Wsparcie na zakup sprzętu dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – dotacje z zasobów WFOŚiGW w Gdańsku i w Szczecinie. Ratownicy morscy SAR swoje zadania realizują przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne i hydrometeorologiczne, nie tylko na polskiej części Bałtyku

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

SAR prowadzi poszukiwania i ratuje każdą osobę, która znalazła się w niebezpieczeństwie na morzu

Fot. Kazimierz Netka.

Ratownictwo morskie i pełnomorskie w województwach pomorskim oraz zachodniopomorskim ocala ludzi i sprzęt od granicy z Rosją na Zalewie Wiślanym, po granicę z Niemcami na wyspie Uznam. Pod swą pieczą ma też spory obszar Bałtyku, realizując zobowiązania międzynarodowe, daleko od polskiego brzegu. Zajmuje się tym Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) w Gdyni, zwana też SAR (Search nad Rescue – Szukaj i Ratuj).

Wyposażenie SAR w odpowiedni, nowoczesny sprzęt ma niebagatelne znaczenie dla skuteczności podejmowanych działań. W poniedziałek, 21 października 2024 roku podsumowano efekty finansowego wsparcia w tym zakresie, jakiego udzieliły MSPiR wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Gdańsku i Szczecinie.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

Uroczystość, na którą zaprosił Sebastian Kluska – Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa – odbyła się21 października 2024 r. na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej SAR w Łebie. Tam nastąpiło podsumowanie realizacji programu „Bezpiecznie nad morzem ze służbą SAR”.

W ramach realizacji powyższego programu zakupione zostały drony oraz pojazdy UTV z przyczepkami ratowniczymi. Sprzęt ten będzie użytkowany przez ratowników z Brzegowych Stacji Ratowniczych.

Zakup dronów oraz pojazdów UTV z przyczepkami ratowniczymi był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – poinformował Rafał Goeck – Rzecznik Prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

Oto szczegóły:

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Szczecinie udzieliły dofinansowania Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa w ramach projektów „Bezpiecznie nad morzem ze Służbą SAR” – poinformowała Urszula Pakulska – Rzecznik Prasowy, Dział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dwa pomorskie fundusze, dwa leżące nad morzem, dwa dbające o środowisko i bezpieczeństwo ludzi na Bałtyku, dwa wspierające działania poszukiwawcze i ratownicze oraz zwalczające zagrożenia i zanieczyszczenia na morzu.

Ratownicy swoje zadania realizują przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne i hydrometeorologiczne. Są w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę. Ich sprzęt jest eksploatowany w ekstremalnych warunkach: przy silnym wietrze, wysokich falach, zalodzeniu i niskich temperaturach, które powodują jego uszkodzenia i korozję.

Oba fundusze na projekty udzieliły dotacji. WFOŚiGW w Gdańsku w wysokości ponad milion zł, WFOŚiGW w Szczecinie – 640 000 zł. Za dofinansowanie ze środków gdańskiego funduszu, SAR kupił 4 ratownicze samochody, 9 dronów z kamerą termowizyjną oraz szkolenie dla 36 pomorskich pilotów dronów, szczecińskiego – 4 specjalistyczne pojazdy. Sprzęt sprawi, że ratownicy szybciej dotrą na miejsce akcji poszukiwawczej, sprawniej przetransportują rannego z plaży, gdzie nie mogą wjechać karetki, a także będą mogli skuteczniej działać na terenach chronionych i cennych przyrodniczo.

Wozy dofinansowane przez gdański fundusz będą wykorzystywane w jednostkach SAR w województwie pomorskim. Sprzęt kupiony ze środków szczecińskiego funduszu na zachodniopomorskim wybrzeżu Bałtyku.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zwalcza wszelkie zagrożenia i zanieczyszczenia olejowe oraz chemiczne pojawiające się w środowisku morskim. To bardzo ważne, ale jednocześnie trudne zadania. Często takie akcje prowadzone są pod presją czasu, w trudnych warunkach atmosferycznych. Wówczas liczy się dosłownie każda sekunda. Dlatego tak istotne jest, aby ratownicy dysponowali nowoczesnym i przede wszystkim sprawnym sprzętem. SAR dba również o bezpieczeństwo ludzi. Prowadzi poszukiwania i ratuje każdą osobę, która znalazła się w niebezpieczeństwie na morzu. Te zadania idealnie wpisują się w naszą działalność, w której troszczymy się i o ludzi, i o środowisko – tłumaczy Jędrzej Włodarczyk – kierownik Działu Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Gdańsku.

Nowy sprzęt dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa finansujemy w trosce o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów wypoczywających na nadbałtyckich plażach, ale także mając na uwadze przyrodę Bałtyku. Pojazdy pozwolą na monitoring, ale także szybką reakcję w sytuacjach wystąpienia zagrożeń środowiska – mówi Waldemar Miśko – prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Fot. Kazimierz Netka.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa działania prowadzi na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Działa na obszarze morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. To obszar o powierzchni ponad 33 000 km2. Stacje SAR znajdują się m.in. w Świnoujściu, Trzebieży, Dziwnowie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Łebie, Władysławowie, Sztutowie i Tolkmicku. Podczas akcji ratownicy współpracują z wojskiem, strażą pożarną, policją, strażą graniczną i WOPR.

– Sprzęt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku stanowi znaczący krok w kierunku poprawy efektywności działań w zakresie poszukiwania rozbitków, ewakuacji poszkodowanych z trudno dostępnego terenu plażowego oraz zarządzania akcjami ratowniczymi i rozlewowymi. Drony wyposażone są w kamerę termowizyjną, Pozwoli nam to na skuteczniejsze poszukiwanie osób w strefie brzegowej na Morzu Bałtyckim oraz w ocenianiu z powietrza rozmiarów rozlewów ropopochodnych – wyjaśnia Rafał Goeck – rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Większość akcji ratowniczych polega na udzielaniu pomocy załogom i pasażerom statków towarowych, rybackich i pasażerskich, a także jednostek rekreacyjnych, jak również osobom kąpiącym się lub uprawiającym sport i rekreację na akwenach Morza Bałtyckiego, Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego – poinformowała Urszula Pakulska – Rzecznik Prasowy, Dział Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *