Fot. Cezary Spigarski.
Polska odzyskała gestię nad swoim własnym morskim terytorium – mówiono podczas uroczystości przy Kanale Nowy Świat
Ważne wydarzenie dla delty Wisły, województw: pomorskiego i warmińsko – mazurskiego, a w zasadzie dla całej Polski i… świata
Fot. Kazimierz Netka.
Malowniczy obiekt na Mierzei Wiślanej – unikatowe współczesne dzieło – Kanał Żeglugowy Nowy Świat, wzbudza coraz większe zainteresowanie. Drugie takie od 1895 roku, kiedy to podobny przekop wykonano w rejonie Gdańska Świbna i Mikoszewa w gminie Stegna. Efektem współczesnego przekopania Mierzei Wiślanej czyli Kanał Nowy Świat – daje Polsce swobodny dostęp z w relacji: Bałtyk Zalew Wiślany, a także do portów nad tym Zalewem, m.in. do Tolkmicka, Fromborka, Krynicy Morskiej oraz na Żuławy, a także do Elbląga i dalej na Kanał Elbląski.
Niezwykle ważną datą dla Kanału Nowy Świat jest 1 maja 2023 roku. Tego dnia otwarto tam międzynarodowe, morskie przejście graniczne. Wydarzeniu temu przyglądali się liczni turyści, podziwiający Kanał z bliska, a także z miejsc do obserwacji owego obiektu.
Fot. Kazimierz Netka.
Nie wszyscy zdążyli dotrzeć na czas, bo utknęli w korkach na szosie, bo ruch aut w obu kierunkach sterowany był przez sygnalizację świetlną zainstalowaną w związku z remontem nawierzchni szosy prowadzącej do kanału Nowy Świat w gminie Sztutowo i dalej do Krynicy Morskiej.
Mimo trudności, udało nam się dotrzeć na uroczyste otwarcie wspomnianego przejścia granicznego. Zachęciło nas do tego zaproszenie, które wystosował kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Uprzejmie informuję, że w poniedziałek 1 maja br. zostanie uruchomione nowe morskie przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Z tej okazji o godz. 10:00 odbędzie się briefing prasowy z udziałem wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirała SG Andrzeja Prokopskiego oraz dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dra inż. kpt. ż. w. Wiesława Piotrzkowskiego.
Fot. Cezary Spigarski.
Na miejscu okazało się, że znamienitych gości jest więcej, bo mieliśmy przyjemność zobaczyć panią europoseł Annę Fotygę; wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego – dowódcę Centrum Operacji Morskich, dowódcę Komponentu Morskiego; Romana Dambka – radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Byli też reprezentanci władz gminy Sztutowo oraz inni samorządowcy, przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Krajowej Administracji Skarbowej.
Uroczystość zorganizowano tuż nad Kanałem, od strony Zatoki Gdańskiej. Ceremonię prowadził kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
– To dzień, który też zapisze się w historii – mówił podczas uroczystości Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:
Fot. Cezary Spigarski.
– Kanał żeglugowy przez Mierzeję to jedna z tych inwestycji która wzmacnia pozycję Polski militarnie, gospodarczo i politycznie.
Wzmacnia pozycję Polski jako państwa, które jest suwerenne i niezależne. Niezależne od sąsiada, który jest do nas wrogo nastawiony. Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju możemy powiedzieć, że mamy wolny dostęp do Zalewu Wiślanego. Nie musimy uzyskiwać zgody naszego wschodniego sąsiada.
Ta inwestycja to nie tylko rozwój gminy, bo jest z nami pan wójt, ale to rozwój gospodarczy Polski. Dzisiaj spotykamy się w miejscu, gdzie będą mogły odprawiać się; wszystkie jednostki, które będą wpływały na Zalew Wiślany nową drogą wodną. Obecnie punkty graniczne są w Elblągu, Fromborku, teraz już żadna jednostka, która będzie wpływała na teren Zalewu Wiślanego nie będzie musiała się tam w pierwszej kolejności udawać, tylko tu będzie odprawiona i w momencie oraz miejscu, w którym przekracza granicę Rzeczypospolitej, wpływa na nasze wody terytorialne, na nasze wody wewnętrzne.
To jedna z tych inwestycji, które oprócz inwestycji infrastrukturalnych dostępowych, takich jak budowa falochronów, nowych nabrzeży jak budowa torów kolejowych infrastruktury drogowej dostępowej do portów, to symbol sukcesu polityki morskiej polityki handlowej rządu premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.
– Szanowny panie wojewodo, szanowna pani europoseł, szanowny panie dyrektorze, szanowni państwo. Uruchamiamy dziś nowe morskie przejście graniczne Nowy Świat – mówił kontradmirał SG Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej:
Fot. Cezary Spigarski.
– Jest to już 19 morskie przejście graniczne, obsługiwane przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, to nowe przejście będzie obsługiwane całodobowo w ruchu osobowym jak i towarowym.
Jeśli chodzi o Straż Graniczną to odprawy statków będą wykonywane w wyznaczonych dwóch miejscach tak zwanych punktach kontroli granicznej – przy jednym właśnie tutaj jesteśmy – a drugie jest od strony Zalewu Wiślanego. To przejście obsługiwać będą funkcjonariusze pobliskiej placówki Straży Granciznej w Krynicy Morskiej. Jeżeli chodzi o sprzęt, funkcjonariusze są w pełni wyposażeni, w tym w mobilne terminale do odprawy granicznej, w których zainstalowane są wszelkie systemy baz danych Unii Europejskiej jak i krajowej. Zaznaczam, iż odprawa graniczna dokonywana będzie płynnie, niezależnie od ruchu tutaj żeglugowego i w tym zakresie będziemy ściśle współpracować z przedstawicielami Kapitanatu Portu jak i z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej.
Fot. Kazimierz Netka.
Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że oprócz wykonywania odpraw granicznych, bardzo ważny walor ma bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo, o które zadbają funkcjonariusze na jednostkach pływających Straży Granicznej; będą tutaj stacjonować doraźnie i realizować swoje zadania na polskich obszarach morskich. Zadania te będą polegać na weryfikacji naruszeń przez wszystkich kierowników jednostek bliskich odległości granicy państwowej. Jest to bardzo ważne miejsce ze względu właśnie na tę bliskość granicy państwowej z Federacją Rosyjską.
Szanowni państwo, otwarcie ruchu żeglugowego międzynarodowego pomiędzy Zalewem Wiślanym a Morzem Bałtyckim jest już faktem. Jednocześnie zapewniam, iż poziom ochrony granicy państwa również wzrasta. Chciałbym na końcu tylko zaznaczyć, iż te odprawy graniczne niczym nie będą się różnić od odpraw, które są na terenie naszego kraju jak również w innych państwach członkowskich Strefy Schengen, gdyż przepisy te reguluje Kodeks Graniczny Schengen. Funkcjonariusze są w pełni przygotowani do realizacji tych zadań – zapewnił kontradmirał SG Andrzej Prokopski – komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
– Szanowny panie wojewodo, szanowna pani poseł, panowie admirałowie, szanowny panie wójcie. Jesteśmy w miejscu, gdzie do tej pory nigdy wcześniej nie było możliwości ani wejścia na wody Zalewu Wiślanego, ani w odwrotnym kierunku przejścia z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską – powiedział dr inż. kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni:
Fot. Cezary Spigarski.
– Dzięki inwestycji i temu pierwszemu etapowi, jakże istotnemu, gdzie przejście przez Mierzeję Wiślaną nastąpiło i mamy w tej chwili akwen wodny, po którym mogą pływać statki, – a tak jak zaznaczył pan wojewoda i pan komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej – w tej chwili będzie też możliwość odprawiania się tych ludzi, którzy na jednostkach pływających przyjeżdżali na wody Zalewu Wiślanego, do portów Zalewu Wiślanego, ale też w przyszłości już nie tal odległej też będą tu statki towarowe, które będą zmierzały do portu elbląskiego.
Proszę państwa, korzystając z okazji, chciałbym powiedzieć, że drugi etap, który polega na obudowie brzegów rzeki Elbląg, jak również budowie mostu w Nowakowie, mamy zaawansowany w 84 procentach. A więc już bardzo blisko jest zakończenie tego etapu budowy drogi wodnej.
Trzeci etap: przejście przez Zalew Wiślany, droga i tor został pogłębiony. W tej chwili wystawiamy oznakowanie nawigacyjne, tak, żeby jednostki i marynarze mogli bezpiecznie przedostać się na wody rzeki Elbląg. Ta inwestycja będzie w tym roku zakończona, a tym elementem końcowym będzie wpłyniecie na wody Zalewu Wiślanego pogłębiarki – pogłębiarki, która ma nam zmniejszyć koszty utrzymania drogi wodnej. To się wszystko dzieje.
Most w Nowakowie mamy nadzieję, że jeszcze przed wakacjami zostanie oddany, ten trzeci z mostów, ale największy.
Fot. Kazimierz Netka.
Cieszę się, że mamy tutaj na przejściu granicznym, mamy naszych przyjaciół ze Straży Granicznej, z Policji i z Krajowej Administracji Skarbowej, bo te służby będą towarzyszyły naszym funkcjonariuszom, naszym oficerom służby dyżurnej, którzy będą obsługiwali drogę wodną.
Bardzo się z tego cieszę i to zapewni bezpieczeństwo i podniesie standardy jeśli chodzi o ochronę tego obiektu – zaakcentował dr inż. kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
– Panie wojewodo, panie kontradmirale, panie dyrektorze, panowie dowódcy, panowie samorządowcy, przede wszystkim panie wójcie, wszyscy szanowni państwo. Możecie się zastanawiać, dlaczego poseł pojawia się akurat w tym momencie tutaj, w tym ważnym i pięknym miejscu, nie tylko dla całego regionu, ale dla całej Polski – mówiła Anna Fotyga – poseł do Europarlamentu z Ziemi Pomorskiej:
Fot. Cezary Spigarski.
– Po pierwsze w moim środowisku idea przekopania kanału przez Mierzeję, to jest idea, która zrodziła się bardzo dawno. Następowała po dziesiątkach lat, żeby nie powiedzieć stuleciach myśli, które tego typu przedsięwzięciom towarzyszyły. Byłam członkiem Rady Ministrów w czasie kiedy podejmowana była przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku decyzja o podjęciu tej inwestycji. Potem nastąpił okres pewnego powstrzymania prac, ale jednak koncepcja cały czas istniała, trwała. Były liczne przykłady wkopywania symbolicznych łopat przez polityków, działaczy społecznych aż doczekaliśmy otwarcia kanału łączącego akweny; dokonany został przekop i inwestycja, która naprawdę cieszy oczy.
Otwarcie morskiego przejścia granicznego, dziewiętnastego, jak mówił pan kontradmirał, jest bardzo ważnym etapem tej pracy, ułatwiającym funkcjonowanie, ale tak naprawdę również podkreślającym niezwykle istotna sprawę: ten przekop spowodował, że Polska odzyskała gestię nad swoim własnym morskim terytorium, pełną gestię, ze nikt już nie może powstrzymywać, nie może blokować naszych idei, naszych intencji rozwoju państwa i zabezpieczenia państwa i jego obywateli, bo ta inwestycja ma również znaczenie pod względem bezpieczeństwa.
Fot. Cezary Spigarski.
Bardzo się cieszę z otwarcia przejścia granicznego. Ono ułatwi ruch turystyczny, ułatwi ruch handlowy, ale jak mówię, spowoduje również, że w sposób właściwy określane są wszystkie elementy polskiej gestii nad terytorium morskim państwa – stwierdziła Anna Fotyga – poseł do Europarlamentu z Ziemi Pomorskiej.
Oficjalne otwarcie morskiego przejścia granicznego Nowy Świat:
Fot. Kazimierz Netka.
Mieliśmy przyjemność zwiedzić Centrum Operacyjne Kanału Nowy Świat. O funkcjonowaniu tego obiektu rozmawiali m.in. kapitan Jacek Imperowicz – starszy oficer Portu Nowy Świat; Magdalena Kierzkowska – rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni; Cezary Spigarski – prezes Oficyny Wydawniczej, wydawca, redaktor, fotoreporter.
Fot. Kazimierz Netka.
Okazuje się, ze jest duże zainteresowanie przejściem przez Kanał Nowy Świat po to, by mieć bliżej na Kanał Elbląski. Wiele jednostek, zwłaszcza turystycznych, bierze kurs na port w Krynicy Morskiej. 1 maja do południa przeszły przez Kanał dwie takie jednostki. Jest też zainteresowanie rejsami do Fromborka, do Tolkmicka – mówił kapitan Jacek Imperowicz.
Fot. Kazimierz Netka.
Kanał Nowy Świat jest gotowy na przyjmowanie katamaranów Żeglugi Gdańskiej. Katamarany te mogłyby przejść przez śluzę na Zalew Wiślany. Na razie jednak takich planów nie ma. Być może pojawią się propozycje takich rejsów wycieczkowych z Trójmiasta po zakończeniu budowy całej drogi wodnej z Bałtyku do Portu Morskiego w Elblągu.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl