W Gdańsku kilkadziesiąt różnych podmiotów postanowiło połączyć swe potencjały i wspólnie pomagać chorym na cukrzycę, a także cierpiącym na inne przypadłości związane z tzw. cywilizacją.

Na zdjęciu: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, mówi o inteligentnej specjalizacji regionu: Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się”. Fot. Kazimierz Netka.

Gdy dolce vita cię dopadnie – kto ci pomoże? Pomorze!

Wspólnie z naukowcami, samorządowcami, biznesmeni stworzyli w Gdańsku inteligentną specjalizację regionalną w zakresie technologii medycznych dotyczących chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się człowieka. Chodzi m.in. o ułatwianie życia ludziom cierpiącym na cukrzycę; z nowotworami, z niedomaganiami układu krążenia, oraz osobom pogrążonym w depresji. To na skalę kraju unikatowe przedsięwzięcie naukowo – biznesowe.

– Jestem jak z filmu. Bogata, szczęśliwa – żartuje Eleonora. Moje życie to prawdziwe dolce vita – dodaje.
Tak mówi o sobie podczas różnych towarzyskich spotkań. Kto Eleonory nie zna, zastanawia się: gdzie jej bogactwo? Przyjechała przecież tramwajem, a nie Maybachem. Szatki ma owszem, gustowne, szykowne, schludne ale o bogactwie ich nosicielki nie świadczą.
Znajomi, przyjaciele, doskonale znają zasoby portfela Eleonory. Także zawartość jej torebki, w której nosi instrument, niezbędny do regulowania jej dolce vita. To taki podłużny przyrząd, z igłą, z cylindrycznym pojemnikiem w którym porusza się tłoczek, a popychaczem tego tłoczka na drugim końcu owego przyrządu. Tak było jednak kiedyś. Kto do torebki Eleonory nie zaglądał, może być przekonanym, że nadal ich przyjaciółka jest w ów przyrząd wyposażona. Przyrząd, do obrony przed śmiercią. Żeby przetrwać – kłuje. Nie, nie napastnika, ale siebie. Bo wroga nosi w swym organizmie. To jest właśnie owo dolce vita. Życie zbyt słodkie – jakie wiedzie, wbrew sobie. Musi bowiem żyć z cukrzycą. Warunki, które ostatnio stworzono w Pomorskiem, dają Eleonorze szansę na wygranie z postępem choroby.

Na zdjęciu: Zużyty oręż do walki ze słodkim życiem. Fot. Kazimierz Netka.

Jak wygrać z jej rozwojem? Z rozwojem tej dolce vita, oczywiście. Jak ujarzmić przeciwnika w tej walce o życie? Kto pomaga? Pani Eleonora już nie posługuje się zwykłą strzykawką w tej walce o przetrwanie. Ma nowocześniejszy przyrząd do częstowania siebie insuliną.
Takich osób, wiodących specyficzne dolce vita, jest coraz więcej. W krainę tego rodzaju egzystencji dostały się one dzięki rozwojowi… cywilizacji, czyli nowoczesności, w zamiłowaniu do wygody; braku konieczności wysilania się fizycznego, gdy nawet z piętra na piętro nie trzeba się wspinać po schodach, bo winda nas dowiezie.
W 20-tomowej „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedji Powszechnej” Wydawnictwa Gutenberga, z lat 20 – 30 ubiegłego wieku, tak o tej chorobie w tomie III napisano: „Cukrzyca. Moczówka cukrowa, cukrówka, diabetes mellitus, cechuje się wydzielaniem cukru gronowego z moczem; jest to schorzenie konstytucyjne na tle niedomogi aparatu wysepkowego trzustki, a więc na tle braku insuliny i powstałego stąd wadliwego rozkładu cukru; powstaje hyperglycaemia, zwiększona ilość cukru we krwi (norm. 0.1 %) i glykosuria, obecność cukru w moczu. Rozwija się nieraz na tle dziedzicznem.”
Niewiele jak na liczącą 20 tomów, encyklopedię.
Dzisiaj szacuje się, że w Polsce ponad 2 mln osób ma cukrzycę, z czego tylko połowa osób wie, że jest chora. Druga połowa jest nadal niezdiagnozowana.
Co się robi, żeby było lepiej? Jakie nadzieje mogą mieć chorzy? Okazuje się że warto o siebie walczyć, bo jest coraz lepiej… Nie traćmy więc nadziei. Bierzmy przykład z województwa pomorskiego, które od lat pomaga cukrzykom, a także osobom cierpiącym na inne choroby związane z współczesnym, niezbyt korzystnym trybem życia.

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Polpharma liderem

Pomorze postanowiło stać się ekspertem w tej sprawie: cukrzycy oraz innych chorób, wzmaganych nowoczesnością. Sprawę choroby dolce vita, czyli cukrzycy, umieściło w jednej z czterech swych inteligentnych specjalizacji:  ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.

ISP 4 – „Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się” tworzone jest przez partnerstwo o nazwie: Long Healthy Life – Innowacje w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych i starzejącego się społeczeństwa, którego liderem są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
CEL SPECJALIZACJI: Stworzenie w województwie pomorskim centrum kompetencji w obszarze zdrowia o znaczeniu międzynarodowym wzmacniającego konkurencyjność i atrakcyjność firm poprzez inwestycje w badania i rozwój, budowanie kompetencji, rozwój innowacyjnych produktów i technologii.
ZAKRES SPECJALIZACJI: 1. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się. 2. Diagnostyka chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się. 3. Terapie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się. 4. Opieka i wsparcie aktywności.

Więcej wiadomości na temat inteligentnych specjalizacji Pomorza znajduje się na stronie http://drg.pomorskie.eu/inteligentne-specjalizacje ; http://drg.pomorskie.eu/porozumienia-isp .

Porozumienie na rzecz inteligentnej specjalizacji Pomorza (ISP) z obszaru „Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia” podpisało około setki podmiotów. W problematykę łagodzenia dolegliwości cukrzycowych włączają się jednak również inne jednostki. Organizowane są różne akcje uświadamiające; udzielania pomocy. Na przykład, w sierpniu, w stolicy województwa pomorskiego zorganizowano w 2015 roku akcję pt. „Gdańsk gotuje dla diabetyków”. W ramach projektu „Menu dla diabetyka” od godz. 12.00 do 16.00, 30 sierpnia odbywało się wspólne gotowanie. W ramach akcji można było bezpłatnie skonsultować się z dietetyczką oraz zbadać poziom cukru we krwi i porozmawiać o profilaktyce cukrzycy. Akcja odbyła się pod patronatem Fundacji Gdańskiej.
Zdrowe gotowanie – to wydarzenie, organizowane przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach ogólnopolskiego projektu Menu dla diabetyka.
Na skwerze przy Bazylice Mariackiej stanęło miasteczko profilaktyczne. Intencją akcji było pomaganie osobom z cukrzycą w doborze produktów i komponowaniu posiłków zgodnie z wytycznymi diety cukrzycowej, a także zaangażowanie restauratorów, producentów żywności i mediów do szerzenia wiedzy na temat diety cukrzycowej. Kilkunastu kucharzy z trójmiejskich restauracji przeszkolonych zostało w zakresie przygotowywania diety cukrzycowej. W listopadzie, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy lokale te serwowały specjalnie skomponowane menu.
Warsztaty w ramach „Menu dla diabetyka” to była dobra okazja praktycznego poznania tajników diety cukrzycowej, a także skorzystania z bezpłatnych konsultacji z zakresu zdrowego stylu życia i sprawdzenia stan swojego zdrowia. Uczestnicy warsztatów gotować pod okiem Jerzego Nogala, szefa kuchni i promotora zdrowego stylu życia. Wsparcia udzieliły: edukatorka diabetologiczna Alicja Szczepanek oraz dietetyczka Anna Polit.
Kto chciał, mógł bezpłatnie zmierzyć poziom cukru w swej krwi, poddać się analizie składu ciała, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji diabetologicznych i dietetycznych.
Po co to wszystko? Cukrzyca dokucza bowiem coraz większej liczby osób i coraz bardziej się rozprzestrzenia. Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą też chce dotrzeć z wiadomościami do jak największej liczby osób. W ramach akcji: „Menu dla diabetyka”, w całym kraju zaplanowano 15 warsztatów kulinarnych dla osób z cukrzycą oraz dla kucharzy m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Powstał portal kulinarny poświęcony diecie cukrzycowej www.menudiabetyka.pl .

Fot. Kazimierz Netka.

To był czas najwyższy na wyspecjalizowanie się nauki oraz gospodarki Pomorskiego w kierunku działań dla zdrowia. Zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi, w tym cukrzycą, są olbrzymie.
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W zeszłym roku to była okazja do oceny zagrożenia. Ponad 20% nastolatków w Polsce ma nadwagę – każde z nich narażone jest na zachorowanie na cukrzycę typu II – ostrzegał wówczas Jarosław Melon z Neuron Agencja Public Relations. – Zachęcam do zapoznania się z informacją prasową na temat objawów cukrzycy typu II.
Co 5. nastolatek ma nadwagę – to prosta droga do cukrzycy typu II. Poznaj 4 najczęstsze objawy – informował Jarosław Melon z Neuron Agencja Public Relations. Przytaczał też wypowiedzi specjalistów:
– Liczba zachorowań rośnie z roku na rok, proporcjonalnie do wzrostu liczby dzieci z nadmierną masą ciała. Dodatkowo, zachorowanie na cukrzycę w wieku dziecięcym zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy w późniejszym życiu – przestrzega dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck.
O tym, że dziecko może być chore świadczą charakterystyczne objawy. Jeśli je zauważysz koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
1. Zwiększona częstotliwość oddawania moczu (poliuria)
Jeżeli organizm nie radzi sobie z wysokim stężeniem glukozy we krwi, to wszelkimi siłami próbuje się jej pozbyć. Reakcją obronną organizmu w takiej sytuacji jest nadmierne wytwarzanie i związane z tym częste oddawanie moczu. Może się to objawiać nie tylko wielokrotnym odwiedzaniem toalety, ale też moczeniem nocnym – należy obserwować, czy dziecko ze wstydu nie ukrywa objawów choroby.
2. Wzmożone pragnienie (polidypsja)
Pojawia się na skutek poliurii. Organizm w trakcie walki z wysokim stężeniem glukozy we krwi wykorzystuje bardzo dużą ilość wody do oczyszczenia krwi. Tym samym u dziecka pojawia się wzmożone pragnienie. Alarmujące powinno być spożywanie przez dziecko znacznie większej niż na co dzień ilości płynów np. po dwie, trzy szklanki jednorazowo (jeżeli nie jest to konsekwencją wysiłku fizycznego lub intensywnej zabawy).
3. Wzrost apetytu i utrata masy ciała
Organizmy diabetyków mają problem z dostarczaniem glukozy do komórek. Konsekwencją takiego stanu jest ciągłe uczucie głodu u dziecka, które skutkuje większym apetytem. Jednak energia, która pochodzi ze spożywanego pokarmu nie jest wykorzystywana przez organizm prawidłowo – glukoza pozostaje we krwi, więc efektem wzmożonego łaknienia może być utrata masy ciała, a nie jej wzrost.
4. Zmęczenie
Konsekwencją nieprawidłowego metabolizmu glukozy w organizmie dziecka jest brak energii. Ta sytuacja przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, czego objawem może być odczuwanie przez dziecko ogólnego zmęczenia i senności – informował w listopadzie zeszłego roku Jarosław Melon z Neuron Agencja Public Relations.

Za informacjami dla chorych: jak nie dać się cukrzycy, idą praktyczne działania.

W bieżącym roku, 8 lutego, Poradnia Diabetologiczna otwarta została w gdańskim szpitalu Copernicus – po remoncie.


Na zdjęciu: Gmach Szpitala Copernicus w Gdańsku, przy ul. Powstańców Warszawskich 1/2. Tu mieści się Poradnia Diabetologiczna. Fot. Kazimierz Netka.

– Blisko 640 tysięcy złotych kosztował remont Poradni Diabetologicznej w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku. Otwarcie poradni, która mieści się w budynku szpitala przy ul. Powstańców Warszawskich ½ w Gdańsku – poinformowała Małgorzata Pisarewicz – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na remont pomieszczeń szpital przeznaczył blisko 540 tysięcy zł, zaś pozostałe 100 tys. zł – Fundacja ENERGA. W pokojach: lekarskim, zabiegowym i edukacyjnym przyjmować będą specjaliści diabetologii, dietetyk oraz pielęgniarka.
Poradnia Diabetologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów z cukrzycą. W poradni wykonuje się badania i prowadzi edukację pacjentów w zakresie: obsługi glukometrów, nauki techniki podawania insuliny oraz miejsc jej podawania. Chorzy korzystający z poradni mają także możliwość  poznania podstawowych zasad żywienia, a także diety.
O szczegółach wsparcia Poradni przez Fundacje, poinformowała nas Urszula Drukort-Matiaszuk – rzecznik prasowy Grupy Energa, przekazując też wypowiedzi.
– Fundacja Energa wsparła kwotą 100 tys. zł remont pomieszczeń Poradni Diabetologicznej przy Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku, którego właścicielem jest spółka Copernicus. Całość inwestycji wyniosła 640 tys. zł. W uroczystym otwarciu placówki wzięła udział Halina Lewkowska, wiceprezes Fundacji.
O znaczeniu poradni niech świadczy fakt, że pomimo remontu, w ubiegłym roku w dawnych pomieszczeniach przyjęto jeszcze 4 tys. pacjentów, którzy – jak podkreśla kierownictwo placówki – znosić musieli dużą ciasnotę korytarzy i pomieszczeń. Od środy poradnia mieści się w salach bloku operacyjnego dawnego szpitala kolejowego. Po przeprowadzce do wyremontowanego obiektu, pacjenci liczyć mogą na znacznie przestronniejsze pomieszczenia, a przede wszystkim na wyższy komfort podczas leczenia.
– Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do przebudowy tak ważnej placówki, jak poradnia diabetologiczna – mówi Halina Lewkowska, wiceprezes zarządu Fundacji Energa, która uczestniczyła w uroczystym otwarciu. – Myślę, że nowe pomieszczenia docenione zostaną nie tylko przez pacjentów i personel medyczny, ale także przez wszystkich rozumiejących potrzebę kompleksowej opieki diabetologicznej. Warto podkreślić, że w społeczeństwie wzrasta świadomość w zakresie problemu, jakim jest cukrzyca, groźna choroba cywilizacyjna.

Na zdjęciu: Wejście do gabinetu Poradni Diabetologicznej, znajdującej się na parterze Szpitala przy ul. Powstańców Warszawskich 1/2 w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Wyremontowana przy wkładzie Fundacji Energa poradnia to nowoczesny ośrodek specjalistyczny, prowadzący diagnostykę i leczenie cukrzycy, a także szkolący pacjentów m. in. w zakresie prawidłowej diety czy obsługi glukometrów.
Fundacja Energa nie po raz pierwszy udzieliła wsparcia spółce Copernicus. W 2014 r. kwotą 50 tys. zł dofinansowała przebudowę oddziału dziecięcego przy Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Fundacja Energa działa od 2009 r. Status organizacji pożytku publicznego uzyskała w 2011 roku. Przez siedem lat działania skierowała wsparcie do wielu organizacji i tysięcy osób. Fundacja Energa uczestniczy też w przedsięwzięciach integrujących pracowników Grupy: realizuje program „Pomagaj z Energą”, a także jest partnerem akcji „Aktywni Charytatywni”.
Melchior Wańkowicz wymyślił wspaniałe hasło reklamowe: Cukier krzepi”. Pamiętajmy jednak, że cukier nie zawsze zdrowiu sprzyja. Kierujmy się więc hasłem: „Wiedza krzepi”.

O krzewienie wiedzy na temat cukrzycy dba też wojewoda pomorski – Dariusz Drelich. Wspólnie Moniką Kończyk – pomorską kurator oświaty, zorganizował konferencję pt.: Opieka na dzieckiem z cukrzycą. Spotkanie to przeznaczone było dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawców świetlic szkolnych województwa pomorskiego. Głównym prelegentem spotkania była dr n. med. Beata Sztangierska – endokrynolog i diabetolog dziecięcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykłady poświęcono m.in. leczeniu cukrzycy u dziecka, powikłaniom związanym z cukrzycą, a także o tym, jak opiekować się w szkole dziećmi mającymi tę chorobę.

Niech więc chorzy nie tracą nadziei.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *