowi, rektorzy i inni naukowcy, osoby duchowne, parlamentarzyści, reprezentanci władzy państwowej szczebla centralnego i wojewódzkiego, samorządowcy, przedstawiciele mediów. Gwar rozmów nie milkł nawet podczas oficjalnych wypowiedzi gospodarzy i gości. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu. Oto, co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy:
Przybyłych powitała i prowadziła uroczystość Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw:
Fot. Kazimierz Netka.
Noworoczna Lampka Szampana przygotowywana jest przez trzy organizacje pracodawców, przedsiębiorców województw pomorskiego – poinformowała pani dyrektor. – W tym roku głównym organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, a towarzyszymy jej my: Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Pracodawcy Pomorza.
– Chciałbym w imieniu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza i nieobecnego dzisiaj prezydenta jej Rady, Sławomira Halbryta, życzyć państwu ambicji i możliwości budowania naszych firm, naszego regionu, wspólnie, żeby warunki, które są stwarzane dla naszych pomorskich firm były stabilne jeżeli chodzi o legislację, także jeżeli chodzi o podatki z którymi się borykamy często – powiedział Damian Mucha – prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza:
Fot. Kazimierz Netka.
– A tak naprawdę, patrząc pozytywnie w przyszłość, chciałbym, żebyśmy mieli szansę i byli zdolni do wykorzystania możliwości, które na Pomorzu nam się tworzą. Stajemy się i będziemy wkrótce wielkim zielonym takim kołem zamachowym gospodarki dzięki wielkim inwestycjom w energetykę i przede wszystkim upatrujemy w tym sporo szans. Chcielibyśmy, żeby szczególnie sektor małych i średnich przedsiębiorstw był widoczny, uznawany za ważny, bo tak naprawdę, prawie co drugą złotówkę polskiego PKB przynosi ten sektor, stąd życzmy sobie jeszcze raz tak naprawdę żebyśmy sobie ufali, współpracowali ze sobą i żeby ten głos z Pomorza był silny, a nasza regionalna gospodarka rezonowała także i w Polsce, i za granicą – mówił do zgromadzonych Damian Mucha – prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.
– Drodzy goście, koleżanki, koledzy, przyjaciele, przed nami rok pełen wyzwań przed naszymi firmami, przed regionem pomorskim, przed naszym krajem – mówił Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza:
Fot. Kazimierz Netka.
– Przedsiębiorcy i pracodawcy mówią bardzo często o swojej odpowiedzialności za firmy, za relacje z pracownikami, z klientami z dostawcami, ale coraz częściej mówią o swojej obywatelskości i odpowiedzialności za nasz kraj. W roku 2025 czekają nas przynajmniej dwa duże wydarzenia, które będą sprawdzianem.
Po pierwsze, mam nadzieję, że pokażemy publicznie jak ważna dla nas jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, wspólne działanie, konsolidowanie społeczeństwa wokół wartości i naszą hojnością, damy podczas trwania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jasny dowód złym ludziom, że nasze pieniądze będziemy przeznaczać na ratowanie i leczenie dzieci chorych, a nie na sianie nienawiści.
Po drugie, mam nadzieję, że wszyscy mamy świadomość, że najbliższe wybory prezydenckie są wyborami o wszystko, że nie możemy przekreślić wyborów z 2023 roku, że nie możemy zniweczyć cudu 15 października. Wierzę jednak, że nam się uda, wierzę w to głęboko, dlatego też życzę wam trafnych wyborów, odwagi, determinacji, konsekwencji w działaniu. Będzie dobrze. Trzymajmy się – motywował wszystkich Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza.
Fot. Kazimierz Netka.
– W imieniu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw witam państwa serdecznie na noworocznej lampce szampana pomorskich przedsiębiorców – mówił Zbigniew Stencel – prezes zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw:
Fot. Kazimierz Netka.
– Cieszę się, że to doroczne spotkanie noworoczne w gronie pomorskich przedsiębiorców, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, świata polityki, biznesu, nauki, kultury, mediów oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego są naszą dobrą tradycją integrującą to środowisko. Mamy za sobą rok, który obfitował w wiele wydarzeń ważnych dla bezpieczeństwa i gospodarki Polski, Europy i świata. Miniony rok to czas sukcesów pomorskich przedsiębiorców, ale też czas, który był dla nas trudnym. Zmagamy się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, z szeregiem nieprzyjaznych regulacji prawnych, z trudnościami na rynku pracy. Był to czas wielu oczekiwań, dotyczących wprowadzanych zmian. Oczekiwań, z którymi weszliśmy w nowy rok.
Dzisiaj stoimy u progu nowego roku z nadzieją na przyszłość. Rok 2025 jest szczególnym dla środowiska rzemieślników i sektora małych i średnich przedsiębiorstw na Pomorzu.
Dzięki inicjatywie Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Sejmik Województwa Pomorskiego ustanowił rok 2025 Rokiem Pomorskiego Rzemiosła. Impulsem do podjęcia tej inicjatywy jest jubileusz 80-lecia naszej Izby. Ustanowienie Roku Pomorskiego Rzemiosła to dla nas ogromny zaszczyt i dowód, że rzemiosło stanowi ważny zasób Pomorza, zaś wkład rzemieślników i organizacji rzemiosła w gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój regionu zasługuje na powszechny szacunek i uznanie. Liczymy, że rok ten znacząco przyczyni się do popularyzacji tradycyjnego i nowoczesnego rzemiosła, poszerzenia wiedzy o organizacji rzemiosła, możliwości kształcenia w zawodach rzemieślniczych.
Zapraszamy serdecznie wszystkich państwa i reprezentowane przez państwa instytucje, do włączenia się w organizowane w całym województwie wydarzenia rzemieślnicze i wspólne obchody Roku Pomorskiego Rzemiosła – zachęcał Zbigniew Stencel – prezes zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
– Szanowni państwo, drodzy przedsiębiorcy, spotykamy się tutaj tradycyjnie by wznieść symboliczny toast za to, co przed nami – mówiła Minister Agnieszka Majewska – rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców:
Fot. Kazimierz Netka.
– To czas zastanowienia się nad tym, co udało się nam osiągnąć, ale również nad tym, co przed nami.
Praca rzecznika małych i średnich przedsiębiorców jest wyjątkowa, bo głos, który reprezentuję jest państwa głosem, głosem polskich przedsiębiorców – tych, którzy każdego dnia tworzą wartość, zasilającą nasz rynek i społeczeństwo. W minionym roku ten głos był słyszalny. Wspólnie podjęliśmy wiele działań na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej i dużo udało się zrobić, ale jeszcze bardzo wiele przed nami.
Fot. Kazimierz Netka.
Poczucie odpowiedzialności jakie spoczywa na moich barkach jest ogromne. Mam świadomość, że każdy ruch, każda interwencja, mogą wpłynąć na państwa życie zawodowe i prywatne. I to właśnie jest moją największą motywacją. W nowym roku chcę kontynuować działania, ale także być jeszcze bardziej otwarta na państwa głosy – zapewniła minister Agnieszka Majewska – rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców.
Głosy uczestników uroczystości stawały się nieco uciążliwe, trochę przeszkadzały…
– Szanowni państwo, pani rzecznik przed chwilą mówiła o odwadze przedsiębiorców. Ale chciałabym się odwołać do wysokiej kultury przedsiębiorców – powiedziała Magdalena Adamowicz – posłanka do Parlamentu Europejskiego:Fot. Kazimierz Netka.
– Jeszcze trochę nam tej kultury zabrakło. Czekamy wszyscy na państwa.
(rozległy się oklaski)
Spotkaliśmy się tutaj żeby porozmawiać i cieszyć się nowym rokiem, ale przede wszystkim, żeby też słuchać tego, co jeden ma drugiemu do powiedzenia. I bardzo przepraszam może za takie niecodzienne i nietypowe rozpoczęcie, ale pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją, że mówi do nas minister, mówi do nas przewodniczący, prezes stowarzyszenia, a członkowie mają to daleko, daleko w „poważaniu“.
Szanowni państwo, dzisiaj jest taki wyjątkowy dzień. W Brukseli odbywa się wielka gala, gdzie właśnie tam Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Oczywiście, te uroczystości kilka dni temu odbyły się w Warszawie ale to dla nas, dla Polaków czas szczególny. To co ważne to w polityce mówi się teraz bardzo dużo o hejcie ale także o rosnącym populiźmie. Mówimy o tym, że mamy zagrożenie naszej demokracji, że dochodzą do rządu antydemokraci, ale tak naprawdę mało kto sięga do sedna i zastanawia się co jest tego powodem, co jest powodem tego, że ludzie wybierają tych, którzy mówią populistycznie, myślą populistycznie, którzy zachowują się niedemokratycznie, tak jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.
Przede wszystkim, słuchajcie, problem tkwi w gospodarce, w tym, że zarówno w Europie i w Stanach za mało my politycy robimy ukłonów, ale też działań, które by rozpędzały nasze gospodarki i ludzie, niestety, zagłosowali portfelami. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy działali tak, żeby gospodarka mogła się rozwijać. I właśnie to jest w naszej prezydencji. W prezydencji Polski w Unii Europejskiej będziemy troszczyć się oczywiście o bezpieczeństwo, ale także o rozwój naszej gospodarki, o to, żeby Europa była bardziej konkurencyjna dla innych regionów.
Wierzę, że dzięki pieniądzom z KPO, wasze przedsiębiorstwa, wasze pomysły, badania naukowe, innowacyjne, które służą do tego, żeby gospodarka się rozwijała, że to wszystko wpłynie na to, że stąd, z Pomorza, z Polski, ten impuls do rozwoju gospodarki europejskiej pójdzie. Tego wam z całego serca życzę w nowym roku. Wam, waszym współpracownikom, waszym bliskim.
Korzystając z okazji, z tego, że widzę tutaj bardzo wielu przyjaciół, nie tylko przyjaciół moich, ale także przyjaciół mojego świętej pamięci męża Pawła Adamowicza, dziękuję wam za waszą obecność zarówno na uroczystościach wczoraj jak i dzisiaj się spotkamy. O godzinie 18 jest msza, kto chce dołączyć to zapraszam i dziękuję wam za słowa wsparcia, za to, że w tamtych chwilach byliście z nami i że w tych dniach też tak licznie pamiętacie – powiedziała Magdalena Adamowicz – posłanka do Parlamentu Europejskiego.
– Chciałabym w swoim imieniu, ale także w imieniu pani wojewody Beaty Rutkiewicz, a także pana wicewojewody Emila Rojka złożyć państwu najserdeczniejsze życzenia – mówiła Anna Olkowska-Jacyno – wicewojewoda pomorska:
Fot. Kazimierz Netka.
Przede wszystkim życzę spełnienia państwa ambitnych planów, wszelkiej pomyślności, zdrowia, ale zanim na dobre rozgościmy się w tym 2025 roku chciałabym, żebyśmy popatrzyli, co udało się na Pomorzu zrobić w tym 2024.
To przede wszystkim inwestycje w gospodarkę morską, drogową, kolejową. To wreszcie odblokowanie środków unijnych z KPO. Proszę państwa, porty w Gdańsku i w Gdyni odnotowały rekordowe zyski. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a także PKP ogłosiły przetargi na inwestycje drogowe i kolejowe opiewające na kilkanaście miliardów złotych. Rozpoczął się między innymi tak oczekiwany przetarg na zaprojektowanie, wykonanie prac budowlanych na linii kolejowej numer 229. Po niemal 25 latach nieużytkowania znów ożyje i co najistotniejsze zapewni dostęp kolejowy do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino. To dla mieszkańców regionu stanie się także wygodnym połączeniem kolejowym. I to co jest proszę państwa pomorskie i czym możemy się chwalić, to przede wszystkim bardzo dobra umiejętność absorpcji środków unijnych. Świetnie radzimy sobie z tym wykorzystaniem. Mam tu na myśli również Fundusz Rozwoju, który za pomocą instrumentów zwrotnych wspierał także przedsiębiorców.
Fot. Kazimierz Netka.
Pomorze jest regionem, który tworzy, rozwija, który ma nowe pomysły, który ma nowe technologie, który ma nowoczesne metody zarządzania. I to nie tylko dlatego, że Pomorskie jest ambitne, ale przede wszystkim zawdzięczamy to ludziom, zawdzięczamy to Państwu, którzy za region odpowiadają i dla niego pracują. Dlatego uważam i jestem przekonana, że przed nami ogromna szansa aby odegrać kluczową role między innymi chociażby w polskim miksie energetycznym – powiedziała Anna Olkowska-Jacyno – wicewojewoda pomorska.
– Drodzy gospodarze, dostojni goście, my samorządowcy podobnie jak państwo przedsiębiorcy, jak kobiety, jak przedstawiciele wielu środowisk mamy marzenie – poinformował Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
– Marzy nam się piękna Polska, Polska demokratyczna, sprawiedliwa, światła, nowoczesna. Dlatego mamy wspólne życzenie, które kieruję do rządzących abyście zdynamizowali swoje działania służące realizacji obietnic wyborczych. Osobiście zaś, wraz z towarzyszącą mi marszałkinią panią Agnieszką Baranowską, życzę wam zdrowia, szczęścia pomyślności, satysfakcji i wielu, wielu sukcesów. Wszystkim nam życzę pokoju, a uczynią to słowami kolędy: „Przybieżeli do Betlejem pasterze (…)” – zaśpiewał pan marszałek Leszek Bonna.
– Dziękuję państwu za to, że podtrzymujecie tradycje noworocznych spotkań, bo dają one nam nadzieję na nowy rok, dają nam nadzieje na to, co on przyniesie, chociaż chyba wszyscy mamy świadomość tego, że nie będzie to łatwy rok, jeśli chodzi o otoczenie i gospodarcze i geopolityczne – stwierdził Piotr Grzelak – zastępca prezydenta Gdańska:
Fot. Kazimierz Netka.
– Ale ta nadzieja związana jest przede wszystkim z siłą państwa środowiska, z siłą tego, że potraficie dać sobie radę nawet w najtrudniejszych czasach, czego doświadczaliśmy w ostatnich latach. I ta nadzieja łączy się z drugim elementem: że działacie tu w Gdańsku i na Pomorzu, za co serdecznie chciałbym państwu podziękować, że tworzycie gdańską i pomorską wspólnotę – powiedział Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
Oficjalne wystąpienia zwieńczył wystrzał z działa feluki – modelu żaglowca znajdującego się w Dworze Artusa. Potem wznoszono toasty.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl