Poprawia się bezpieczeństwo energetyczne Gdańska. Lepsze będzie powietrze w tym mieście. Takie korzyści będą po zakończeniu inwestycji realizowanej w stolicy województwa pomorskiego przez PGE Energia Ciepła

Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła.

Wieści z budowy nowych mocy szczytowych w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku. Wideorelacja z montażu komina

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku trwa budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 130 MW. Po raz pierwszy w Polsce zostaną wykorzystane w niej kotły elektrodowe. W ostatnich dniach stanął nowy komin, do którego podłączono kotły olejowe – wynika z informacji, które przekazała nam Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Ciepła S.A.

Nowy komin do kotłowni rezerwowo-szczytowej ma 40 metrów wysokości. Jest ze stali; ma dwa przewody w środku, wykonane ze stali nierdzewnej. Komin przywieziono do Gdańska w dwóch częściach – każdy transport miał długość ok. 34 m, wysokość 4,40 m i szerokość ponad 3 metry.

Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła.

Zamontowana została także suwnica belkowa o udźwigu 3,2 tony, która będzie wykorzystywana w przyszłości podczas remontów. To ostatni wielkogabarytowy element, który musiał być zamontowany przed postawieniem ścian i zadaszeniem. Dalsze prace we wnętrzu będą odbywały się już bez możliwości obserwacji z zewnątrz.

Montaż komina – film: Montaż komina >>>

Budowa nowych mocy szczytowych to ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Przede wszystkim wzmocnione zostanie bezpieczeństwo energetyczne miasta. Zastosowanie kotłów elektrodowych jako zeroemisyjnego źródła energii pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

Nowe kotły będą zasilane energią elektryczną z istniejących generatorów, które dzisiaj w Elektrociepłowni w Gdańsku produkują energię elektryczną na potrzeby krajowego systemu. Zastosowana technologia umożliwi także automatyczną pracę nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej, reagującej na zmienne zapotrzebowanie na energię cieplną w zakresie mocy od 2,5 do 130 MWt. Innowacyjna technologia, oparta na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych, umożliwi szybkie rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut przy maksymalnej sprawności wykorzystania energii.

Wartość inwestycji to ponad 80 mln zł. Kotłownia składać się będzie m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Zgodnie z harmonogramem, obiekt będzie gotowy do eksploatacji przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego 2021/2022.

Budowa nowych źródeł szczytowych przebiega zgodnie z planem. Już w przyszłym sezonie grzewczym do mieszkańców Gdańska i Sopotu popłynie ciepło wyprodukowane w nowej kotłowni.

Transport i montaż kotłów olejowych – film: Transport i montaż kotłów olejowych >>>

Montaż kotłów elektrodowych – film: Montaż kotłów elektrodowych >>>

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *