Źródło ilustracji: NFZ.
Uczelnia może ubezpieczyć studenta tylko na jego wniosek złożony w dziekanacie
Już niedługo rozpocznie się kolejny rok akademicki. W związku z tym warto pamiętać, że student, który nie ukończył 26 roku życia, powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, opiekunów prawnych lub dziadków jako członek rodziny. W przypadku studenta pobierającego rentę rodzinną lub pracującego na umowę o pracę (nie dotyczy umów zlecenia dla studentów do 26 roku życia) do ubezpieczenia zgłasza go płatnik składek, czyli organ wypłacający rentę lub pracodawca – informuje Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia, Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku:
W przypadku, gdy student nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w żaden z powyżej przytoczonych sposobów, wówczas na jego pisemny wniosek do ubezpieczenia zgłasza go uczelnia. Uczelnia zgłasza również studentów, którzy ukończyli 26 rok życia.
Ważne!
Jeżeli student pracował, w szczególności w oparciu o umowę o pracę, i został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, jego ubezpieczenie jako członka rodziny zostaje przerwane. W takiej sytuacji po zakończeniu pracy konieczne jest ponowne zgłoszenie studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.
Kiedy kończy się ubezpieczenie
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów. Jednakże prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zachowane zostaje przez 4 miesiące od zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów.
Zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię
Jeśli student nie posiada własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, a rodzic albo inna osoba uprawniona nie mają możliwości zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego, bo np. rodzice lub dziadkowie studenta nie pracują i nie są ubezpieczeni, wówczas może zrobić to uczelnia. Trzeba jednak pamiętać, że:
– uczelnia nie zgłosi studenta do ubezpieczenia automatycznie po rozpoczęciu roku akademickiego
– uczelnia może ubezpieczyć studenta tylko na jego wniosek złożony w dziekanacie
– w przypadku rozpoczęcia przez studenta pracy w trakcie studiów, np. na podstawie umowy o pracę, uczelnia jest zobowiązana wyrejestrować studenta z ubezpieczenia, a zgłosić do niego powinien pracodawca
– po zakończeniu pracy uczelnia musi zgłosić studenta ponownie do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie stanie się to jednak automatycznie!
Uwaga!
Studenci z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności mogą być zgłaszani do ubezpieczenia przez rodziców bez względu na wiek.
Jak można sprawdzić swoje ubezpieczenie
Można to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w zakładce Moje konto -> Twoje ubezpieczenie zdrowotne.
Aby zalogować się do IKP należy wejść na stronę https://pacjent.gov.pl i wybrać jeden ze sposobów logowania, za pomocą:
– profilu zaufanego
– e-dowodu
– aplikacji mObywatel
– bankowości elektronicznej.
Studenci cudzoziemcy
Studenci obcokrajowcy spoza UE mają możliwość ubezpieczenia się w Polsce poprzez zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas sami opłacają składkę zdrowotną. W pierwszym półroczu 2024 roku z takiej formy ubezpieczenia skorzystało w województwie pomorskim 220 osób.
Jeżeli studenci posiadają Kartę Polaka lub zaświadczenie o polskim pochodzeniu, to obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne spoczywa na uczelni, na której studiują.
Wszelkich informacji na ten temat uzyskać można za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
Łączna liczba ubezpieczonych obowiązkowo w pomorskim NFZ w drugim kwartale tego roku przekroczyła 2,1 mln osób. W tym samym okresie z ubezpieczenia dobrowolnego skorzystało ponad 2,5 tysiąca osób – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia, Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl