Fot. Kazimierz Netka.
Węgierska przelana krew, polska pomoc
Fot. Kazimierz Netka.
Polska ma zasługi w tym, że doprowadziła do obalenia Muru Berlińskiego, dzięki sierpniowym strajkom w1980 roku i w następnych latach. Nie zapominajmy jednak, kto pierwszy w tzw. obozie socjalistycznym zaczął domagać się zmian, suwerenności, wolności, niezależności od stalinowskiego reżimu: to byli Węgrzy i oni przelali dla naszego i światowego dobra wiele swej krwi w 1956 toku, czyli 65 lat temu.
Fot. Kazimierz Netka.
Przypomniano to we wtorek, 26 października 2021 roku, w Politechnice Gdańskiej podczas uroczystości zatytułowanej: „Solidarni z Węgrami”. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. i wystawa IPN na Politechnice Gdańskiej – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej, zapraszając na uroczystość:
odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pomoc niesioną Węgrom walczącym w 1956 r. o suwerenność swojego kraju, której udzielali m.in. studenci PG i mieszkańcy Gdańska. Na terenie uczelni otwarta zostanie również wystawa: „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.”.
Fot. Kazimierz Netka.
Skorzystaliśmy z zaproszenia i pojechaliśmy na te uroczystości. Uczestnicy uzyskali cenne, mało rozpowszechniane wiadomości. Wśród zaproszonych gości byli m.in. dyplomaci, parlamentarzyści, związkowcy, reprezentanci administracji rządowej i samorządowej, organizacji biznesowych, przedsiębiorstw, nauki, kultury.
Fot. Kazimierz Netka.
O przebiegu powstania węgierskiego w 1956 roku mówili m.in.: dr Pál Attila Illés – konsul generalny Republiki Węgier; prof. Mirosław Golon – dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej; prof. Edmund Wittbrodt – senator RP w latach 1997-2015; wojewoda pomorski – Dariusz Drelich; Izabela Brzezińska – autorka wystawy, Andrzej Stelmasiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
Uroczystość prowadził prof. Dariusz Mikielewicz – prorektor Politechniki Gdańskiej. Prof. Dariusz Mikielewicz odczytał list, który skierował do uczestników wydarzenia w PG dr Richard Horcsik – poseł do Parlamentu Republiki Węgier.
Fot. Kazimierz Netka.
Umieszczenie tablicy pamiątkowej na Politechnice Gdańskiej to wynik uchwały Senatu uczelni, który w ten sposób zatwierdził wniosek w tej sprawie ze strony Ambasady Węgier. Pod tablicą kwiaty złożyły także panie reprezentujące s Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Wystawa, otwarta we wtorek 26 października 2021 roku w Politechnice Gdańskiej, została przygotowana przez IPN Gdańsk przy współpracy z Instytutem Liszta – Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest dwujęzyczna: polsko-angielska. Towarzyszy jej katalog w j. polskim, angielskim, węgierskim. Ekspozycję można oglądać do 16 listopada 2021 roku – poinformowano podczas uroczystości.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas powstania na Węgrzech w październiku 1956 roku, zginęło 2500 Węgrów, ponad 20 000 zostało internowanych, aresztowanych. Kilkanaście tysięcy uczestników protestów odniosło rany. Na śmierć skazano kilkaset osób; około 230 wyroków wykonano. Na emigrację wyjechało później około 200 000 Węgrów – napisano w publikacji: „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 roku” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie.
Wystawa „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.” ma być pokazywana również w miastach węgierskich.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl