Oświadczenie prezydentów Chin i Polski w sprawie wzmocnienia współpracy. Gdańsk liczy się coraz bardziej

Polska zacieśni współpracę z Chinami. Prezydenci obu krajów podpisali ważny dokument

Źródło: www.kurier.pap.pl

W dokumencie podkreślono, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym
html

Fot. PAP/J.Turczyk
Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych – głosi oświadczenie podpisane w poniedziałek w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

„Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój – jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy” – czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

„Oba państwa, w duchu wzajemnego poszanowania, równego traktowania i obopólnie korzystnej współpracy, wzmocnią współpracę w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i w innych obszarach, koordynację i współdziałanie w sprawach międzynarodowych i regionalnych, a także podniosą poziom relacji dwustronnych w kompleksowy sposób dla zapewnienia korzyści obu narodom” – zaznaczono.

„Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego” – powiedział prezydent po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Dodał, że w porcie w Gdańsku może się odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza.

Prezydent poinformował, że w połowie czerwca zostały ostatecznie ratyfikowane dokumenty, które kończą proces wstępowania Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Mówił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli tego banku i jego udziałowców.

„Mamy nadzieję, że ten niezwykle ważny element inwestycyjny, który będzie realizowany i w krajach azjatyckich, ale także i w Europie, w Polsce, że nasza obecność w tej wielkiej światowej instytucji będzie miała także istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej” – powiedział prezydent.

AIIB to chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Andrzej Duda ocenił, że wizyta chińskiego przywódcy pokazuje „jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *