ROZSĄDNIE KORZYSTAJMY Z KĄPIELI SŁONECZNYCH. W Pomorskiem, w okresie od początku 2021 roku do końca maja 2024 roku hospitalizowano blisko 1,5 tys. pacjentów z rozpoznaniem czerniaka złośliwego skóry

Źródło ilustracji: NFZ.

Najczęściej na czerniaka w województwie pomorskim zapadają mieszkańcy Gdańska i Gdyni

Wakacje to czas, kiedy warto pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania, bo profilaktyka to skuteczna broń w walce z czerniakiem, jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry.

Na Pomorzu w okresie od początku 2021 roku do końca maja 2024 roku hospitalizowano blisko 1,5 tys. pacjentów z rozpoznaniem czerniaka złośliwego skóry. Pacjentom tym udzielono prawie 3 tysiące świadczeń – poinformowała Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki:

W tym samym okresie w pomorskich poradniach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej leczyło się na czerniaka ponad 10 tysięcy osób, a liczba porad związanych z tą diagnozą wyniosła ponad 27 tysięcy.

1,8 tys. pacjentów z rozpoznaniem czerniaka skóry w tym czasie zgłosiło się na wizyty do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

W naszym regionie najwięcej zachorowań na czerniaka złośliwego skóry odnotowuje się u osób powyżej 65 roku życia. Najczęściej na czerniaka w województwie pomorskim zapadają mieszkańcy Gdańska i Gdyni.

W Polsce co roku z powodu czerniaka umiera około 1400 osób. Czerniak stanowi wprawdzie tylko 6 procent wszystkich nowotworów skóry, ale jest odpowiedzialny za śmierć aż 80 procent chorych z takim nowotworem. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

𝗖𝘇𝗲𝗿𝗻𝗶𝗮𝗸 to najbardziej złośliwy i jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów skóry, choć może on występować również np. w gałce ocznej czy w jamie ustnej.

Jak się przed nim chronić?

Należy co pewien czas wykonywać samobadanie znamion.

Bardzo istotna jest obserwacja nawet najmniejszych zmian zachodzących na znamionach i pieprzykach.

Każda zmiana w zabarwieniu, kształcie czy wielkości znamion powinna skutkować wizytą u lekarza.

𝗪𝗮𝗿𝘁𝗼 𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲𝗰́!

Skierowanie do dermatologa można otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Pierwszy wolny termin do lekarza lub przychodni znaleźć można w Informatorze Narodowego Funduszu Zdrowia: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie ponad 90 procent chorych. Dlatego ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu!

W słoneczne dni nie zapominajmy zatem o swoim zdrowiu! Nadmierne promieniowanie UV jest najczęstszą przyczyną nowotworów skóry – ostrzega Monika Kierat – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *