Źródło ilustracji: Stowarzyszenie Polskich Mediów.
Nie tylko przemysł i produkcja, ale również turystyka i cały sektor związany z podróżami są istotną częścią światowej, w tym polskiej gospodarki
Świat przedsiębiorstw zajmujących się organizacją wypoczynku, podróży, spotkań jest jednym z tych biznesów, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii. Z chwilą łagodzenia utrudnień w podróżowaniu, wprowadzonych na niemal całym świecie w konsekwencji rozprzestrzeniania się koronawirusa, wydawało się, że przemysł czasu wolnego zacznie coraz normalniej funkcjonować. Niestety, zaczęła się wojna na Ukrainie i nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa. Do tych nowych warunków muszą się przystosować zarówno urlopowicze jak i ci, którzy organizują dla nich atrakcje wypoczynkowe. Trzeba się zastanawiać, jak to robić.
W Warszawie postanowiono wspólnie poszukać odpowiedzi na to pytanie. Redakcja TTG Dziennik Turystyczny oraz Warszawska Izba Gospodarcza zapraszają w tym celu na debatę pt. „Odbudowa gospodarki turystycznej – bariery, wyzwania, atuty rodzimych przedsiębiorców”, która odbędzie się podczas Forum Polskiej Przedsiębiorczości/. Oto szczegóły:
Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na powoli odżywający po pandemii sektor turystyczny? Czy problemy kadrowe wpłyną na rozwój branży? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć paneliści podczas debaty „Odbudowa gospodarki turystycznej – bariery, wyzwania, atuty rodzimych przedsiębiorców”, która odbędzie się podczas Forum Polskiej Przedsiębiorczości.
Nie tylko przemysł i produkcja – ale turystyka i cały sektor związany z podróżami to również istotna część światowej gospodarki, co wyraża się zarówno udziałem w globalnym PKB, jak i wielkością zatrudnienia.
W 2019 roku wkład sektora całego sektora Travel&Tourism do globalnej gospodarki (według szacunków WTTC) wynosił 9,6 mld dol., co stanowiło 10,3 proc. światowego PKB. Pandemia drastycznie zrewidowała te wyniki – po wyhamowaniu wyjazdów turystycznych w 2020 r. branża straciła 4,5 mld dolarów, a jej wkład do PKB spadł zaledwie do 5,3 proc. Co więcej, przez pandemię zlikwidowano 62 mln miejsc pracy powiązanych z podróżami i turystyką.
Polski sektor turystyczny również stracił w ostatnich latach – przed pandemią wytwarzał ponad 6 proc. PKB i zapewniał pracę dla ponad 700 tys. osób. W wyniku pandemii udział turystyki w PKB
zmniejszył się o około 2 proc. (dane Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii), a turystyka zagraniczna czy miejska odnotowała spadek obrotów nawet na poziomie 80 proc. Zatrudnienie stracili zatrudnieni w hotelach, pensjonatach czy restauracjach sezonowych – wiele z tych osób się przebranżowiło i już nie wróciło do zawodu.
Znoszenie ograniczeń pandemicznych przez kolejne kraje spowodowało ożywienie w sektorze, który według WTTC miał stać się siłą napędową globalnego ożywienia gospodarczego, tworząc jedno na trzy nowe miejsca pracy na świecie, czyli prawie 126 milionów stanowisk w ciągu następnej dekady.
Czy tak się stanie? A może wojna w Ukrainie i rosnące problemy na rynkach finansowych nie pozwolą na odbudowę turystyki? Jakie działania muszą zostać podjęte, aby odbudować gospodarkę turystyczną? Porozmawiamy na ten temat podczas: debaty: „Odbudowa gospodarki turystycznej – bariery, wyzwania, atuty rodzimych przedsiębiorców” – będącej panelem dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystycznej, hotelarzy i touroperatorów.
Panel odbędzie się podczas Forum Polskiej Przedsiębiorczości, 24. czerwca 2022 r. od godz. 11.30 do 13.00 w Ptak Expo Nadarzyn niedaleko Warszawy.
Zarejestruj się na wydarzenie – tutaj znajdziesz formularz rejestracyjny>>
Głównym organizatorem Forum Polskiej Przedsiębiorczości jest Warszawska Izba Gospodarcza, przy współpracy z regionalnymi i lokalnymi izbami gospodarczymi oraz ze Stowarzyszeniem Polskich Mediów. Forum Polskiej Przedsiębiorczości odbywa się równolegle z Forum Przedsiębiorczości Ukraińsko-Polskiej, które odbędą się w dniach 22 – 24 czerwca br. w Ptak Warsaw Expo k/Warszawy.
Zainteresowanych udziałem zapraszamy do zgłoszenia się online:
https://wig.szef.co/formularze/forum-przedsiebiorczosci
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl