Fot. Kazimierz Netka.
Gdynia po raz kolejny staje się miejscem spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem; źródłem odwagi, pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej
Fot. Cezary Spigarski.
Co nas czeka w najbliższej dekadzie lat? Czy polskie strategiczne porty zostaną rozbudowane? Czy powstanie elektrownia atomowa? Czy wzrośnie znaczenie Polski w świecie? Co powinniśmy robić, by żyło się nam lepiej? Tego rodzaju zagadnieniom poświęcone jest VI Forum Wizja Rozwoju, które trwa w Gdyni. Inauguracja obrad miała miejsce 19 czerwca 2023 roku, z udziałem Mateusza Morawieckiego – prezesa Rady Ministrów.
– Ideą tego wydarzenia było połączenie świata nauki, biznesu i polityki dla lepszego działania polskiej gospodarki, dla lepszego rozwoju kraju – mówili, prowadząc inaugurację Forum, aktorzy redaktorzy Agnieszka Oszczyk i Tomasz Podsiadły, przypominając historię tych spotkań:
Fot. Cezary Spigarski.
– To się udało. Forum Wizja Rozwoju to jest w tej chwili największe wydarzenie gospodarcze w części północnej naszego kraju. To okazja jest także do wymiany doświadczeń biznesowych, również do znalezienia inspiracji dla nowych wspólnych projektów. W tegorocznej edycji przebiegającej pod honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów pana premiera Mateusza Morawieckiego, którego dzisiaj bardzo serdecznie witamy, omówione zostaną kluczowe kwestie dotyczące nowych wyzwań stawianych przed polską gospodarką
Już po raz drugi Forum Wizja Rozwoju będą towarzyszyć Targi pracy organizowane wspólnie z OHP, a swoją kontynuację będzie mieć także Kongres Srebrnej Gospodarki – zapowiedzieli Agnieszka Oszczyk i Tomasz Podsiadły.
– Panie i panowie, drodzy goście, uczestnicy, partnerzy i przyjaciele Forum Wizja Rozwoju. Przypadł mi w udziale zaszczyt powitania państwa na szóstej już edycji naszego wydarzenia. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny patronat honorowy nad Forum Wizja Rozwoju objął prezes Rady Ministrów pan Mateusz Morawiecki. Panie premierze, serdecznie witam – powiedział dr inż. Andrzej Michalak – prezes Fundacji Wizja Rozwoju:
Fot. Cezary Spigarski.
– Witam gospodarza tego obiektu, którego gościnność pozwoliła kolejny raz spotkać się wspólnie na najważniejszym forum gospodarczym w północnej Polsce – rektora komendanta Akademii Marynarki Wojennej, kontradmirała profesora doktora habilitowanego Tomasza Szubrychta. Witam bardzo serdecznie inicjatorkę Forum Wizja Rozwoju a obecnie pełniącą funkcję komendanta głównego Ochotniczych Hufców Pracy panią Małgorzatę Zwiercan.
Wśród naszych gości mamy wielu dostojnych osobistości; wszyscy są bardzo ważni dla nas. Niemniej pozwólcie Pastwo że przywitam każdego z osoba wszystkich ministrów, wiceministrów oraz parlamentarzystów. Serdecznie witam wojewodów, marszałków, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Witam równie serdecznie rektorów, dziekanów, profesorów, wykładowców akademickich i nauczycieli. Witam przedstawicieli służb mundurowych. Witam bardzo serdecznie wszystkich partnerów Forum zwłaszcza strategicznych i głównych. Witam serdecznie media przybyłe tak licznie na dzisiejsze wydarzenie. Słowa powitania kieruję do ekspertów, moderatorów oraz wszystkich przybyłych gości.
Fot. Cezary Spigarski.
Szanowni państwo! Gdynia po raz kolejny staje się miejscem spotkania przedsiębiorczości z nauką, teorii z doświadczeniem, odwagi, pomysłów i decyzji, wiedzy eksperckiej, prezentowanej przez znakomitych panelistów oraz twórców strategii, programów i projektów. VI Forum Wizja Rozwoju ogłaszam za otwarte – powiedział dr inż. Andrzej Michalak – prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
– Drodzy państwo, każde kolejne wystąpienie, jeśli chodzi o powitanie, powinno być krótsze. Dlatego że wszystkie osoby najważniejsze zostały przedstawione, a ja będę mówił zgodnie z łacińską zasadą: primus inter pares. Powitam tylko pana premiera: Panie Premierze, dziękujemy bardzo, że znowu jest pan w murach naszej uczelni, a jednocześnie chciałbym przywitać wszystkich, bo tak naprawdę występując tutaj, wszyscy jesteśmy tu – mówił rektor komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał profesor doktor habilitowany Tomasz Szubrycht:
Fot. Cezary Spigarski.
– Akademia Marynarki Wojennej po raz kolejny gości w swoich murach tak ważne przedsięwzięcie, naprawdę z szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dlatego, my tutaj w Akademii, zajmując się aspektami nie tylko technicznymi, ale również bezpieczeństwa, wiemy że potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, ale ona dotyczy nie tylko sensu stricte bezpieczeństwa militarnego, ale również ekonomicznego. W związku z tym problematyka bezpieczeństwa jest nam bardzo, ale to bardzo bliska. My często mówimy, że opieramy się na strategach, bo jesteśmy w takim miejscu, w których nie myśli się o dniu dzisiejszym tylko myśli się o jutrze, nie zapominając o tym co było wczoraj. Jesteśmy wierni tradycjom, historii, naszym doświadczeniom, ale również myślimy o przyszłości.
Pozwolę sobie wyjaśnić – gdyby ktoś miał wątpliwość – dlaczego Akademia Marynarki Wojennej – uczelnia wojskowa – tak bardzo angażuje się w sprawy związane z rozwojem gospodarczym. A wynika to z prostych doświadczeń historycznych. Już dawno temu Tukidydes powiedział, że tak naprawdę nie liczy się tylko uzbrojenie, ale liczą się pieniądze, dlatego, że uzbrojenie i żołnierzy trzeba opłacić pieniędzmi. Jeden ze strategów w XVII wieku powiedział, że bitwę, można wygrać bagnetami, ale wojnę tylko gospodarką. Bardzo często myślimy o wielkich strategach, o wielkich naukowcach, zapominając o tym co my wnieśliśmy. Jeden z ważnych polskich strategów – myślicieli, dotyczących biznesu, a jednocześnie bezpieczeństwa Jan Gottlieb Bloch powiedział, że armia i żołnierze muszą być wyposażeni, uzbrojeni, wyszkoleni, właściwie dowodzeni, a to można osiągnąć tylko nowoczesną i efektywną gospodarką. Stąd chyba łatwo się zorientować dlaczego tutaj w uczelni wojskowej tak zabiegamy i jesteśmy bardzo szczęśliwi, kiedy rozwija się nasza gospodarka. Po prostu im większy będzie produkt krajowy brutto, tym większe pieniądze będą przeznaczane na strefy obronności, a tego jest nigdy dość. Coraz więcej osób jeśli nie wszyscy, zdajemy sobie sprawę, że bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy jest bardzo ważne, żeby wygrać konflikt, ale to nie jest element wystarczający. Potrzebne jest uzbrojenie, sprzęt, wyposażenie, a to może zapewnić tylko dobry, efektywny i nowoczesny przemysł, w szeroko pojętym tego znaczeniu. Dlatego, jesteśmy dumni i zainteresowani rozmowami tutaj, dlatego, że te wszystkie najważniejsze rzeczy mają bezpośredni wpływ nie tylko na Marynarkę Wojenna, ale i na całe siły zbrojne.
Fot. Cezary Spigarski.
Na tym Forum Wizja Rozwoju my w Marynarce Wojennej jesteśmy dumni, że jest wizja rozwoju Marynarki Wojennej – powiedział rektor komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał profesor doktor habilitowany Tomasz Szubrycht. To tym bardziej musimy się przyłączyć do Forum Wizja Rozwoju – dodał pan admirał.
– Panie rektorze magnificencjo, pani komendant główna, pani minister, pani minister, panie wojewodo, szanowni państwo. Bardzo się cieszę, że tutaj kolejnym Forum Wizja Rozwoju możemy dyskutować o najważniejszych sprawach na przyszłość – powiedział premier Mateusz Morawiecki:
Fot. Cezary Spigarski.
– Po tych kilku ostatnich trudnych latach, kiedy spadło na Polskę i na całą Europę, ale w szczególności na naszą część Europy kilka plag egipskich, możemy powiedzieć, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest uodpornienie gospodarki na szoki, na różnego rodzaju wstrząsy, ale też przede wszystkim, jak ważne jest realizowanie wspólnego celu, którym jest dbałość z jednej strony o sprawy ludzkie, sprawy społeczne, a z drugiej strony właśnie o rozwój.
Dziś z nami są dwie panie minister: pani minister finansów i pani minister rodziny. To jest piękna symbolika, a zarazem konkrety, z którymi mierzymy się na wielu dyskusjach podczas rad ministrów, bo właśnie jak myślimy o Forum Wizja Rozwoju, to można powiedzieć, że to z jednej strony chodzi właśnie o ludzi, o społeczeństwo, o polskie rodziny, o sprawiedliwy rozwój, o szanse, o perspektywy, ale z drugiej strony – tak jak powiedział przed chwilą pan rektor magnificencja – z pustego i Salomon nie naleje – muszą być środki, muszą być finanse, musi być gospodarka utrzymana w porządku, po to, aby był ten rozwój zasilań paliwem finansowym, paliwem innowacyjności, paliwem rozwoju. I to drodzy państwo, prowadzi do pierwszej takiej konkluzji w tym moim krótkim wstępie do dyskusji: że ostanie wstrząsy, ostatnie ciosy można przyrównać do walk bokserskich – bardzo dobrych bokserów poznaje się po tym, jak wyprowadzają ciosy – ale jeszcze lepszych bokserów poznaje się po tym jak przyjmują ciosy. Polska gospodarka, polscy przedsiębiorcy, polscy pracownicy przyjęli te ciosy w bardzo umiejętny sposób – ocenił premier Mateusz Morawiecki.
Fot. Kazimierz Netka.
Po tych trudnych kilku latach możemy pochwalić się najwyższym poziomem wzrostu gospodarczego wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej i jednym z najwyższych w Europie i jednym z najwyższych w OECD w ogóle. Porównując ostatni kwartał roku 2019, czyli ten ostatni sprzed pandemii do pierwszego kwartału tego roku, za który mamy pełne dane, to polska gospodarka urosła ponad 11 procent.
Ja bardzo lubię naszych czeskich południowych sąsiadów, więc niech się nie gniewają na mnie, że wezmę ich jako przykład z tego samego zestawienia statystycznego, bo komuś się może wydawać, że kraje Europy Środkowowschodniej przeszły podobnie te kilka kryzysów. Otóż gospodarka naszych południowych sąsiadów – silna z natury swojej, nawet chyba przywykliśmy do tego, żeby uważać ją za silniejszą do polskiej – zaliczyła w tym samym czasie ujemny wzrost skumulowany. Tu jest 11 procent, tu na poziomie -0,9 procenta. To jest swego rodzaju świadectwo i dowód tego, że wszystkie nasze działania: tarcza antykryzysowa, najpierw chroniąca miejsca pracy później tarcze antyinflacyjne, tarcze antyputinowskie nie tylko osłoniły społeczeństwo przed wzrostem bezrobocia, ale także dały nam paliwo rozwojowe: Forum Wizja Rozwoju. I właśnie w tych dwóch podstawowych filarach naszej wizji rozwoju: społeczeństwo i gospodarka, finanse jako takie – staramy się przeprowadzać przez to wzburzone morze trudności gospodarczych nasze społeczeństwo, nasze sprawy gospodarcze. Między młotem hiperinflacji, która nam groziła i kowadłem bardzo wysokiego bezrobocia, które też nam groziło – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Fot. Cezary Spigarski.
Są cały czas kraje w Europie również, które mają parokrotnie wyższe bezrobocie niż Polska. U nas ono maleje. Mamy rekordową liczbę miejsc pracy, rekordową liczbę pracujących osób w polskim systemie gospodarczym, w całym polskim ekosystemie gospodarczym. To ogromna wartość, ta praca jest wartością dla gospodarki, ale jest też przecież wartością dla ludzi i właśnie w takim pozytywnym sprzężeniu zwrotnym patrzymy na gospodarkę.
Kiedy zapytałem organizatorów dzisiaj wcześniej rano jaki jest główny motyw przewodni tego Forum, VI edycji Forum Wizja Rozwoju, to usłyszałem, że teraz chcemy znowu postawić na kwestię nowoczesności, że po tym, kiedy wydaje się, że te plagi egipskie – jak powiedziałem – zostały w odpowiedni sposób odparte, przynajmniej na tym etapie – ze skromną pokorą trzeba powiedzieć – to chcemy koncentrować się na przyszłości, w oparciu o innowacyjność, o kreatywną gospodarkę. Dlatego przede wszystkim, że Polska stoi dziś przed unikatową szansą. Unikatową szansą wejścia w 4. rewolucję przemysłową, która wokół nas już trwa. Nie tylko jako naśladowca, ale także jako ten podmiot, czyli ten, który sam też współdecyduje o swoich losach, który ma szansę rozwijać najnowsze techniki, najnowsze technologie, ma szansę kreować rzeczywistość wokół nas.
Fot. Cezary Spigarski.
Tej szansy tym razem nie możemy zmarnować. Polska przeszła już – mogę powiedzieć z dumą – w ostatnich latach od systemu analogowego do systemu cyfrowego, ale to jest infrastruktura, to jest baza, to są usługi publiczne, dostępne w ogromnych ilościach różne usługi publiczne w systemie cyfrowym.
Ale ten najważniejszy skok w gospodarkę przyszłości musi się odbyć przede wszystkim przy udziale przedsiębiorców. To nigdy nie jest przejściem w ciągu jednego roku. To jest proces. My, którzy zajmujemy się gospodarką od lat, państwo, przedsiębiorcy, my w rządzie wiemy o tym doskonale. Ale, aby tak się stało, współpraca między państwem, które zasila finansowo różne obszary gospodarki i gospodarką jako taką czyli z przedsiębiorcami przede wszystkim – musi żyć w symbiozie, musi tu występować pozytywne sprzężenie wzmacniające nawzajem oba te wielkie obszary życia gospodarczego, czyli wsparcie po stronie państwa i przede wszystkim przedsiębiorców.
Jedna z pań badaczek współzależności pomiędzy państwem a gospodarką, a przedsiębiorcami, Mariana Mazzucato udowodniła to bardzo wyraźnie w swojej pracy „Innowacyjne państwo”, że różne wynalazki czasu współczesnego, które kojarzymy z poszczególnymi markami, tymi najbardziej znanymi na świecie, nie powstałyby bez udziału państwa.
Ja miałem przyjemność kilka dni temu otwierać w Polsce największą, najważniejszą inwestycję zagraniczną jaka kiedykolwiek w Polsce została ulokowana. To inwestycja Intela. Jest ona nie tylko największa. To w pierwszej fazie około 20 miliardów złotych, ale w kolejnej fazie potężne środki, to cały czas jest jeszcze w uzgodnieniach z naszymi partnerami z Intela. Ale to przede wszystkim inwestycja w mikroprocesory, w półprzewodniki, układy scalone, które są „ropą naftową” XXI wieku, są tym podstawowym czynnikiem decydującym o jakości rozwoju gospodarczego.
Fot. Cezary Spigarski.
A kiedy rozmawiałem dzisiaj rano z organizatorami Forum Wizja Rozwoju, to właśnie pani komendant OHP, która jest organizatorką, pani Małgorzata Zwiercan powiedziała o tej jakości rozwoju gospodarczego jako podstawowym czynniku, który będzie decydował o sukcesie na arenie międzynarodowej poszczególnych państw.
I na tę jakość, wysoką jakość, to znaczy wysokomarżowe produkty, takie które dadzą duży wpływ w podatkach również do budżetu państwa polskiego, zwracamy szczególną uwagę. Bo ten mechanizm rozwoju może być mechanizmem bardzo korzystnym, takim, który pomoże nam wyrwać się z tego zaklętego kręgu gospodarki średniego rozwoju – takiej gospodarki, która w swoich dziejach dochodziła już do pewnego etapu w porównaniu średniego PKB na głowę mieszkańca w krajach najwyżej rozwiniętych i na tym etapie się zatrzymywała.
Fot. Cezary Spigarski.
W ostatnich 5 latach mieliśmy do czynienia z przełamaniem tej bariery, której przez wiek nie mogliśmy przełamać. Dziś idziemy w kierunku wyrównywania średniej do średniej życia średniego poziomu życia, średniego poziomu PKB na głowę mieszkańca w liczonej siłą nabywczą do średniej unijnej. I tej niebywałej szansy nie możemy zmarnować. Aby tak się stało, aby ta szansa nie była zmarnowana po raz kolejny, potrzebujemy oczywiście bezpieczeństwa – jak mówił słusznie pan rektor – bo to jest ta podstawa, ten fundament. To dlatego tak bardzo inwestujemy dzisiaj w bezpieczeństwo, ale potrzebujemy również tego zastrzyku innowacyjności, tego, co pozwoli, aby w niektórych technologiach, w niektórych przemysłach, w niektórych sektorach gospodarki – moglibyśmy mówić ze skromnością, z pokorą: to Polska, to polskie firmy także wytyczały kierunek rozwoju. I tak się już dzisiaj dzieje.
Stawiamy pierwsze kroki na tym nieznanym lądzie, który oznacza wejście do pierwszej ligi. Jeszcze jesteśmy tam na pewno w dalszych częściach tabeli – posługując się tą piłkarską retoryką – ale śmiało rozwijamy nasze skrzydła i bardzo się z tego cieszę, bo to oznacza, to powoduje, że mamy szansę zaoferować polskiemu społeczeństwu coś bezcennego: rozwój o charakterze wysokiej jakości, taki który będzie z jednej strony oznaczał dalszą dbałość o społeczeństwo, o życie społeczne, o redukcję ubóstwa. Niedawno pokazały się dane Eurostatu, które właśnie potwierdzają to, że Polska jest wśród 3 krajów Unii Europejskiej o najniższym poziomie ubóstwa według tego wskaźnika, który tam został pokazany, ale jednocześnie z ogromną dynamiką rozwoju.
Podsumowując, to wszystko by nie było możliwe bez drugiej pani minister, która tutaj siedzi – bo mówiłem dużo o społeczeństwie, o rodzinie, o sprawach społecznych, ale kluczem – tak jak powiedział pan rektor – to są pieniądze, kluczem są finanse, kluczem są stabilne finanse publiczne. I wyobraźmy sobie teraz – bez robienia żadnych wycieczek politycznych – że nie ma tego uszczelnienia systemu finansowego, który nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat. Czy byłby wtedy możliwość prowadzenia nawy państwowej w taki sposób, żeby jednocześnie przeznaczać potężne kilkudziesięciomiliardowe sumy na politykę społeczna? W tym samym czasie wydawać ogromne pieniądze na rozwój infrastruktury, drogi, remonty szkół, żłobków, szpitali. W tym samym czasie przeznaczać absolutnie rekordowe sumy na bezpieczeństwo? I jednocześnie obniżyć podatek PIT, obniżyć podatek CIT – co też kosztuje kilkadziesiąt miliardów złotych.
Szanowni państwo, pytanie jest oczywiście retoryczne: bez naprawy finansów publicznych, tej piety achillesowej Rzeczypospolitej, pierwszej Rzeczypospolitej, drugiej Rzeczypospolitej, o PRL-u nie będę wspominał i III Rzeczypospolitej także. Bez naprawy tej pięty achillesowej, którą to naprawę w zeszłym tygodniu uznał nawet jeden z portali bardzo naszej ekipie rządowej nieprzyjazny – nie byłoby to możliwe.
Aby móc to kontynuować, trzeba dlatego właśnie powierzać stery nawy rządowej, prowadzenie spraw finansów publicznych, fachowcom – tym, którzy skutecznie uszczelnili system finansowy. Wystarczy zobaczyć na dane Komisji Europejskiej – co ona mówi dzisiaj o naszych finansach publicznych o podatku VAT, CIT i innych i co mówiła jeszcze 7, 8, 9, 10 lat temu. To jest wielka wartość, która musimy utrzymać, bo bez tego trudno by było rozmawiać dzisiaj o dalekosiężnych, o ambitnych, o pełnych aspiracji, ambicji wizjach rozwoju Rzeczypospolitej.
Życzę państwu wszystkim uczestnikom tegorocznego Forum Wizja Rozwoju wspaniałych obrad. Będę z uwagą czytał – jak co roku – jakie główne wnioski udało się tutaj wypracować. Jestem przekonany, że z tych dyskusji z tego tygla różnych pomysłów urodzą się kolejne idee, które bedą wspaniałą inspiracją nie tylko dla poszczególnych resortów naszego rządu, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców, dla innowatorów – wspaniałą inspiracją do realizacji w kolejnych latach, oby z pożytkiem dla Rzeczpospolitej, z pożytkiem dla przyszłych pokoleń. Dziękuję bardzo! – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Oczywiście, dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy dotyczące morza.
Fot. Cezary Spigarski.
Do dyskusji na temat: Znaczenie portów morskich dla gospodarki zostali zaproszeni m.in. Michał Graban – wykładowca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni, samorządowiec; Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; Marek Świeczkowski – przewodniczący Klastra Logistycznego Północ-Południe; Kamil Tarczewski – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Gdańsk S.A.; Jerzy Uziębło – przewodniczący Zespołu Gospodarki Morskiej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; Adam Żołnowski – dyrektor finansowy, wiceprezes zarządu Baltic Hub Container Terminal Sp. z o.o.
Moderatorem debaty był Michał Tuszyński – ekspert Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Więcej wiadomości można znaleźć na stronie:
https://wizjarozwoju.pl/aktualnosci/ .
Nagrania z debat, wystąpień, dyskusji, publikowane są na stronie internetowej:
https://wizjarozwoju.pl/program/ .
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl