Fot. Kazimierz Netka.
Z roku na rok robi się coraz bardziej sucho; wzrasta zagrożenie pożarami, powodziami, podtopieniami
Fot. Kazimierz Netka.
Chociaż dzień świętego Floriana – patrona strażaków – jest 4 maja, to w Gdańsku już 4 kwietnia zorganizowano bardzo ważną uroczystość o charakterze służbowym, zawodowym. Nie było fanfar, odznaczeń, ale zamiast tego roboczo podsumowano wnioski złożone przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w sprawie przydziału dotacji na kupno wyposażenia OSP. Uroczystość odbyła się w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dotyczyła programu pt. „Florek – wsparcie dla OSP”. Projekt ten skierowany był do jednostek ochotniczych straży pożarnych województwa pomorskiego, a dotyczył dofinansowania zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych.
Fot. Kazimierz Netka.
Żeby ten sprzęt nigdy nie był potrzebny, ale jeśli już zajdzie konieczność posługiwania się nim – żeby był niezawodny – takie słowa, życzenia najczęściej padały z ust osób gratulujących strażakom ich wysiłków i oddania dla dobra innych ludzi.
O szczegółach poinformowała Urszula Pakulska – Główny Specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:
2, 7 mln zł na wsparcie OSP w 2022 roku
Zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach naboru „Florek – wsparcie dla OSP”. Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 187 wniosków o dofinansowanie. Nabór podsumowany został podczas konferencji w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku.
Dzięki naborowi „Florek – wsparcie dla OSP” pomorskie Ochotnicze Straże Pożarne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup profesjonalnego sprzętu i wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej strażaków, wykorzystywanych podczas akcji ratowniczych. To często drobne wyposażenie, ale niezwykle potrzebne podczas strażackich interwencji. Budżet naboru to 1,7 mln zł.
Fot. Kazimierz Netka.
– Dziękuję za tę inicjatywę. Strażacy to zazwyczaj pierwsze osoby na miejscu zdarzenia. Udzielają pomocy, szybko reagują. Muszą posiadać niezawodny sprzęt. Ochotniczych straży pożarnych nie stać na profesjonalne i nowoczesne wyposażenie i tu z pomocą przychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dziękuję też Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za kolejne nabory i realizację tych zadań – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Pomorskie jednostki zgłosiły do WFOŚiGW w Gdańsku zapotrzebowanie na 1 200 sztuk sprzętu: 120 par butów strażackich, 210 hełmów strażackich, 115 par rękawic specjalnych, 290 kompletów ubrań specjalnych i koszarowych, 280 węży ssawnych i tłocznych. A także na kominiarki strażackie, latarki, pilarki, pompy i prądnice, wentylatory oddymiające.
Fot. Kazimierz Netka.
– Ochotnicze straże pożarne zazwyczaj najszybciej pojawiają się na miejscu katastrofy czy awarii. Pierwsze podejmują akcję ratowniczą, w której liczy się dosłownie każda sekunda. Strażacy walczą ze skutkami pożarów, powodzi, huraganów, klęsk żywiołowych. Ważne jest, aby posiadały profesjonalny i niezawodny sprzęt. Strażacy każdego dnia troszczą się o nasze bezpieczeństwo, ale podczas działań w terenie nie zapominają też o środowisku. To dla nas bardzo istotne kwestie, doceniamy ich zaangażowanie – poinformował Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych to dobra wiadomość nie tylko dla strażaków, ale także dla mieszkańców i turystów. Lepsze wyposażenie pomorskich druhów oznacza bowiem lepszą ochronę naszego zdrowia i życia oraz środowiska.
Fot. Kazimierz Netka.
– To kolejny rok, w którym „małe ojczyzny” zyskują środki finansowe na doposażenie w nowoczesny sprzęt ratowniczy. Lepsze wyposażenie to z kolei ograniczenie strat w środowisku oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, korzystających z atrakcji naszego regionu. Lokalnie to Straż Pożarna pierwsza podejmuje działania ratownicze – mówił st. bryg. Piotr Socha, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Zadania w ramach naboru Florek – wsparcie dla OSP dofinansowane zostaną ze środków własnych WFOŚiGW w Gdańsku oraz udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” – poinformowała Urszula Pakulska – Główny Specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Słowa uznania dla strażaków ochotników przekazał również Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski. Pogratulował sukcesów w staraniach o dofinansowanie zakupu wyposażenia.
Na tym nie koniec. Następne przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Florek – wsparcie dla OSP”, w ramach adaptacji do zmian klimatu, ruszy 25 kwietnia 2022 roku – poinformował Szymon Gajda – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl