Fot. PEJ.
Zadaniem nowego partnerem PEJ będzie zabezpieczenie finansowania dla całego projektu jądrowego
16 grudnia Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wybrały konsorcjum banku BNP Paribas France i firmy KPMG Advisory na doradcę, który wesprze spółkę w pozyskaniu finansowania dłużnego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Środki na tę kluczową dla kraju inwestycję energetyczną zapewni równolegle Rząd RP, który do 2030 roku planuje przeznaczyć na nią ponad 60 miliardów zł.
Konsorcjum BNP Paribas i KPMG Advisory wesprze spółkę PEJ w procesie organizowania, strukturyzowania i pozyskiwania finansowania dla planowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej. Głównym zadaniem stojącym przed nowym partnerem PEJ będzie zabezpieczenie finansowania dla całego projektu jądrowego, które zgodnie z aktualnymi szacunkami, w 70% opierać się będzie o zewnętrzne źródła. Konsorcjum będzie realizowało swoje działania zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.
– Rolą tych podmiotów jest zapewnienie naszej inwestycji takiej struktury finansowania, która zoptymalizuje udział kapitału własnego i zewnętrznego. To jedno z najistotniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony od kilkunastu miesięcy z zachowaniem najwyższej staranności. Jesteśmy przekonani, że wyłonione konsorcjum zapewni nam wysoką jakość współpracy i wesprze spółkę w skutecznym pozyskaniu środków z rynków finansowych – podkreśla prezes PEJ Leszek Juchniewicz.
Fot. PEJ.
Jednym z kluczowych zadań doradcy będzie zapewnienie zgodności projektu jądrowego i jego poszczególnych elementów z wymaganiami instytucji finansowych.
Spółka wyłoniła bank BNP Paribas i firmę KPMG Advisory po kilkunastomiesięcznym postępowaniu zakupowym z udziałem renomowanych międzynarodowych podmiotów wyspecjalizowanych w pozyskiwaniu finansowania dla strategicznych inwestycji energetycznych, w tym również w branży jądrowej. Każdy z podmiotów biorących udział w postępowaniu PEJ wykazał się dużym zaangażowaniem oraz profesjonalnym podejściem na każdym etapie procesu zakupowego.
Zwycięskie konsorcjum to firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, z dużym doświadczeniem w zakresie pozyskiwania finansowania projektów infrastrukturalnych, znające dobrze specyfikę działalności agencji kredytów eksportowych, w tym US EXIM Banku, które z racji swojej misji polegającej na wspieraniu eksportu usług i towarów, odegrają kluczową rolę w procesie finansowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
BNP Paribas z wielkim zadowoleniem przyjęło decyzję o wyborze na doradcę PEJ w kwestii finansowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. BNP Paribas wniesie do współpracy z PEJ szerokie doświadczenie w zakresie branży jądrowej oraz, dzięki swojej wiodącej pozycji na kluczowych rynkach finansowych, pełną gotowość do wsparcia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski – przekazała Severine Mateo, Szefowa Grupy ds. Transformacji Niskoemisyjnej [Low Carbon Transition Group].
Zakres prac Konsorcjum obejmuje także szereg działań wspierających i umożliwiających optymalne przeprowadzenie całego procesu finansowania. Efektem tej współpracy będzie m.in. dalsze zacieśnianie bezpośredniej współpracy polskiego inwestora z największymi instytucjami finansowymi na świecie w celu zbudowania jak największego portfela dostawców finansowania dłużnego i optymalizacji kosztu finansowania projektu.
Jesteśmy dumni, że jako KPMG mamy przywilej uczestniczyć w procesie pozyskania finansowania dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To przedsięwzięcie o ogromnej skali i znaczeniu dla gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju, które jednocześnie jest związane z wieloma wyzwaniami. Zespół ekspertów KPMG od wielu lat aktywnie wspiera transformację sektora energetycznego w Polsce. Jestem przekonana, że nasza wiedza, doświadczenie i determinacja pozwolą nam skutecznie wesprzeć budowę pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Alina Wołoszyn, Partner, Szef Działu Advisory w KPMG w Polsce i Szef Deal Advisory w Europie Środkowo-Wschodniej.
***********
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: Strona główna – poinformowało Biuro Prasowe Polskich Elektrowni Jądrowych .
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl