Fot. Z Archiwum Konfederacji Lewiatan.
Poglądy, doświadczenia i propozycje. Biznes wchodzi w nasze życie coraz głębiej, związując klientów z firmą
Twórcy biznesu to nasi dobroczyńcy. Dzięki nim mamy źródła utrzymania, pracę; możemy się kształcić, uprawiać sport, korzystać z dóbr kultury, ale też tworzyć artystyczne dzieła, budować, konstruować. O tym wszystkim jest mowa na trwającym w Sopocie 13. Europejskim Forum Nowych Idei.
Fot. Kazimierz Netka.
Wśród wielu punktów programu tego wydarzenia przewidzianych na 17 października 2024 roku, było też nagrodzenie najwybitniejszych twórców coraz lepszych warunków do naszego życia.
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach poinformowała nas Konfederacja Lewiatan – główna organizatorka Europejskich Forów Nowych Idei w Sopocie – od początku, czyli od 2011 roku:
Hanna Machińska, Maria Waliczek, Leszek Balcerowicz, Piotr Voelkel oraz Sylwia Zadrożna zostali laureatami tegorocznych Nagród Konfederacji Lewiatan, które zostały wręczone w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei.
Nagrodę Lewiatana im. Andrzeja Wierzbickiego dla przedsiębiorcy zasłużonego dla rozwoju firm mikro, małych i średnich otrzymała Maria Waliczek, założycielka i właścicielka firmy kosmetycznej Farmona. Piotr Voelkel, założyciel Grupy VOX oraz założyciel Uniwersytetu SWPS, dostał nagrodę za osiągnięcie szczególnego sukcesu ekonomicznego.
Maria Waliczek jest postacią, która nie tylko inspiruje, ale także wyznacza nowe standardy w polskim biznesie. Dzięki jej wizji, determinacji oraz sercu oddanemu temu, co robi, Farmona stała się ucieleśnieniem jakości, innowacji oraz ekologicznej odpowiedzialności. Laureatka znana jest z etycznego podejścia do biznesu oraz zaangażowania w działalność charytatywną i wspieranie licznych inicjatyw społecznych.
Piotr Voelkel, łączy w sobie ducha przedsiębiorczości, wizjonerstwa i zaangażowania społecznego. Swoimi działaniami nieustannie mobilizuje innych, stawiając na rozwój, innowacje oraz edukację. Zrewolucjonizował branżę wykończenia i aranżacji wnętrz. Nie tylko inwestuje w sztukę, ale również wspiera edukację. Jego praca to dowód na to, jak wiele może osiągnąć człowiek, który nie boi się marzyć i wprowadzać swoich pomysłów w życie. Jego kariera zawodowa jest przykładem, jak w harmonijny sposób można łączyć biznes i odpowiedzialność społeczną.
Nagroda za odważne myślenie, wręczana przez Konfederację Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, powędrowała do prof. Hanny Machińskiej, prawniczki, działaczki społecznej, byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Została ona doceniona za niezwykle bogaty dorobek w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego oraz zaangażowanie w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją.
Zarząd Konfederacji Lewiatan przyznał też nagrodę specjalną prof. Leszkowi Balcerowiczowi. W laudacji na jego cześć napisano, że „Dziś, 35 lat od rozpoczęcia reform gospodarczych w Polsce, mamy szczególną okazję, aby złożyć hołd człowiekowi, który, kierując się nie tylko wiedzą i intelektem, ale również odwagą i determinacją, zainicjował proces transformacji gospodarczej, wyprowadzając Polskę z ruin gospodarki centralnie planowanej do dynamicznie rozwijającego się kraju wolnorynkowego. Prof. Balcerowicz, jako ówczesny wicepremier i minister finansów, podjął się zadania niewyobrażalnie trudnego – zadania, którego rezultaty zmieniły losy milionów Polaków, a jego wizja była realizacją marzeń o Polsce nowoczesnej, konkurencyjnej i wolnej od ograniczeń narzuconych przez komunizm”.
Nagrodę za wyznaczanie standardów dziennikarstwa ekonomicznego w Polsce odebrała Sylwia Zadrożna, dziennikarka Polskiego Radia, która jest synonimem profesjonalizmu, rzetelności i zaangażowania. Jej praca to nie tylko wypełnianie codziennych obowiązków dziennikarskich, ale przede wszystkim misja, która polega na przybliżaniu Polakom zawiłości ekonomii w sposób przystępny i zrozumiały – poinformowała Konfederacja Lewiatan.
Oto niektóre inne punkty programu drugiego dnia 13. EFNI: Między globalną niepewnością a unijną polityką: jak zabezpieczyć interesy polskiej gospodarki?; Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej — na co możemy liczyć?; Przywracanie praworządności w Polsce – przypadek rynku aptek; Przyszłość relacji transatlantyckich; Żywność dla przyszłości: Edukacja a wybory konsumenckie. Jak mówić o zrównoważonym żywieniu?; Skuteczna walka z dezinformacją w erze cyfrowej: szanse i zagrożenia dla demokratycznych wyborów; Nowoczesna marka w świecie sportu; Żywność dla przyszłości: Czy produkcja zwierzęca musi zniknąć?; CSR 2024 – czy marki dbają o dobrostan konsumenta?; Rozwój gospodarczy a nierówności; Czy unijne regulacje sprzyjają konkurencyjności?; Czy stać nas na homofobię?; Jak strategicznie podejść do polityki zdrowotnej w Polsce?; Europejski Zielony Ład oraz nowa kadencja Komisji Europejskiej; Nowe wyzwania dla Starego Kontynentu.
Fot. Kazimierz Netka.
Mieliśmy przyjemność przysłuchiwać się wypowiedziom ekspertów uczestniczących w dyskusji pt.: „CSR 2024 – czy marki dbają o dobrostan konsumenta?“. Oto zakres poruszanej tam problematyki (wg programu): Czy społeczna odpowiedzialność marek w praktyce stanowi już ważne ogniowo ich strategii rozwoju? Czy firmy potrafią sprawnie, ale też rozsądnie i uczciwie, tworzyć wartość dodaną adresowaną otoczeniu biznesowemu i odbiorcom swych dóbr? Jak wygląda ta polityka w obszarze dbałości o dobrostan, profilaktykę zdrowotną i dobre nawyki żywieniowe Polaków? A także, czy o polski rynek można pod tym względem postrzegać jako dojrzały? Kto wnosi na rynek dobre praktyki – globalne organizacje, lokalne przedsiębiorstwa, a może regulatorzy? Czy CSR może stanowić rzeczywistą wartość marki czy jedynie wymuszoną przez legislację powinnością.
Paneliści (w kolejności alfabetycznej):
Małgorzata Burchard-Dziubińska – profesorka, Katedra Ekonomii Rozwoju, Uniwersytet Łódzki; Marta Mikliszańska – dyrektorka do spraw publicznych i ESG, Allegro; Marta Pawłowska, dyrektorka prezydium, Partnerstwo na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości; Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu, Benefit Systems; Joanna Węgrzynowska, pełnomocnik zarządu ds. ESG LuxMed.
Moderacja: Monika Kulik – członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Oto nasze refleksje: Świat gna do przodu. Jakim kosztem: pracy ludzi za niewysokie stawki, a może w niektórych przypadkach – za głodowe. Niewolnictwo różnego rodzaju daje się we znaki. Ludzie czują sie przykuci do warsztatów i sami się „przykuwają“, żeby nikt ich nie oderwał, nie pozbawił zajęcia i możliwości zarabiania pieniędzy na utrzymanie siebie i swojej rodziny.
Jak dążymy do polepszania bogactwa świata i czynienia go wygodniejszym, bezpieczniejszym do życia? Jakim kosztem i kto za to najwięcej „płaci“? Jaką przyszłość przygotowujemy następnym pokoleniom? Na ten ostatni temat będzie mowa 18 października 2024 roku – ostatniego dnia XIII EFNI w Sopocie.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl