Pierwszy pomorski Dzień Przemysłu Kosmicznego. Przegląd dotychczasowego rozwoju tej dziedziny gospodarki w regionie. W Inkubatorze Starter w Gdańsku spotkali się twórcy najnowocześniejszego nurtu udoskonalania naszego życia

Fot. Kazimierz Netka.

Bez szerokiego wykorzystywania technologii kosmicznych nie mamy szans skutecznie konkurować na zagranicznych rynkach zbytu

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk, województwo pomorskie mają chyba największe w kraju historyczne i teraźniejsze osiągnięcia w poznawaniu i wykorzystywaniu Kosmosu. Od Mikołaja Kopernika (który był związany m.in. z Toruniem – przedwojenną stolicą województwa pomorskiego) przez Jana Heweliusza, po czasy współczesne. W Gdańsku ma swą główną siedzibę Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Nie powinno więc nikogo dziwić, że w stolicy województwa pomorskiego zorganizowano 28 lipca 20222 roku Dzień Przemysłu Kosmicznego. Głównymi autorami tego przedsięwzięcia są Polska Agencja Kosmiczna oraz Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Gościny udzielił Gdański Inkubator Przedsiębiorczości „Starter”, przy ul. Lęborskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Pomorskie żyje Kosmosem, Pomorskie kocha Kosmos, technologie kosmiczne, satelitarne, a w szczególności te technologie, które mogą mieć zastosowanie w życiu codziennym właśnie – mówiła, witając przybyłych, dr Karolina Lipińska – zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP):

Fot. Kazimierz Netka.

– Między innymi o tym, będzie dzisiaj mowa. Firmy przedstawią swe oferty, nad jakimi technologiami kosmicznymi pracują. Z drugiej strony mamy odbiorców tych technologii, którzy może nie od razu dzisiaj nam powiedzą, w jaki sposób widzą ich zastosowanie, ale pokażą swe kierunki rozwojowe i to, w jaki sposób widzą potrzeby swoich instytucji, w których można by technologie kosmiczne i satelitarne zastosować – powiedziała dyrektor Karolina Lipińska, prowadząc pierwszą część Dnia Przemysłu Kosmicznego.

– Witam państwa ogromnie serdecznie na tych dniach Polskiego Przemysłu Kosmicznego i Polskiej Agencji Kosmicznej – powiedział Grzegorz Wrochna – prezes zarządu Polskiej Agencji Kosmicznej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Kiedy się przedstawiam, że pracuję w Polskiej Agencji Kosmicznej to często spotykam się z takim zdziwieniem: Agencja Kosmiczna w Polsce? A co my będziemy robić? Latać na Księżyc? A może będziemy to robić.

Amerykanie planują powrót na Księżyc, ale nie po to, żeby tam odcisk buta zostawić, ale żeby stałe bazy budować i stamtąd mieć odskocznię na Marsa. I chcą to zrobić we współpracy międzynarodowej. Jesteśmy tam mile widziani. Z kolei w Europejskiej Agencji Kosmicznej trwa nabór astronautów do przedostatniej tury. Wśród 92 kandydatów było 3 z Polski. Wiem, ze jeden pozytywnie przeszedł badania medyczne, jedne niestety, nie. Z trzecim spotykam się jutro. Kibicujemy, może będziemy mieli wkrótce polskiego astronautę na stacji kosmicznej, ale część z państwa, pewnie nawet większość zdaje sobie sprawę z tego, że eksploracje Kosmosu, tego dalekiego, to dzisiaj nie jest jedyny temat którym zajmują się agencje kosmiczne, Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, kiedy ten Kosmos staje się miejscem działalności gospodarczej. Wiedzą o tym doskonale firmy, które tutaj na Pomorzu zajmują się rozwojem technologii kosmicznych i ich ofertę za chwilę usłyszymy, ale zaprosiliśmy też firmy, które prowadza działalność gospodarczą niby nie związaną z Kosmosem, bo pewnie już korzystają z technologii kosmicznej chociaż o tym może nawet o tym nie wiedzą, na przykład z łączności satelitarnej. Ale mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy nowe pomysły na zastosowania technologii kosmicznych. Sektor kosmiczny rozwija się dzisiaj mniej więcej tak jak sektor informatyczny w latach 90. Jest ogromny boom, bo z internetu, który był kiedyś tylko sposobem komunikacji między wielkimi superkomputerami w agencjach rządowych czy wojskowych, mamy dzisiaj narzędzie nie tylko do pracy, ale i do zabawy. Z technologiami kosmicznymi dzieje się podobnie. Mamy coraz to nowe pomysły jak je zastosować w najrozmaitszych dziecinach życia i mam nadzieję, że dzisiejsze dyskusje takie pomysły zrodzą na konferencji i tego państwu serdecznie życzę – powiedział Grzegorz Wrochna – prezes zarządu Polskiej Agencji Kosmicznej.

– Technologie kosmiczne mogą odegrać olbrzymia rolę w rozwoju województwa pomorskiego. Zdajemy sobie z tego sprawę. I dlatego tak dużą rolę przywiązujemy do dzisiejszego święta, do Dnia Przemysłu Kosmicznego – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Wyrażam wolę szerokiego współdziałania w zakresie różnych form integracji inicjatyw w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych właśnie. Ciesze się, że udało nam się zgromadzić aż 12 firm z tak niszowego sektora, wyrażających chęć poznania potrzeb i wyzwań lokalnych przedsiębiorców i lokalnych instytucji, co jest niezwykle cenne.

Celem Dnia Przemysłu Kosmicznego ma właśnie być budowanie mostów między dostawcami a odbiorcami. Spotkanie więc będzie okazją do pokazania polskiego potencjału sektora kosmicznego i możliwości wykorzystania w różnych obszarach gospodarczych. Ale komu, jak komu, ale nam tutaj zgromadzonym nie muszę wyjaśniać, lecz przypomnę iż technologie kosmiczne i satelitarne – o czym mówił zresztą pan prezes – mają bardzo szerokie zastosowanie, są przydatne i w ochronie środowiska i w planowaniu przestrzennym w transporcie, w rolnictwie, a na co ja zwracam szczególną uwagę: w gospodarce morskiej. To z racji naszego geograficznego położenia jest niezwykle ważne i cenne.

Województwo pomorskie dysponuje olbrzymim i bogatym zapleczem dydaktyczno – naukowym i warto dziś przypomnieć, że to dzięki temu, iż Polska Agencja Kosmiczna usytuowała swoją siedzibę w Gdańsku, cztery nasze pomorskie uczelnie: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski oraz Akademia Marynarki Wojennej 5 lat temu, bo już w 2017 roku utworzyły wspólny kierunek studiów: technologie kosmiczne i satelitarne i dzięki temu nasz rynek pracowniczy zasilany jest wysokiej klasy specjalistami.

Drodzy uczestnicy, jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do pogłębienia integracji sektora kosmicznego. Ważny jest też aspekt nawiązania współpracy biznesowej i takiej współpracy, która przyczyni się do realizacji wspólnych projektów. Zatem życzę dzisiaj owocnej, ciekawej dyskusji, zachęcam do budowania dialogu współpracy, a ze swej strony, jako wicemarszałek województwa, jako przedstawiciel samorządu regionalnego deklaruję daleko idącą współpracę i poparcie waszych inicjatyw. Życzę miłego dnia – powiedział Leszek Bonna.

– Oczywiście tak na wstępie chciałbym gorąco podziękować panu marszałkowi oraz panu prezesowi, że wybrali właśnie Gdańską Fundację Przedsiębiorczości i nasz Inkubator Starter na miejsce spotkania – mówił Paweł Braun prezes zarządu Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter”:

Fot. Kazimierz Netka.

– To dla nas niezwykle istotne, żeby tym firmom, które są związane z inkubatorem, pokazać, że oprócz tych tradycyjnych gałęzi gospodarki związanych z technologiami komputerowymi IT, ICT, oprócz fin-techu, e-commerce i wielu tradycyjnie kojarzonych przemysłów ze startupami, żeby pokazać, ze są również nowe gałęzie takie jak przemysł morski, przemysł energetyczny, w tym zwłaszcza offshore, wodór, magazyny energii i to co jest dzisiaj tematem naszego spotkania: przemysł kosmiczny. Zwłaszcza – nie wiem, czy słyszeliście państwo wczorajsze decyzje: rosyjskiej agencji kosmicznej, która zadecydowała o wyjściu z projektów międzynarodowych i jednoczesna deklaracja agencji amerykańskiej, które mówiły o tym, że to będzie szerokie otwarcie na rynek prywatny. Nie mogła to być lepsza wiadomość dla nas wszystkich, bo taka konstrukcja zdominowana przez wielkie agencje rządowe w tej chwili coraz bardziej otwiera się na przemysły prywatne, coraz bardziej wpuszcza również mniejsze przedsiębiorstwa do realizacji celów, które kiedyś były dla nas niemożliwe. To jest wielka szansa nie tylko dla naszego miasta, regionu, ale również dla kraju, żeby w tym momencie, kiedy ta furtka się przed nami uchyla, wejść i pokazać, co tak naprawdę jesteśmy w stanie zrobić, czego nauczyliśmy się na kierunku, o którym wspomniał pan marszałek, jak bardzo dynamiczni, otwarci i kreatywni potrafią być polscy studenci, a jak bardzo odważni polscy przedsiębiorcy.

Liczę na to, że to pierwsze spotkanie, które mamy dzisiaj, jest początkiem długiej serii spotkań, na których będziemy omawiali sobie nie tylko potrzeby przemysłu kosmicznego, ale też możliwości naszego rozwoju, czego bardzo serdecznie państwu życzę. Może za kilka lat spotkamy się wszyscy dużo bogatsi nie tylko o wiedzę. To będzie początek dla nas wszystkich świetnych, owocnych interesów. Czego państwu serdecznie życzę i gdybyście już dzisiaj czuli potrzebę porozmawiać w formule B2B to mamy dla państwa malutkie salki konferencyjne; już dzisiaj możecie podpisywać kontrakty – zachęcał Paweł Braun prezes zarządu Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter”.

– Chcę teraz poprosić o prezentację firmy Blue Dot Solutions – firmy, która jest pozytywnym inicjatorem wielu kosmicznych działań na Pomorzu – mówiła dr Karolina Lipińska. – Przedstawi szansę dla polskiego sektora kosmicznego z akcentem mocnym na pomorski ekosystem rozumienia innowacji. Czy te innowacje są u nas – wierzę, że są, ale myślę, że pani pokaże dużo ciekawych przykładów mam taką nadzieję.

– Widzę kilku naszych absolwentów, zarówno regionalnych przedsiębiorców, jak i tych, którzy realizowali projekty już jako studenci. Nazywam się Magdalena Jarosz, pracuję w firmie Blue Dot Solutions. Dzięki pracy w Blue Dot Solutions miałam okazję przyglądać się wielu innowacjom, ponieważ oprócz działalności kosmicznej firma prowadzi bardzo skuteczny program akceleracyjnym, skoncentrowany na startupach, zespołach naukowych, a także na różnych innowatorach, w różnym wieku. Średnia zespołów które do nas przychodzą zaczyna sią na wieku 18 lat a kończy na 60 kilku. Co bardzo nas cieszy.

Opowiem nie tylko na temat działalności akceleratora Space3ac:

Fot. Kazimierz Netka.

– Przedstawię kilka innowacyjnych wdrożeń naszych startupów. Pokażę również rodzaje wsparcia, jakie mamy w naszym regionie.

Możemy się pochwalić – w porównaniu do innych regionów w Polsce – prężnie funkcjonującymi wydziałami naukowymi na Politechnice i Uniwersytecie. Często zdarza się, że w akceleracji niektóre zespoły złożone są ze studentów i z wykładowców. Na Uniwersytecie i Politechnice prowadzone są programy, które wspierają swoich studentów oraz wykładowców.

Teraz skupimy się na innowacjach. Natomiast w następnej części spotkania, bardziej kosmicznej na działalności firmy – powiedziała Magdalena Jarosz z firmy Blue Dot Solutions i przedstawiała swe spostrzeżenia.

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego:

  • Obchodzimy 10 lat działalności. Związek powstał w 2012 roku. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie tworzących się podmiotów sektora kosmicznego, aby powstała organizacja, która będzie ich reprezentować ich w agencjach rządowych – powiedział Tomasz Zapalski – Kierownik Biura Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. – Kiedy Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej w tym samym roku do Związku przystąpiło 19 firm, teraz mamy 70 podmiotów, więc to pokazuje skalę wzrostu – jak rozwinął się sektor kosmiczny w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Większość naszych członków to są małe i średnie przedsiębiorstwa. Mamy też duże podmioty – firmy z sektora zbrojeniowego, naukowe. Te 10 lat pokazuje cały czas trend wzrostowy. Pojawiają się nowe technologie, które są dopracowywane. Patrzymy na to z dumą, że mogliśmy się jako organizacja, to tego przyczynić.

Jesteśmy jedyną organizacją pracodawców w Polsce sektora kosmicznego – poinformował Tomasz Zapalski – Kierownik Biura Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. – Pokrótce powiem czym się zajmujemy.

Fot. Kazimierz Netka.

Po pierwsze, odpowiadamy za relacje z rządem, z administracją. Gdy powstawaliśmy tak naprawdę, oprócz Ministerstwa Gospodarki byliśmy jedynym interesariuszem sektora kosmicznego w Polsce. Dopiero po kilku latach powstała Polska Agencja Kosmiczna, z którą ściśle współpracujemy.

Dbamy o to, aby interesy biznesu były brane pod uwagę, by były zbieżne z propozycjami rządu, delegacji polskiej do ESA, z polityką Polskiej Agencji Kosmicznej i innych instytucji, które są zaangażowane w rozwój sektora kosmicznego. To bardzo ważny aspekt, ponieważ programy kosmiczne i prawo są kluczowe dla tworzenia odpowiednich ram instytucjonalnych. Od samego początku uczestniczyliśmy w organizowaniu, tworzeniu Polskiej Strategii Kosmicznej i od kilku lat uczestniczymy również w tworzeniu krajowego programu kosmicznego, pomimo że program ten nie został jeszcze do dnia dzisiejszego uchwalony, z różnych względów. Mam nadzieję, że być może już wkrótce do uchwalenia tego programu, ważnego dla krajowej polityki kosmicznej, dojdzie. Cały czas o to zabiegamy. Uczestniczymy również w pracach parlamentarnych dotyczących prawa kosmicznego, na które również czekamy. I na wiele innych programów procedowanych wspólnie z różnymi instytucjami. To jest aspekt taki prawotwórczy, normotwórczy, niezwykle ważny.

Druga rzecz to rola informacyjna, ponieważ informujemy naszych członków, nasze firmy członkowskie, podmioty o tym, co się dzieje w sektorze prywatnym – w sektorze kosmicznym. Informujemy jaka jest polityk państwa, jakie są propozycje poszczególnych rozwiązań, jakie są postępowania, przetargi, konkursy, co jest szczególnie ważne dla nowych firm, które przystępują do związku bądź podmiotów, które chcą po prostu rozeznać jak wygląda sektor kosmiczny w Polsce, co się w nim dzieje, w jaki sposób funkcjonuje.

Trzeci aspekt naszej działalności to promocja. Organizujemy co 2 lata forum sektora kosmicznego, na które państwa już zapraszam. Następne będzie za rok. To jest największa i jedyna tego rodzaju impreza, konferencja i wystawa sektora kosmicznego w Polsce. Ostatnio mieliśmy okazję nawet zdalnie zgromadzić 300 uczestników. Zazwyczaj byłoby więcej, więc jest bardzo ważnym źródłem informacji i kanałem do zapoznania się z technologiami, z firmami, które działają w sektorze kosmicznym w Polsce. Forum gości partnerów z Polski jak i z zagranicy, w tym czołowych interesariuszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Forum odbędzie się w połowie przyszłego roku.

Oprócz tego uczestniczymy w innych wydarzeniach promocyjnych.

Ważnym aspektem naszej działalności jest współpraca międzynarodowa. Polskie członkostwo w ESA zasadza się na tym, że polski rząd opłaca składkę członkowską, a potem wraca to do firm w postaci zamówień na określone technologie. Składki członkowskie ustalane są co 3 lata. Przed każdym ministerialem bierzemy udział w wydawaniu rekomendacji dla administracji publicznej w jakich programach Polska powinna brać udział, w jakich misjach kosmicznych europejskich powinna uczestniczyć w i w jakim zakresie finansowym. W tym momencie jesteśmy w trakcie przygotowywania rekomendacji na kolejny ministerial, który odbędzie się jesienią.

Zabiegamy również o to, by polskie technologie znalazły odbiorców za granicą w przyszłości. To bardzo ważny aspekt,. Nie każda firma jeszcze teraz o tym myśli, a warto już myśleć o przyszłości. Za kilka lat, ponieważ rozwijamy się bardzo dynamicznie, dlatego Związek współpracuje z placówkami dyplomatycznymi, z zagranicznymi biurami handlowymi, analizujemy rynki zagraniczne. Organizujemy co roku bilateralne dni kosmiczne, czyli takie spotkania networkingowe przemysłu kosmicznego polskiego i wybranego z innych krajów. Ostatni miał miejsce jesienią ubiegłego roku i był to Polsko – Litewski Dzień Kosmiczny, związany z tym, że Litwa przystąpiła do ESA.

Na koniec: Kadry. Wspieramy je poprzez program stażowy. To dość ciekawa propozycja, unikatowa, ponieważ firmy, które są członkami związku, mogą w tym programie stażowym wziąć udział. On jest organizowany przez Związek i Agencję Rozwoju Przemysłu. Polega na tym, że przeprowadzamy konkurs, w ramach którego firmy członkowskie związku mają możliwość zatrudnienia młodych inżynierów, zarówno kobiety jak i mężczyzn w swoich firmach i te staże są współfinansowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu – powiedział Tomasz Zapalski – kierownik Biura Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Jak widać, podczas pierwszego pomorskiego Dnia Przemysłu Kosmicznego. Obecni na tym wydarzeniu uzyskali wiele cennych informacji. Po przerwie przedsiębiorcy zaczęli dzielić się wiedzą na temat swych możliwości i zapotrzebowań na nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii kosmicznych i satelitarnych. Moderatorką była m.in. Bogna Lesner z Referatu Innowacji i Przedsiębiorczości Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

Pierwotnie program przewidywał dość dużą liczbę wystąpień reprezentantów podmiotów w tej części Dnia Przemysłu Kosmicznego. Oto one:

Zamierzano zaprezentować oferty i technologie następujących firm sektora kosmicznego:

Blue Dot Solutions

Centrum Techniki Morskiej

FLINT Systems

Jakusz SpaceTech

Neptun Studio

Politechnika Gdańska”

Fot. Kazimierz Netka.

Port Mapper

Sensing and Imaging Research Center

Syderal Polska

Terrahexen

WASAT

WiRan

Space Forest:

Fot. Kazimierz Netka.

Zaplanowano przedstawienie potrzeb i wyzwań następujących podmiotów:

InnoBaltica Sp. z o.o.

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Pomorska Izba Rolnicza

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Środowiska i Rolnictwa

Urząd Miejski w Łebie

Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Urząd Miejski we Władysławowie

Gdynia Container Terminal

BCT-Bałtycki Terminal Kontenerowy.

Nie wszystkie wymienione wyżej podmioty mogły wziąć udział w pomorskim Dniu Sektora Kosmicznego.

Przedstawione zostało wsparcie sektora kosmicznego przez ESA – Europejską Agencję Kosmiczną, przez ESA Technology Brokers & Business Ambassador:

Fot. Kazimierz Netka.

Wspomnieliśmy na początku, że Gdańsk i województwo pomorskie mają najprawdopodobniej największe w kraju historyczne i teraźniejsze osiągnięcia w poznawaniu i wykorzystywaniu Kosmosu. W Pomorskiem funkcjonuje Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Zrzesza on huby firm, wykorzystujących technologie satelitarne i kosmiczne. Przewodniczącym wspomnianego Klastra jest prof. Marek Grzybowski.

W Gdańsku został skonstruowany pierwszy na świecie zegar pulsarowy:

Fot. Kazimierz Netka.

Szefem twórców tego urządzenia jest dr inż. Grzegorz Szychliński. Zegar funkcjonuje w oparciu o sygnały wysyłane przez gwiazdy pulsary.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *