Fot. Kazimierz Netka.
Politechnika Gdańska i Siemens wspierają się w zakresie transferu wiedzy, wdrażania nowych narzędzi cyfrowych, realizacji projektów rozwojowych i przemysłowych, współorganizowania warsztatów i konferencji
Fot. Kazimierz Netka.
21 czerwca w Centrum Kompetencji STOS PG odbyła się konferencja: Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting. Współorganizatorami byli reprezentanci: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, Centrum Informatycznego TASK PG, Siemens Industry Software oraz Siemens Sp. z o.o.
Fot. Kazimierz Netka.
Najważniejszym punktem programu było podpisanie listu intencyjnego o współpracy Politechniki Gdańskiej z koncernem Siemens. Zamiarem organizatorów tego wydarzenia jest stworzenie efektywnej przestrzeni dla twórców, użytkowników i pasjonatów nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu, wymiana doświadczeń, transfer technologii i rozwiązań przemysłowych z obszaru digitalizacji do wielopoziomowej przestrzeni edukacyjnej. W ramach spotkania przewidziano praktyczne prezentacje narzędzi oraz możliwości ich wykorzystania na potrzeby przemysłu 4.0, a także wystąpienia i prezentacje przedstawicieli branży – poinformował Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.
Konferencję prowadził dr inż. Cezary Żrodowski – adiunkt w Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dziękuję serdecznie za przybycie na kolejną edycję spotkania użytkowników oprogramowania firmy Siemens w Trójmieście – powiedział dr inż. Cezary Żrodowski. – Nasza współpraca Politechniki czy całego trójmiejskiego środowiska akademickiego z Siemensem przechodzi na zupełnie inny poziom, dzięki grantowi softwearowemu jaki otrzymujemy od Siemensa. Wszyscy pracownicy, studenci, doktoranci Trójmiasta uzyskują dostęp do fantastycznej platformy softwearowej, do realizacji interdyscyplinarnych projektów we współpracy między uczelniami, między wydziałami na uczelniach, między wydziałami a przemysłem.
Fot. Kazimierz Netka.
W tej sprawie dzisiaj zostanie podpisana umowa pomiędzy Politechniką jako przedstawicielem całego środowiska trójmiejskiego a firmą Siemens, która jest naszym darczyńcą, jest grantodawcą. To jest grant o wysokości wielu milionów złotych.
Motywem przewodnim naszego dzisiejszego spotkania będzie współpraca. Po pierwsze, współpraca pomiędzy przemysłem a edukacją i nauką, która trwa dobre 12 lat. Mam nadzieję, że ta inwestycja się opłaciła i nasi studenci, którzy opanowali to narzędzie przynoszą państwu odpowiednie korzyści i będziecie wzorem też dla innych partnerów przemysłowych.
Mówimy o współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy różnymi wydziałami, pomiędzy różnymi branżami – do czego służy świetnie platforma jaką w tej chwili otrzymujemy. Wreszcie mówimy o takiej współpracy rozproszonej geograficznie w zglobalizowanym świecie, która będzie możliwa dzięki wspaniałej infrastrukturze sprzętowej jaką w tej chwili zapewnia nam Centrum Informatyczne TASK, gdzie możemy w chmurze realizować ogromne projekty, przez ludzi znajdujących się na całym globie.
Pozwolicie państwo, ja miałem moderować dyskusję; zaproszę pana dyrektora Żmijewskiego i pana rektora do podpisania Listu Intencyjnego w sprawie współpracy.
Fot. Kazimierz Netka.
Przyznam, że bardzo się cieszę; od 10 lat czekałem na ten moment. Współpraca między Siemensem a środowiskiem akademickim wchodzi na zupełnie nowy poziom i mam nadzieję, że teraz nabierze przyśpieszenia i również odbije się to na naszych pracach i dydaktycznych, i badawczych – powiedział dr inż. Cezary Żrodowski.
– Szanowni państwo, tak jak państwo obserwują, od pewnego czasu następuje bardzo duży rozwój Politechniki Gdańskiej – powiedział profesor Dariusz Mikielewicz – prorektor do spraw organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
– Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom otoczenia gospodarczego, naszego społeczeństwa, jesteśmy uczelnią badawczą – to do czegoś nas zobowiązuje. Chcemy się rozwijać i być jedną z najbardziej aktywnych uczelni technicznych w kraju i rozpoznawalną również w świecie. W ramach naszych ostatnich akcji powołaliśmy szereg centrów badawczo – rozwojowych, związanych z technologiami wodorowymi, z energetyką morską, z energetyką nuklearną. Mamy również cel naukowo – badawczy związany z biotechnologiami, z technologiami cyfrowymi, z zagadnieniami ekologicznymi, z materiałami przyszłości. Te wszystkie centra wymagają nowoczesnych narzędzi pracy. I te nowoczesne narzędzia częściowo, prawda, ale w dużej mierze są w ramach pakietu oprogramowania, przekazane teraz w gestię Politechniki Gdańskiej. Miejsce, w którym się teraz znajdujemy, to jest nowoczesne centrum komputerowe STOS, które zostało półtora miesiąca temu otwarte i jest to miejsce, gdzie obliczenia, z wykorzystaniem narzędzi są prowadzone. To wszystko się bardzo ładnie łączy w jedną linię. Tak naprawdę, to jest przemysł 4.0 – można powiedzieć. Bardzo się cieszę z tego względu. Mówimy teraz o celach badawczych, ale mamy studentów. Studenci będą z tego wszystkiego również korzystali. Przed nami dostosowanie naszych programów nauczania, studiów, w ramach których będziemy wykorzystywali intensywnie oprogramowanie, które będzie osiągalne.
Dotychczasowe nasze osiągnięcia wykazują, że jesteśmy skuteczni w naszym rozwoju i niech tak dalej pozostanie. Tak że dziękujemy bardzo firmie Siemens, w osobie pana dyrektora i liczymy na dalszą współpracę i ewentualne wspólne zadania do realizacji – powiedział prof. Dariusz Mikielewicz – prorektor do spraw organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej.
– Przede wszystkim chciałabym powiedzieć, że bardzo uważnie wysłuchałam wystąpienia pana prorektora i cieszę się, że jest taka duża wola do korzystania z tych narzędzi, ponieważ my, Siemens, staramy się być obecni na uczelniach, tylko żeby to było żywe, żeby to służyło pewnemu celowi – powiedziała Ewa Mikos-Romanowicz – dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Siemens Sp. z o.o.:
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest dokładnie ten cel, który nam przyświeca. Siemensowi bardzo zależy, żeby być takim aktywnym partnerem uczelni, żeby sprawić, żeby proces edukacji, procesy badawczo-rozwojowe, mogły być realizowane przy pomocy tych narzędzi, które my wykorzystujemy w naszej codzienności, które wykorzystują nasi partnerzy. Chciałabym powiedzieć, że jest naszą ogromną ambicją, żeby wszystko, co mamy w portfolio w obszarze digital industry znalazło się u państwa. O jakich dokładnie rozwiązaniach i narzędziach softwareowych myślimy, przedstawi bardzo szczegółowo pan dyrektor Rafał Żmijewski.
A ja w swojej roli – ponieważ odpowiadam za rozwój biznesu – współpracuję bardzo ściśle z uczelniami, tak że gdyby wszelkie nowe koncepcje idee się u państwa pojawiły – zapraszam do dialogu, zapraszam do zapraszania mnie – zachęcała Ewa Mikos-Romanowicz – dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Siemens Sp. z o.o.
– Dziękuję bardzo panie rektorze, szanowni zebrani, cieszę się, że jesteście w tym wielkim nowoczesnym gmachu, który się nazywa CK STOS czyli odpowiada za rozwój kompetencji w ramach inteligentnych usług oferowanych dla odbiorców, a realizowanych na chmurze obliczeniowej – powiedział Henryk Krawczyk – dyrektor CI TASK:
Fot. Kazimierz Netka.
– Czy państwo wiecie, ale od wielu lat eksploatujemy własną chmurę obliczeniową, nazywa się TASK Cloud. Na niej możemy wykonywać różnego typu symulacje, obliczenia naukowe, ale również korzysta z nich już kilka firm, które zaufały nam; tutaj gromadzą swoje dane i przetwarzają je w różny tajemny sposób – o tym nie mogę powiedzieć.
Ale mogę powiedzieć, że dzięki tej współpracy właśnie rozwijamy również dalej możliwości chmury obliczeniowej. Wspomnę, że mieliśmy z Intelem projekt NCBR-u, w ramach którego opracowaliśmy taki rekomponent, który się nazywa rekomenderem zadań i zasobów, czyli chodzi o to, żeby ładnie żądania użytkownika uwzględniać, obserwować je przez odpowiedni okres i do tych żądań dopasowywać zasoby chmury obliczeniowej.
Dzięki temu, oszczędzamy nie tylko na czasie użytkowników, bo szybciej to robią, ale również na energii, która jest bardzo kosztowna.
Tak że myślę, że państwo będziecie mieli okazję zobaczyć jaką mamy infrastrukturę sieciową i obliczeniową, której się całkowicie nie wstydzimy, która jest rzeczywiście nowoczesna i bezpieczna, bo spełniamy normy europejskie w tym zakresie.
Dziękuję za tę ofertę do współpracy. Już panią zapraszam do siebie na rozmowy. Nie będzie żadnego problemu. Przyznam, że interesują się nami również Pracodawcy Pomorza, jak również samorządy – za chwilę będę musiał uciekać, bo idę na spotkanie Rady Gospodarczej przy Marszałku Województwa. Mam też opowiadać o tych możliwościach, które tutaj istnieją. Naprawdę potencjał mamy duży. Też chciałem zaakcentować wykorzystanie sztucznej inteligencji. Mamy tutaj pewne osiągnięcia – powiedział – powiedział Henryk Krawczyk – dyrektor CI TASK.
– Szanowni państwo, rektor Mikielewicz powiedział o szczegółach, więc ja raczej ogólnie – mówił prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
– Celem funkcjonowania nauki, uczelni, jest odkrywanie świata, ale także jego poprawianie. My na Politechnice Gdańskiej służymy w tej drugiej części. Czyli chcemy służyć społeczeństwu, służyć Europie. To jest nasz cel. Niezmiernie się cieszę, że taka firma jak Siemens postanowiła wejść z nami w bliższą współpracę bo to jest ten pierwszy krok po rozpoznaniu narzędzi. Liczę na dalszą bliską współpracę w rozwiązywaniu kolejnych elementów, potrzebnych dla poprawy Europy i Polski. Bardzo dziękuję za te intencje. Wiem, że to jest wiele milionów, wiem, że to jest dla was może nie wyrzeczeń, ale gdzieś tam jakichś kompromisów, które wykonujecie, żeby tego typu oprogramowanie udostępnić. Wierzę, że tutaj staniemy po obu stronach tej współpracy na najwyższej możliwej formule działania. No i z tego dużo się zrobi.
Ja chcę też wątek osobisty wpleść, jeżeli mogę. Firmę Siemens znam dość dawno, a mianowicie będąc studentem, gdy dali nam paszporty, można było pierwszy raz wyjechać za granicę, więc my z kolegą pojechaliśmy autostopem, generalnie pojeździć i gdzieś tam na kierunku Karlsruhe – Bruksela wysoki dyrektor Siemensa wziął nas do samochodu. Rozpoczęła się rozmowa i skończyło się, że mieszkaliśmy u niego dwa dni, jedząc, pijąc dobre wina, nalewki. Chcę powiedzieć, że mam bardzo dobre wspomnienia z Siemensa i z dyrektorami Siemensa. Jestem przekonany, że nie musi nas brać do domu, ale że wspólnie będziemy rozwiązywać problemy. Jeszcze raz dziękuję za tę inicjatywę Pracujemy razem, ku chwale nas wszystkich. Dziękuję bardzo – zakończył prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas zasadniczej części konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wykładów i prezentacji. Rafał Żmijewski, dyrektor handlowy Siemens Industry Software wygłosił wykład pt. „Digitalizacja: ale po co?”. Temat: „Plant Simulation and Digital Twins – praktyczny pokaz narzędzia” zaprezentował Mariusz Waśkowicz – promotor rozwiązań digitalizacyjnych w Siemens Digital Industries Sp. z o.o. Zagadnienie: „Wdrożenie programu NX do produkcji prac rozwojowych nad atomizerem” Amazement – startup z Politechniki Warszawskiej, producent atomizera do wytwarzania proszku z metalu dla druku 3D przedstawił Łukasz Żrodowski. Temat: „Analiza wpływu uszkodzenia w postaci rozklejenia na sygnały czasowe rejestrowane na kompozytowej łopacie turbiny wiatrowej z wykorzystaniem Simcenter TestLAB przedstawiła dr inż. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. „Wdrożenie programu NX do produkcji pojazdów dla gospodarki komunalnej Zoeller Tech (Zoeller Group – europejski lider w zakresie produkcji pojazdów dla gospodarki komunalnej, inicjator wdrożenia programu Siemens NX na PG” zaprezentował Kamil Powałka – administrator CAD/PLM Zoeller Tech. Problem: „Rekonstrukcja drewnianego kutra Incentive jako przykład inżynierii odwrotnej w programie Siemens NX” przedstawiła Olga Rozestwińska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl