Na zdjęciu: Budynki do celów socjalnych dla pracowników zatrudnionych w latach 80. XX wieku przy wznoszeniu elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim. Fot. Kazimierz Netka.
Projekt otrzymał pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej oraz posiada umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego
Grupa PGE (Polska Grupa Energetyczna) uruchomiła postępowanie zakupowe na zaprojektowanie i budowę, w formule pod klucz, bateryjnego magazynu energii o mocy do 263 MW oraz pojemności minimalnej 900 MWh. Projekt zlokalizowany będzie w sąsiedztwie należącej do Grupy PGE Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec. Będzie to jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie – wynika z informacji, które przekazał nam Konrad Mróz – kierownik Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego PGE Polska Grupa Energetyczna.
Przetarg na budowę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu to kolejny, bardzo ważny etap w projekcie budowy jednego z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Już niedługo, biorąc pod uwagę proces transformacji energetycznej, zagospodarowanie nadwyżek energii z OZE będzie jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanie krajowy system elektroenergetyczny. Jako największa firma energetyczna wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i konsekwentnie realizujemy inwestycje w obszarze magazynowania energii – powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Na zdjęciu: Spojrzenie na pozostałości budowy elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim. Widok od strony Kartoszyna. Fot. Kazimierz Netka.
Realizacja wielkoskalowego magazynu energii w Żarnowcu pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych na rzecz Operatora Sieci Przesyłowej, jak również na bilansowanie lokalnych, lądowych farm wiatrowych i przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim. Projekt otrzymał pierwszą w Polsce promesę na magazynowanie energii elektrycznej oraz posiada umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Przetarg na zaprojektowanie i budowę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu został ogłoszony 15 lipca 2024 r. Prowadzony jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Wnioski można składać do 30 września 2024 r. Wcześniej, 31 maja br., PGE opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w formie ogłoszenia informacyjnego oraz w Systemie Zakupowym Grupy PGE planowane warunki udziału w postępowaniu, jakie muszą spełniać wykonawcy, aby wziąć udział w postępowaniu.
Wszystkie dokumenty zamówienia, w tym SWZ, dotyczące postępowania zakupowego na „Budowę Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu” (nr POST/PGE/INW14/DZ/00205/2024) zostały opublikowane w Systemie Zakupowym GK PGE, i są dostępne pod adresem: https://swpp2.gkpge.pl/app/demand/notice/public/88607/details – poinformował Konrad Mróz – kierownik Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego PGE Polska Grupa Energetyczna.
Z dokumentacji dotyczącej zamówienia wynika, że magazyn planowany jest w miejscowości Kartoszyno, przy ul. Żarnowieckiej. W Kartoszynie, położonym w rejonie południowo – wschodniego krańca Jeziora Żarnowieckiego, powstawała w latach 80. ubiegłego wieku elektrownia jądrowa. W latach 90. zrezygnowano z tej inwestycji. Pozostały niedokończone obiekty.
Elektrownia Szczytowo-Pompowa funkcjonuje na południowo – zachodnim krańcu Jeziora Żarnowieckiego, w miejscowości Czymanowo.
Wieś Żarnowiec znajduje się nieco na wschód od północnego brzegu Jeziora Żarnowieckiego.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl