Na zdjęciu: Wejście do schronu przeciwatomowego w byłym biurowcu Stoczni Północnej. Fot. Kazimierz Netka.
Na rozwój systemu ochrony ludności i obrony cywilnej ma być przeznaczane co najmniej 0,3 % PKB
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów – poinformował Wydział Prasowy – Departament Komunikacji Społecznej MSWiA.
– To projekt rewolucyjny, który zmienia system ochrony ludności. Schrony, powiadomienia, organizacja, ochrona zdrowia, to cały system, który musi funkcjonować – powiedział minister Tomasz Siemoniak o procedowanej ustawie. W czwartek, 8 sierpnie br., Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i skierował do dalszych prac rządowych projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
– To są wnioski z Ukrainy. To są wnioski z każdego konfliktu wojennego, gdzie obrona cywilna jest kategorią w ogóle z konwencji opisujących przebieg wojny. Więc musimy taki system mieć, stworzyć, znaleźć dla niego finansowanie i zbudować bardzo poważną organizację wokół tego wciągając w to samorządy, wciągając to różne służby. To jest sens tego projektu – mówił szef MSWiA.
Obszar ochrony ludności i obrony cywilnej od dłuższego czasu wymagał kompleksowej regulacji, adekwatnej do zmieniającej się rzeczywistości oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. Wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny dodatkowo spowodowało lukę prawną w tym obszarze, gdyż usunięte zostały przepisy w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej oraz Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wyniku prac prowadzonych od początku roku, został opracowany projekt ustawy, która tworzy kompleksowy system ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju.
Na zdjęciu: Jedno z pomieszczeń schrony pod budynkiem Stoczni Północnej w Gdańsku. Tu w razie skażenia, oczyszczane byłoby powietrze, pompowane do schronu z zewnątrz. Gdy zabrakło energii do poruszania wentylatorów, wtedy trzeba było filtrować powietrze ręcznie, kręcąc korbami. Fot. Kazimierz Netka.
Zasadniczym celem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie.
Projektowana ustawa określa m.in.:
· zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny;
· organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności;
· zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
· zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
· zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony;
· zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.
Przygotowane przepisy odnoszą się także do kwestii związanych z finansowaniem ochrony ludności i obrony cywilnej i przewidują, że na rozwój systemu ochrony ludności i obrony cywilnej będzie przeznaczane co najmniej 0,3 % PKB. Dzięki temu Polska będzie miała nowoczesny system ochrony ludności i obrony cywilnej na miarę XXI wieku, dzięki któremu Polacy będą czuli się bezpiecznie – poinformował Wydział Prasowy – Departament Komunikacji Społecznej MSWiA.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl