Wzgórze imienia prof. Jerzego Sampa. Gdańsk otacza się miejscami widokowymi na swe najpiękniejsze okolice. W sobotę otwarto punkt obserwacyjny przy unikatowym podziemnym zbiorniku na wodę pitną, zbudowanym za czasów nadburmistrza Gdańska Leopolda von Wintera, urodzonego na Kociewiu.

Fot. Kazimierz Netka.

Wzgórze imienia prof. Jerzego Sampa.

Gdańsk to piękne miasto, urokliwie położone na pograniczu wzgórz polodowcowych i płaskiej jak stół powierzchni Żuław. Możliwość podziwiania pejzaży stworzonych przez lodowiec skandynawski i wodę jest niezwykłą atrakcją. Dlatego, spółki miejskie: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni tworzą sieć takich miejsc do oglądania unikatowego krajobrazu stolicy województwa pomorskiego. Powstał już Zbiornik Wodny Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, w osiedlu Gdańsk Orlinki. W sobotę, około godziny 12.30 oficjalnie otwarto platformę do podziwiania pejzażu na styku krajobrazu polodowcowego i rzecznego w Gdańsku Oruni. Wzgórze, na którym zbudowano platformę obserwacyjną, nazwano imieniem prof. Jerzego Sampa – znakomitego znawcy historii Gdańska i autora wielu cennych publikacji między innymi o tym mieście.

 

Fot. Kazimierz Netka

Uroczystego otwarcia punktu widokowego o imieniu Jerzy dokonali zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz członek Zarządu Spółki GIWK Peteris Gailitis w towarzystwie żon władcy Zbiornikosia i Grażyny Kilarskiej.

Historyczne nadanie imienia prof. Jerzego Sampa wzgórzu w Gdańsku Oruni przy zbiorniku „Stara Orunia” (powyżej budynków nr 26 i 28 przy ul. Nowiny) oraz uroczystość odsłonięcia punktu widokowego odbyła się w artystycznej oprawie, przy udziale m.in. Piotra Grzelaka – wiceprezydenta Gdańska; Mieczysława Kotłowskiego – dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ); Macieja Lisickiego – prezesa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje; Peterisa Gailitisa – członka zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK). Otwarcie miało charakter spektaklu muzycznego o władcy gdańskich zbiorników – Zbiornikosiu, jego dwóch żonach Oruni i Lipcelli oraz niesfornym słudze Bulgotku. Spektakl poprowadził Witold Burkiewicz – pracownik GZiDZ, znany także jako Pan na Widokach.

Wśród profesjonalnych gdańskich artystów uczestniczących w spektaklu w składzie: Władysław Zaporowski – „Historia Wenecka”; Adam Gromadzki w roli przypadkowego Pana; Grażyna Kilarska, która tchnęła życie w marionetkę Bulgotka; Quartet muzyczny w składzie: Jakub Kulaga (puzon), Krzysztof Ostrowski (trąbka), Łukasz Juźko (saksofon barytonowy), Michał Sasinowski (saksofon altowy). Swoje role odegrały również rzecznik GIWK Monika Piotrowska – Szypryt w roli żony Oruni oraz Ewelina Latoszewska – kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ w roli żony Lipcelli

 

Fot. Kazimierz Netka

Nowy punkt widokowy uzupełnił projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Sp. z o.o. pn. „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 punktów. To miejsce to już druga atrakcja tego typu – po Zbiorniku Wody Kazimierz – oddawana gdańszczanom i turystom przez spółkę GIWK. Zarówno zbiorniki jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy – wynika z informacji, które przekazały nam Monika Piotrowska-Szypryt rzecznik prasowy GIWK oraz Dorota Kas ze spółki Inntu.

Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa znanego wszystkim pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał.

Nadawanie imion punktom widokowym to tradycja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” realizowana od 7. z kolei widoku.

Wśród dotychczasowych 11 punktów imiona otrzymały: Wzgórze Pachołek o imieniu Tomasza; Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) o imieniu Andrzeja; Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) o imieniu Mieczysław; Luneta Cafarellego, Biskupia Górka o imieniu Natalii; Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie o imieniu Katarzyny.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zbiornik Wody Stara Orunia powstał w 1869 roku, a jego położenie na wyniesionych wzgórzach morenowych Oruni nie było przypadkowe. Woda z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie była w nim magazynowana, a następnie grawitacyjnie dostarczana ówczesnym mieszkańcom Gdańska w obrębie fortyfikacji miejskich. Inwestycje te zostały zrealizowane w latach 1869-1874 w ramach projektu systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, opracowanego przez Eduarda Friedricha Wiebego, i w tamtych latach był pierwszym powstałym na kontynencie europejskim kompletnym systemem wod-kan. Dzięki realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy, to historyczne dziedzictwo miasta zostało zachowane.

 

Fot. Kazimierz Netka

Odrestaurowany, prawie 150-letni zbiornik, ze względu na bytujące zimą nietoperze, jest udostępniany tylko od maja do sierpnia, ale punkt widokowy i skwer z ławeczkami będzie dostępny cały rok. W ciągu zaledwie 18 dni, kiedy można było zwiedzić wnętrze zbiornika, odwiedziło go ponad 3300 osób. Punkt widokowy pozwala podziwiać panoramę Żuław Wiślanych, Oruni, a w oddali Główne Miasto z portem i mostem wantowym – poinformowały nas Monika Piotrowska-Szypryt rzecznik prasowy GIWK oraz Dorota Kas ze spółki Inntu.

 

Źródło ilustracji: Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk

Warto wiedzieć, że inżynier Eduard Friedrich Wiebe tworzył gdański, najnowocześniejszy w Europie system wodociągowy, wtedy, gdy nadburmistrzem Gdańska był Leopold von Winter – urodzony w mieście Świecie na Kociewiu.

Zbiornik Wody Stara Orunia jest dostępny dla mieszkańców Gdańska i turystów tylko w okresie od maja do sierpnia włącznie. Znajdujący się w jego otoczeniu punkt widokowy może być odwiedzany przez cały rok.

Czytaj też na portalu: netka.gda.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *