Na zdjęciu: Grodzisko w Owidzu. Fot. Bartosz Świątkowski.
Explore Owidz: międzynarodowe badania największego na Pomorzu Wschodnim, grodziska.
Otwarte dla mieszkańców i turystów badania archeologiczne w Polsce, Szwecji i Danii (spacery po wyjątkowych stanowiskach archeologicznych wraz z archeologiem – przewodnikiem), wykłady o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego, spotkania z ekspertami, festiwale i gry – to atrakcje przygotowane w ramach jednego z najciekawszych projektów – ArchaeoBalt, realizowanego przez Uniwersytet Gdański wraz z partnerami.
Badania archeologiczne na stanowisku w Owidzu. Fot. Bartosz Świątkowski
W tym tygodniu zapraszamy do odkrywania Grodziska w Owidzu. Wydarzenie ‘Explore Owidz’ (Odkryj Owidz) trwa do 18 lipca 2019.
Twierdza Wisłoujście. Fot. Bartosz Świątkowski
Już w dniach 8-26 lipca 2019 zapraszamy do Twierdzy Wisłoujście – poinformowała nas dr Beata Czechowska-Derkacz – rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom. członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Komunikat zawiera też wypowiedź:
– Tegoroczny sezon badawczy na grodzisku w Owidzu będzie drugim prowadzonym przez Instytut Archeologii i Etnologii UG, jednocześnie będzie to pierwszy sezon pod egidą projektu ArchaeoBalt. Dwa lata temu udało nam się natrafić na strop budynku mieszkalnego, który będzie badany w tym roku. Jest on jednym z dwóch odkrytych w całości tego typu obiektów na grodzisku w Owidzu. W tym roku badaniom będzie towarzyszyć cykl wydarzeń kulturalnych zatytułowanych ‘Explore Owidz’ – Odkryj Owidz, mający na celu popularyzację dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku i archeoturystyki – mówi Bartosz Świątkowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego UG.
W rejonie południowego Bałtyku znajdują się liczne, różnorodne zasoby dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, których potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany. ArchaeoBalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund, który odpowiada na te potrzeby. Uniwersytet Gdański jest partnerem wiodącym projektu.
Dzięki projektowi ArchaeoBalt możliwe jest wspólne odkrywanie dziedzictwa regionu Morza Bałtyckiego, skrytego pod powierzchnią Danii, Polski i Szwecji. Stanowiska archeologiczne, relikty dawnych grobowców, grodzisk, często znajdują się na terenach atrakcyjnych przyrodniczo. Poszukiwanie pozostałości dawnych kultur jest znakomitym sposobem do aktywnego i zgodnego z przyrodą wypoczynku. Wypracowanie nowego sposobu promowania dziedzictwa kulturowego rejonu Morza Bałtyckiego pozwoli na pobudzenie i zwiększenie ruchu turystycznego w rejonie, a także stworzenie nowej marki zrównoważonej, zielnej i niebieskiej, archeoturystyki.
Jeden z kurhanów znajdujący się obrębie kompleksu Sorte Muld na Bornholm, Dania. Fot. Marie Conger
Projekt ArchaeoBalt (Laying fixed foundations for innovative Archaeotourism – a new ‘green’ Archaeoroute in the Southern Baltic Sea Region) jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. Całościowy budżet wynosi ponad 2 miliony euro. Okres realizacji projektu to trzy lata (od lipca 2018 do lipca 2021).
„Złota dama” ze Smørengegård, Bornholm, Dania. Fot. Bartosz Świątkowski
W ramach projektu powstanie sieć centrów archeologicznych, których celem będzie rozpowszechniania wiedzy o archeologii i rozwój archeoturystyki. Powstanie także strona internetowa „Wirtualne Muzeum Południowego Bałtyku” z najważniejszymi informacjami o dziedzictwie regionu Morza Bałtyckiego i jego archaeturystycznych atrakcjach. Organizowane są wydarzenia kulturalno-edukacyjne takie jak festiwale, gry, wykłady oraz otwarte badania archeologiczne.
Dzięki badaniom wykopaliskowym ukazuje się nam zupełnie nowy obraz regionu Morza Bałtyckiego. Obszaru tętniącego życiem, powiązanego sieciami wzajemnych relacji widocznych w kulturze, architekturze, sztuce i języku. Dziedzictwo archeologiczne choć fascynujące i skrywające wiele tajemnic, wciąż jest niedoceniane.
Do 18 lipca można zwiedzać stanowisko archeologiczne w Owidzu, które jest jednym z największych grodzisk na Pomorzu Wschodnim. A już w najbliższą środę(3 lipca 2019) o godz. 13.00 odbędzie się wykład popularnonaukowy „Na styku dwóch kultur… relacje słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu”, Karoliny Czonstke i Bartosza Świątkowskiego z Wydziału Historycznego UG.
Program oraz szczegółowe informacje o Grodzisku w Owidzu:
Źródło ilustracji: Uniwersytet Gdański
Tajemnice owidzkiego grodu – spacery po stanowisku wraz z archeologiem: wtorek-piątek: 10:00 –14:00; Sobota: 10:00 – 13:00. Oprowadzanie rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie. Języki: polski i angielski
Wykłady popularno-naukowe opowiadające o mało znanej przeszłości Morza Bałtyckiego oraz na spotkania z ekspertami: Środy 3,10, 17 lipca: 13:00–14:30. Wykłady będą odbywać się w obrębie rekonstrukcji grodu lub w Sali wykładowej znajdującej się w pawilonie
Rodzinne warsztaty archeologiczne. Razem z archeologami będziemy szukać odpowiedzi na pytania jak odczytywać przeszłość? Jakie tajemnice kryje grodzisko w Owidzu? Jakie ślady pozostawili ludzie? Jak rozpoznać obiekty, które mają blisko 1000 lat? Czwartki 11,18 lipca: 13:00–14:00 (14:30), soboty 6,13 lipca: 13:00–14:00 (14:30)
Wydarzenie realizowane w ramach Projektu ArchaeoBalt: Uniwersytet Gdański (partner wiodący), Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Aarhus, Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Lund.
Dzień otwarty na stanowisku Nørre Sandegård. Fot. Karolina Czonstke
Otwarte badania archeologiczne odbyły się na stanowisku Sorte Muld (Bornholm, Dania) i będą się jeszcze odbywały: Twierdza Wisłoujście – 8-26 lipca 2019; Smørengegård (Bornholm, Dania) – 2 – 28 września 2019; Uppåkra (Lund, Szwecja) – 10 czerwca – 5 lipca oraz 2 września – 4 października 2019.
Profil projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/ArchaeoBalt-Towards-Innovative-Green-Blue-Tourism-2481388448572893/?modal=admin_todo_tour
Badania na cmentarzysku Nørre Sandegård, Bornholm, Dania. ot. Karolina Czonstke
Instagram: https://www.instagram.com/archaeobalt/ . Osoby i instytucje zainteresowane projektem, rozwojem dziedzictwa Morza Bałtyckiego oraz idei archeoturystki zapraszamy do kontaktu na adres mailowy archaeobalt@gmail.com – zachęca dr Beata Czechowska-Derkacz – rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom. członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl