PGE Energia Ciepła podsumowała w Elektrociepłowni Gdańskiej produkcję zielonej energii; w przyszłości będzie ona czerpana nawet z Martwej Wisły! Nad dekarbonizacją zgodnie współpracują z PGE także GPEC i Port Czystej Energii. Trzeba zbudować duży akumulator

Fot. Kazimierz Netka.

Dzięki zastosowaniu kotłów elektrodowych uniknięto spalenia 440 ton węgla i ograniczono emisję CO2 do atmosfery o ponad 920 ton

Stolica województwa pomorskiego, a także stolica Żuław, czyli Gdańsk może szczycić się bardzo zaawansowanym rozwojem produkcji ciepła i prądu ze źródeł wytwarzających mało gazów cieplarnianych. Tak się w tym mieście dzieje, dzięki nowoczesności, wdrażanej przez PGE Energia Ciepła w Elektrociepłowni Gdańskiej. O szczegółach mówiono podczas konferencji, 21 marca, 2023 roku. Akurat pierwszego dnia wiosny podsumowano efekty działania unikatowych urządzeń. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, korzystając z zaproszenia, które przekazała nam Katarzyna Dudzin – główny specjalista ds. komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.:

Wojciech Dąbrowski – Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Przemysław Kołodziejak – Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła S.A. mają zaszczyt zaprosić na konferencję prasową pod hasłem: „Zielone ciepło” dla Gdańska tej zimy stało się faktem”.

Fot. Kazimierz Netka.

W Kotłowni Elektrodowej Elektrociepłowni Gdańskiej, przy ul. Wiślnej 6 (tuż przy Martwej Wiśle), na temat najnowszych instalacji i efektów ich pracy mówili m.in.: Jarosław Owsicki – dyrektor Pionu Produkcji PGE Energia Ciepła; Elżbieta Kowalewska – dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku; Marcin Lewandowski – prezes zarządu Grupy Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC); Sławomir Kiszkurno – prezes zarządu Portu Czystej Energii w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

PGE to największy wytwórca energii elektrycznej produkowanej w skojarzeniu z produkcją ciepła – poinformował Jarosław Owsicki – dyrektor Pionu Produkcji PGE Energia Ciepła:

Fot. Kazimierz Netka.

Dzisiaj PGE Energia Ciepła to firma nowoczesna, która do 2025 roku wyda 9 miliardów złotych na nowe inwestycje. Już wydaliśmy 5 miliardów na inwestycje w różnych lokalizacjach. Firma składa się przede wszystkim ze źródeł wytwórczych, ale również z systemów ciepłowniczych. Tam, gdzie nie mamy systemów ciepłownicznych, staramy się kooperować z właścicielami tych systemów, tak jak w Gdańsku z GPEC czy też w Gdyni z OPEC.

PGE Energia Ciepła to firma, która stawia na dekarbonizację. Celem jest odejście od węgla do 2030 roku, i pełna dekarbonizacja do roku 2050. W chwili obecnej 25 procent udziału w rynku ciepła, to udział PGE Energia Ciepła. Jeżeli chodzi o lokalizacje inwestycji, to dziś w zasadzie nie ma działu, w którym nie prowadzono by inwestycji związanych z dekarbonizacją. Skupia się na dekarbonizacji przede wszystkim źródeł rezerwowo – szczytowych ale również w tym roku ma duży plan dekarbonizacji potrzeb własnych w postaci 9 dużych projektów związanych z budową fotowoltaiki, która miałaby zaspokoić potrzeby własne z zielonych źródeł. Buduje jednostki gazowe, kogeneracyjne jak również jednostki gazowe jako kotłownie gazowe.

– Stawiamy również na magazynowanie ciepła. I stawiamy również na produkcję energii z odpadów. które mogą być źródłem ciepła i energii elektrycznej. Przykładem takiej inwestycji jest druga nitka instalacji termicznego przetwarzania odpadów w Rzeszowie, ale również projekty, które na dzisiaj rozwijamy. Jeżeli chodzi o kwestie związane z planem rozwojowym dla Gdańska, widzimy Gdańsk jako źródło, które będzie przede wszystkim zdekarbonizowane. Stawiamy na energię odnawialną, w tym na biomasę, stawiamy również na różnego rodzaju usługi systemowe. Tutaj będzie niezbędne magazynowanie ciepła więc myślę, że możemy liczyć na to, że w Gdańsku powstanie duży akumulator. Jeżeli chodzi o kolejne źródła to mamy w planie budowy pomp ciepła, na wodzie płynącej. Dolnym źródłem ciepła miałaby być Martwa Wisła. Więc na Gdańsk patrzymy jako na źródło zeroemisyjne, gwarantujące zaspokojenie potrzeb energetycznych mieszkańców Gdańska, jeżeli chodzi o ciepło, ale również świadczące usługi systemowe dla systemu elektroenergetycznego, dla systemu ciepłowniczego, być może również dla systemu gazowego. Gdańsk to dobra lokalizacja, dostęp do portu lotniska, do sieci ciepłowniczej do sieci energetycznej, ważne miejsce na mapie Polski – powiedział Jarosław Owsicki – dyrektor Pionu Produkcji PGE Energia Ciepła.

Gdańsk ma Post Lotniczy, ma też Morski Port, ale również Port Czystej Energii. Te wszystkie obiekty PGE zamierza wykorzystać. O współpracy PGE i GPEC z Portem Czystej Energii mówił Sławomir Kiszkurno – prezes zarządu Portu Czystej Energii w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Już kilkanaście lat zawsze gramy w Gdańsku w jednej drużynie z Marcinem Lewandowskim i Elżbietą Kowalewską. Każdy ma swoje cele do zrealizowania. Paradoksalnie to zabrzmi, ale u nas energia elektryczna i ciepło są z odpadu, bo my przede wszystkim unieszkodliwiamy odpady. Jest to oczywiście recykling energetyczny, ja też go tak nazywam. On jeszcze jest niedoceniany, ale co do zasady, gros tych celów środowiskowych będziemy spełniać, będziemy wykorzystywać surowce wtórne. Powstanie dużo mniej CO2. Nie będziemy składować odpadów, nie będziemy tworzyć gazów cieplarnianych, nie tylko CO2 ale przede wszystkim metanu, który jest najgroźniejszym z tych gazów i jest później emitowany przez dziesiątki lat. Przede wszystkim ważne jest zagospodarowanie termiczne odpadów i tutaj kibicujemy sobie zawsze nawzajem. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie się nam układało, jeszcze raz gratuluję, jestem pod wrażeniem, kibicuję – powiedział Sławomir Kiszkurno – prezes zarządu Portu Czystej Energii w Gdańsku.

Oto komunikat, który przekazały nam Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła oraz Jadwiga Grabowska z Biura Prasowego Grupy GPEC:

„Zielone ciepło” dla Gdańska tej zimy stało się faktem

Rok temu w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku oddana została do eksploatacji nowa kotłownia o mocy 130 MW, z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. Zastosowanie w gdańskiej elektrociepłowni kotłów elektrodowych do produkcji ciepła jest nowatorskim rozwiązaniem w Polsce. Technologia power to heat wpłynęła tej zimy na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w gdańskiej elektrociepłowni.

Fot. Kazimierz Netka.

– Grupa PGE pełni rolę lidera zmian w energetyce i ciepłownictwie systemowym. Prowadzona przez nas transformacja zakłada neutralność klimatyczną Grupy do 2050 roku. W 2022 r. energia elektryczna produkowana przez PGE ze źródeł odnawialnych osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh, co pozwala na pokrycie rocznego zapotrzebowania 860 tys. gospodarstw domowych – powiedział Jarosław Owsicki, dyrektor Pionu Produkcji PGE Energia Ciepła. Zastosowana technologia power to heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie energetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w gdańskiej elektrociepłowni – dodał Jarosław Owsicki.

Fot. Kazimierz Netka.

Kotły elektrodowe pełnią w elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku dwie funkcje:

– rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w elektrociepłowni. W tej funkcji kotły przepracowały 430 godzin.

– umożliwiającą dodatkową produkcję zielonej energii poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca) w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na „zielone ciepło”.

– Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta generacja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Ostatnie 4 miesiące zimy potwierdziły, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła.

W grudniu 2022 roku oraz w styczniu, lutym i marcu 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska niemalże 8500 GJ „zielonego ciepła”. Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto spalenia 440 ton węgla i ograniczono emisję CO2 do atmosfery o ponad 920 ton. Taki efekt redukcji CO2 osiąga w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni ponad 50 hektarów – powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Potencjał kotłów elektrodowych do wykorzystania nadmiaru zielonej energii z krajowego systemu elektroenergetycznego jest obiecujący. Dwa kotły o mocy 35 MW pracujące przez 700 godzin każdy, czyli mniej więcej miesiąc, wyprodukowałyby niemalże 200 000 GJ „zielonego ciepła”, unikając spalenia blisko 10 000 ton węgla i emisji 20 000 ton CO2. Tyle CO2 redukuje w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni 2000 hektarów. To tak, jakby posadzić las o powierzchni większej od całej dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz.

Ciepło systemowe w Gdańsku i Sopocie to nie tylko „zielone” wytwarzanie, ale i przesył do budynków. Dostawy realizowane są przez jeden z najbardziej złożonych systemów ciepłowniczych w Polsce: ponad 750 km sieci, w większości preizolowanej, 8 stacji podnoszenia ciśnień, ponad 2 tys. komór ciepłowniczych i prawie 8,5 tys. węzłów. Dzięki kolejnym inwestycjom Grupy GPEC w cyfrowe rozwiązania, gdańsko-sopocki system ciepłowniczy jest coraz bardziej przyjazny środowisku.

– Stopniowa dekarbonizacja wytwarzania, a także coraz bardziej efektywne energetycznie przesył ciepła i zużycie u klientów, to kierunki transformacji, które leżą w interesie nas wszystkich – firm energetycznych, decydentów, mieszkańców. W dobie kryzysu energetycznego i rosnących kosztów jeszcze ważniejsza staje się dobra współpraca i determinacja w transformacji energetycznej – wyjaśnia Marcin Lewandowski, prezes zarządu GPEC:

Fot. Kazimierz Netka.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które w tych miastach są jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, a także największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 13 190 TJ ciepła i 1 413 GWh energii elektrycznej (2021r.) zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i Gminie Kosakowo.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Grupa GPEC to lider branży ciepłowniczej na Pomorzu, który efektywnie zarządza infrastrukturą ciepłowniczą na terenie miast, m.in.: Gdańska, Sopotu, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Pelplina. Poza ciepłownictwem Grupa GPEC silnie rozwija działalność wykonawczą w zakresie modernizacji i budowy sieci ciepłowniczych, a także źródeł ciepła (kogeneracje), instalacji fotowoltaicznych czy budownictwa mieszkaniowego. W ramach dywersyfikacji źródeł zysku Spółka rozwija usługi techniczne, takie jak zarządzanie techniczne nieruchomościami (ponad 3 mln m kw. w całej Polsce) czy usługi doradcze – Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła, Jadwiga Grabowska z Biura Prasowego Grupy GPEC.

Na zakończenie spotkanie zwieńczono wspólnym zdjęciem.

Fot. Kazimierz Netka.

Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku, powiedziała na podsumowanie, m.in.: Zielone ciepło w Gdańsku stało się faktem. Dekarbonizacja to wybór i obowiązek. Również naszym obowiązkiem i satysfakcją zawodową jest współpraca.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *