Fot. Kazimierz Netka.
W ponad 1000 gminach w Polsce nie ma żłobków
Komu powierzyć małe dziecko, by w spokoju podejmować aktywność zawodową i zarabiać na utrzymanie rodziny? To zmartwienie wielu rodziców. Oczywiście, wyjściem jest przekazanie dziecka do żłobka. Są jednak gminy, w których takich placówek opiekuńczych dla najmłodszych brakuje. To może się zmienić na lepsze, dzięki rządowemu programowi: „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. O szczegółach mówiono w piątek, 2 sierpnia 2024 roku, w Pomorskim Urzędzie wojewódzkim, podczas konferencji, na którą zaprosiły panie: Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska oraz Magdalena Kołodziejczak – posłanka na Sejm RP, a uczestniczyli w niej także wicewojewoda Anna Olkowska-Jacyno, samorządowcy oraz pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Konferencja dotyczyła zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego województwa pomorskiego w program Maluch +. Konferencję prowadził Krystian Kłos – pełnomocnik wojewody ds. współpracy z Jednostkami samorządu terytorialnego, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Fot. Kazimierz Netka.
Jak napisano na stronie internetowej, https://www.gov.pl/web/rodzina/programy-i-projekty-program-maluch , program „Maluch+” wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ostateczni odbiorcy wsparcia mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Nowa odsłona programu „Maluch+” będzie obejmować lata 2022-2029.
Celem programu „Maluch+” jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki.
Nowa odsłona tego programu to Aktywny Maluch – Pierwszy dzienny opiekun w gminie 2024 – realizowany na podstawie Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (więcej wiadomości na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch ).
– Proszę państwa, cała polityka rządu w tej chwili skupiona jest na tym, aby wzmocnić gospodarkę poprzez powrót, szczególnie kobiet, na rynek pracy – mówiła podczas konferencji Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
Fot. Kazimierz Netka.
– W tym zakresie mamy już kilka programów działających, to jest Aktywny Rodzic, program żłobkowy, który polega na budowie nowych żłobków, ale takim nowym mechanizmem, takim szybkim działaniem jest uruchomienie programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” i dotyczy to tych gmin, w których do tej pory nie mieliśmy żadnej opieki nad dziećmi do lat 3. Są z nami samorządowcy, którzy dzisiaj przyjęli nasze zaproszenie w których takiej opcji nie ma, z którymi rozmawialiśmy na temat tych zasad, a którzy są chętni na to aby w szybkim trybie odpowiedzieć na potrzeby swoich mieszkańców, którzy też widzą potencjał w tym aby takie miejsca żłobkowe u siebie utworzyć.
Te programy mają zagwarantować, że młodzi rodzice, po okresie macierzyńskim powrócą na rynek pracy i będą mieli zapewnioną bezpieczną opiekę nad swoimi dziećmi. To jest też program, który ma zachęcić do tego, aby pozostawać w gminach oddalonym od ośrodków miejskich, w których zazwyczaj jest praca, zostawać, prowadzić swoje życie, mieć tę opiekę dla swoich dzieci żłobkową, w przedszkolu i również szkolną, a do pracy pojechać trochę dalej – mówiła pani wojewoda.
Myślę że na temat demografii i tych miejsca – białych plam tak zwanych, w naszym kraju, powie pani poseł, bo ma te liczby z punktu widzenia krajowego również.
– Od początku rządów pana premiera Donalda Tuska dokładamy ogromnych starań żeby przede wszystkim spowodować, by demografia wreszcie „ruszyła” – mówiła Magdalena Kołodziejczak – posłanka na Sejm RP.
Fot. Kazimierz Netka.
Jak doskonale państwo wiecie, przygotowaliśmy, przyjęliśmy program In Vitro, już urodziło się kilkaset dzieci z tego programu, co nas bardzo cieszy, ale kolejnym krokiem jest właśnie tworzenie miejsc dla dzieci , które mogłyby spokojnie bezpiecznie w każdym miejscu zamieszkania rodziców, uzyskać opiekę żłobkową. Niezwykle się cieszę, że dzisiaj z samorządowcami – a sama jestem przecież samorządowcem, przez wiele lat pełniłam funkcję wójta, rozumiem te problemy – dzisiaj z samorządowcami rozmawialiśmy bardzo szczegółowo co zrobić, żeby nawet w najmniejszych gminach stworzyć jedno miejsce, dwa miejsca, trzy miejsca, pięć miejsc – i na to pozwoli program „Aktywny opiekun w gminie” – pierwszy aktywny opiekun.
Proszę państwa, tak zwane użłobkowienie – brzydki termin, ale musimy o tym powiedzieć – w naszym kraju jest dramatyczne, dlatego że jesteśmy, jeśli chodzi o statystykę, najmniej użłobkowieni instytucjonalnie w Unii Europejskiej. Średnia liczba miejsc żłobkowych to jest 36 procent pokrycia potrzeb, a województwo pomorskie to 34 procent.
44 gminy w województwie pomorskim na 123, nie posiadją w ogóle żadnych miejsc żłobkowych i to jest nasze wyzwanie dzisiaj i nasze zadanie, żebyśmy zachęcili i włodarzy – tu między innymi za nami stojących – ale również inne osoby, innych samorządowców, które zechciałyby wreszcie stworzyć te miejsca żłobkowe. Wiemy doskonale, że opieka sprawowana przez babcie i dziadków jest bezcenna, ale wiemy również, że żeby rodzic mógł wrócić do pracy i stać się znowu aktywnym to musi mieć zapewnioną opiekę instytucjonalną. Tutaj oprócz programów Aktywny Maluch, a więc sześć i pół miliarda złotych na nowe miejsca żłobkowe, a także powstawanie pierwszego opiekuna żłobkowego w gminie, mamy również program Aktywny Rodzic – o czym musimy wspomnieć tutaj, a więc możliwość uzyskania 1500 zł na każde dziecko przebywające w żłobku, pod warunkiem że rodzic podejmie pracę. Myślę, że to jest niezwykle interesujące, ciekawe i mam nadzieję, że przyczyni się do kolejnych, nowych narodzin ale również zachęci do powrotu mam i tat do pracy, żebyśmy mogli mówić, że mamy społeczeństwo, które jest aktywne zawodowo, a to też pozwoli na to, że babcie i dziadkowie, którzy do tej pory często z przyczyn obiektywnych musieli pełnić funkcje opiekunów, będą mogli również stać się bardziej aktywnymi – powiedziała Magdalena Kołodziejczak – posłanka na Sejm RP.
– Jeszcze kilka technicznych informacji, ważnych dla naszych samorządów które – mam nadzieję – zapoznają się z dzisiejszą konferencją i później przybędą do nas po szczegóły – dodała pani wojewoda Beata Rutkiewicz. – Po pierwsze, wniosek o dofinansowanie na stworzenie pierwszego dziennego opiekuna w gminie składamy do końca sierpnia, przy tych założeniach że mamy 300 000 na utworzenie takiego miejsca, na utworzenie, nie na budowę czyli to jest szybki program, plus 8 tysięcy miesięcznie brutto na funkcjonowanie takiego miejsca.
I drugi program, ten żłobkowy, ten, który już państwo samorządowcy znają, ale jeszcze za mało z niego korzystają, to jest program związany z budową nowych żłobków czy też dostosowanie miejsca do instytucjonalnej opieki i tutaj składamy wnioski do 30 września, chociaż nabór mamy cały czas, ale ten pierwszy termin to jest 30 września i w tym programie mamy ponad 57 000 dofinansowanie na utworzenie jednego miejsca żłobkowego i później przez 36 miesięcy 836 złotych na funkcjonowanie takiego jednego miejsca żłobkowego. Bardzo państwa zapraszam samorządowców szczególnie, do kontaktów z nami. Będziemy pomagać, wspierać, odpowiadać na wasze pytania tak, abyśmy postarali się razem, wspólnie, te białe plamy w naszym województwie niwelować.
– Chciałam bardzo serdecznie podziękować pani wojewodzie za to, że zapewniła korpus urzędników, absolutnie przygotowanych do tego, żeby wesprzeć samorządy w tych działaniach – dodała pani posłanka Magdalena Kołodziejczak. Wszystkie szczegółowe pytania – będą na nie odpowiedzi i jeszcze raz zachęcam samorządy do tego, żeby się zgłaszały. Wyjątkiem w tym programie jest również to, że aby złożyć wniosek nie trzeba mieć kompletu dokumentów, wystarczy często tylko złożyć wniosek, a potem wszelkiego rodzaju formalności uporządkować i i przygotować w późniejszym terminie. A więc, drodzy samorządowcy, korzystajcie z tego, bo to jest niepowtarzalna okazja.
– W naszej gminie, gminie Sztutowo, drugiego dziecięcego żłobka nie ma od pół roku, wcześniej go mieliśmy – mówił Robert Zieliński – wójt gminy Sztutowo.
Fot. Kazimierz Netka.
– Niestety, trudna sytuacja finansowa i duża inflacja spowodowały, że został zamknięty, więc oczywiście bardzo podchodziliśmy do tego z zainteresowaniem. Najpierw chcieliśmy przygotować budowę, a dopiero aplikować o dofinansowanie. Nie wiedzieliśmy, że wniosek możemy składać, więc złożymy go już jutro. Oczywiście, jest to bardzo potrzebne, ponieważ kobiety, które na terenie mojej gminy do tej pory z tego korzystały, rzeczywiście, bardzo czynnie, aktywnie, mogły wrócić do pracy bardzo szybko po porodzie. Tak że to świetny projekt i na pewno skorzystamy. Dziękuję bardzo! – powiedział Robert Zieliński – wójt gminy Sztutowo.
– Proszę państwa, my jesteśmy bardzo zadowoleni z tego programu – potwierdziła Sylwia Szczurek burmistrz Krynicy Morskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
– Zanim pani wojewoda wyszła z propozycją zaproszenia, my już omawialiśmy i pracowaliśmy nad tym tematem. Wychodzimy naprzeciw młodym mamom. Sama się borykałam, jako matka trójki dzieci, z tym, ze nie mogłam podjąć pracy, do wieku dziecka 2,5 roku, dopóki dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola i to przedszkole też tak naprawdę ma ograniczoną liczbę przyjęć dzieci, więc dla dzieci od pierwszego roku do 2,5 – 3 lata utworzymy ten żłobek. Planujemy na 100 procent od 1 stycznia, natomiast może uda się szybciej. Tak że Krynica Morska dziękuje i na pewno skorzystamy – powiedziała Sylwia Szczurek burmistrz Krynicy Morskiej.
– Termin zależy od decyzji gminy – dodała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska. Za każdym razem będzie to indywidualna sprawa, ponieważ są ścieżki, a którąś gmina może wybrać. Jedna ścieżka jest szybka. To jest właśnie ten program nowy, o którym dzisiaj rozmawiamy, więc „Pierwszy dzienny opiekun dziecka w gminie”. Tutaj bardzo szybko bo możemy skorzystać z tych elementów w gminie, które mamy: pustą świetlicę wiejską, jakąś salę w szkole niewykorzystaną albo po prostu prywatny lokal – czyli jakaś rodzina, matka posiada większą powierzchnię, którą można przystosować do tego, aby taki punkt utworzyć. To jest szybkie działanie, można to zrobić natychmiast. Natomiast oczywiście jeżeli gmina wybierze budowę nowego żłobka, no to tutaj sytuacja będzie dłuższa, bo wniosek można złożyć bez dokumentacji projektowej, ale żeby fizycznie uruchomić budowę, to oczywiście gmina potrzebuje pozwolenia na budowę, więc w zależności od tego, z jakiego mechanizmu skorzysta gmina, tak szybko będzie można te miejsca żłobkowe przygotować. Rząd, a szczególnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej widzą, że program żłobkowy wymaga jednak pełnej dokumentacji projektowej budowy i pewnego okresu czasu, właśnie przygotował – ja to nazywam programem pomostowym – aby jednak zorganizować, zwłaszcza w tych mniejszych gminach, gdzie nie ma też takiej liczby dzieci, która powodowałaby też konieczność budowy natychmiast żłobka, aby przygotować mniejsze, takie od 5 do 8 dzieci, nawet dla dwójki dzieci i to jest właśnie ten pierwszy dzienny opiekun w gminie. Wydaje się, że z tego programu gminy będą chciały najchętniej korzystać, bo jest szybki dla małej liczby dzieci, dość elastyczny – powiedziała pani wojewoda.
Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/uw-pomorski/pierwszy-dzienny-opiekun-w-gminie-spotkanie-wojewody-z-samorzadami .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl