Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Oto niektóre ostrzeżenia dzieci z Pomorskiego: Kostucha cierpliwa jest. Nie bądź czerwoną płachtą na byka. Środki trujące – zakaz wstępu! Autorami przestróg są uczestnicy konkursu, zorganizowanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku i jego Partnerów

Fot. Kazimierz Netka.

Oni czuwają by ich rodzicom nie stała się krzywda

Podczas pracy w rolnictwie co 4 dni ginie człowiek. Trudno sobie wyobrazić ogrom owych tragedii. Chyba prawie nikt spoza instytucji badających wypadkowość, o tym nie wie. Natomiast Państwowa Inspekcja Pracy próbuje zmniejszyć liczbę nieszczęść, zdarzających się podczas prac na roli, w gospodarstwach. Ponieważ dorośli, ciągle się śpiesząc, nierzadko nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, Państwowa Inspekcja Pracy pragnie do ich świadomości dotrzeć z wiedzą poprzez dzieci. Temu celowi służą wojewódzkiego konkursu plastycznego: „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych” zorganizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku. 14 czerwca 2023 roku rozstrzygnięto XIV edycję tej rywalizacji. Nastąpiło to w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie uhonorowano Laureatów.

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczystość rozpoczął i prowadził nadinspektor Aleksander Zając – koordynator Sekcji Prewencji i Promocji w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku. Powitani zostali m.in.: Mariusz Pokrzywinski – Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku; Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski; Marcin Paweł Drewa – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Gdańsku; Beata Wójcik – Kierownik Działu Metodyki Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Fot. Kazimierz Netka.

Te osoby składały dzieciom gratulacje, życzyły przyjemnych i bezpiecznych wakacji, szczęśliwego powrotu do szkół.

– Serdecznie witam państwa na kolejnej, 14 edycji naszego konkursu organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy – powiedział Mariusz Pokrzywinski – pomorski okręgowy inspektor pracy w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Serdecznie witam pana wojewodę, Dariusza Drelicha, pana Marcina Pawła Drewę – dyrektora regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, doradcę pana prezydenta Andrzeja Dudy, witam panią kierownik Działu Metodyki, Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Szanowni państwo, idea konkursu, jak co roku, jest poprzez zabawę pokazanie tych niebezpiecznych rzeczy, które w gospodarstwie rolnym mogą się wydarzyć. Według szacunków, statystyk, ponad 10 000 wypadków dotyczy osób dorosłych w gospodarstwach rolnych, To jest poważna sprawa. Z uwagi na to, ze cała wypadkowość w Polsce to prawie 25 procent to są wypadki w rolnictwie. W związku z powyższym, takie idee konkursowe związane z bezpieczeństwem i uczeniem poprzez zabawę dzieci, poprzez konkursy plastyczne, ma wywołać świadomość, że zagrożenia istnieją i one nie są wyeliminowane.

W ciągu jednej doby roboczej rolnicy indywidualni nawet kilkanaście razy zmieniają stanowiska pracy, co w innych gałęziach gospodarki jest po prostu niemożliwe, ponieważ pracownik jest przypisany do danego stanowiska. Tak że jest ogrom zagrożeń, które występują w rolnictwie.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie ukrywam, że dzieci też biorą udział w pracach gospodarskich, pomagają, co wynika z kultury, że dzieci zawsze w gospodarstwach pomagały i będą pomagać, co oczywiście nie jest złe. Trzeba mieć na uwadze to, że praca w rolnictwie jest bardzo ciężka i każda pomoc jest potrzebna. Natomiast według konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy i Konstytucji naszej, polskiej, dzieci poniżej 16. roku życia generalnie nie powinny wykonywać prac. One są oczywiście dozwolone w jakichś aspektach. W ciągu roku wypadkom w polskim rolnictwie ulega około 1400 dzieci. To pokazuje skalę jaka istnieje jeśli chodzi o zagrożenia. Nasza ideą od wielu wielu lat jest, dzięki koledze Aleksandrowi i współpracownikom, by poprzez zabawę wykazać, że dzieci mogą się nauczyć bezpiecznej pracy, bezpiecznego zachowywania się w gospodarstwach rolnych.

– Bardzo serdecznie dziękuję za to, że przybyliście – powiedział Mariusz Pokrzywinski – pomorski okręgowy inspektor pracy w Gdańsku, zwracając się do Laureatów konkursu. – Mamy dla was atrakcyjne nagrody. Mam nadzieję, że ta idea konkursowa będzie się rozwijać, z roku na rok. Więcej szkół, więcej was, młodych ludzi, będzie brało w tym udział. To pokazuje, że ta świadomość potem może się przełożyć na pracę w dorosłym życiu. Każdy z was będzie miał możliwość wybrania jakiegoś zawodu, ale dzięki właśnie takim konkursom, być może w przyszłości unikniecie wypadków przy pracy. Życzę wam dużo zdrowia, dużo wytrwałości no i udziału w naszych konkursach i nie tylko. Również współorganizatorom, którzy tutaj z nami są życzę, żebyście wypoczywali w tym roku w wakacjach, dużo uśmiechu, dużo słońca. Serdecznie dziękuję! Pozdrawiam! – powiedział Mariusz Pokrzywinski, pomorski okręgowy inspektor pracy w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Prace plastyczne dzieci wywoływały słowa uznania. Wywarły też duże wrażenie na podziwiających te dzieła, w bardzo trafne sposoby ostrzegania przez nieszczęściami, przemawiające do wyobraźni:

Każda praca rolnika wymaga kontroli – przekonywała Zosia i radziła: Gdy na polu robota wre, dzieciom mówimy: nie! Wskazywała też na „niebezpieczne atrakcje w wakacje”.

Magdalena na swym obrazie ostrzegała przed Kostuchą, nadchodząca polną drogą, z kosą w ręku jak dawniej żniwiarz. Po kogo przyszła? Po dzieci, które ukryły się w łanie zboża, akurat koszonego kombajnem? Po chłopca, którego byk już prawie brał na rogi? – oto co zobaczyliśmy na rysunkach laureatów konkursu.

Dominik ostrzegał: Środki trujące – zakaz wstępu. Nie zbliżaj się do jadących maszyn. W gospodarstwie może być ładnie, gdy zasad bezpieczeństwa się nie łamie – przekonywała Zuzanna. – Gdy zasady znamy, bezpiecznie na wsi mieszkamy – dodała.

Zespoły oceniające te pomysły, wyrażane w sposób artystyczny, nie miały więc łatwego zadania. Do komisji gminnych wpłynęło 445 prac z 23 gmin województwa pomorskiego. Wojewódzka komisja, pracująca w składzie: Aleksander Zając – Nadinspektor Pracy, Koordynator Sekcji Prewencji i Promocji w OIP Gdańsk – przewodniczący; Sławomir Bleszyk – Starszy Inspektor Pracy w OIP Gdańsk; Beata Wójcik – Kierownik Działu Metodyki, Doradztwa, Szkoleń i Wydawnictw w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu; Justyna Bubka – Zastępca Dyrektora w Oddziale Regionalnym KRUS w Gdańsku; Ireneusz Szweda – Pełnomocnik Wojewody do spraw równego traktowania w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, po dokonaniu oceny 151 prac przesłanych przez komisje gminne postanowiła przyznać wyróżnienia i nagrody w trzech kategoriach.

Oto szczegółowe wiadomości dotyczące rozstrzygnięcia konkursu, które przekazał nam Mariusz Miszewski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku:

Kategoria I: klasy I – III szkół podstawowych:

II wyróżnienie: Zofia Popowniak uczennica Szkoły Podstawowej w Krzemieniewie. Nagroda: Głośnik Bluetooth JBL GO.

I wyróżnienie: Wiktoria Pietrołaj uczennica Szkoły Podstawowej w Słosinku. Nagrody: upominki ufundowane przez Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Fot. Kazimierz Netka.

III miejsce: Julia Narodzonek uczennica Szkoły Podstawowej w Piaszczynie. Nagrodą są słuchawki bezprzewodowe.

II miejsce: Natalia Grefka uczennica Szkoły Podstawowej w Słosinku. Nagrodami są upominki ufundowane przez Wojewodę Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

I miejsce: Stanisław Tomana uczeń Szkoły Podstawowej w Kaliskach. Nagrodą jest aparat Fujifilm Instax Mini + głośnik Bluetooth Sony

Kategoria II – klasy IV-VI szkół podstawowych

Il wyróżnienie zdobyła Krystiana Gajewska, uczennica Szkoły Podstawowej w Sychowie. Nagrodą jest głośnik Bluetooth JBL GO.

I wyróżnienie: Danuta Michniewicz, uczennica Szkoły Podstawowej w Szropach. Nagrodami są upominki ufundowane przez Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

Fot. Kazimierz Netka.

III miejsce: Antonina Bach, uczennica Szkoły Podstawowej w Szarlacie. Nagrodą są słuchawki bezprzewodowe.

Fot. Kazimierz Netka.

II miejsce: Milena Komar, uczennica Szkoły Podstawowej w Turzu. Nagrodami są upominki ufundowane przez Wojewodę Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

I miejsce w konkursie zdobył Dominik Wirkus, uczeń Szkoły Podstawowej w Czarnem. Nagrodą jest aparat Fujifilm Instax Mini + głośnik Bluetooth Sony.

Kategoria III: klasy VII – VIII szkoły podstawowej

II wyróżnienie: Ksawery Wasylka uczeń Szkoły Podstawowej w Kębłowie. Nagrodą jest głośnik Bluetooth JBL GO.

I wyróżnienie: Oskar Haza, uczeń Szkoły Podstawowej w Pomieczynie. Nagrodami są upominki ufundowane przez Dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

III miejsce: Zuzanna Stępniak uczennica Szkoły Podstawowej w Czarnem. Nagrodą są słuchawki bezprzewodowe.

II miejsce: Magdalena Sędzicka uczennica Szkoły Podstawowej w Kramarzynach. Nagrodami są upominki ufundowane przez Wojewodę Pomorskiego.

I miejsce: Magdalena Kołacka, uczennica Szkoły Podstawowej w Kwidzynie. Nagrodą jest aparat Fujifilm Instax Mini + głośnik Bluetooth Sony.

Konkurs dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego organizowany jest przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku wspólnie z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, Oddziałem Regionalnym KRUS w Gdańsku oraz Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu – poinformował nadinspektor Aleksander Zając. – Cel tej rywalizacji to upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki związanej z zagrożeniami wypadkowymi i zdrowotnymi występującymi w gospodarstwach rolnych, a także zapoznanie z podstawowymi zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Organizatorom zależy też na zwróceniu szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, pomagającym podczas żniw w pracach w polu i obejściu oraz na tym, by nie lekceważono zagrożeń, które mogą stać się przyczyną tragedii.

Konkurs jest prowadzony w trzech kategoriach: klasy I-III szkoły podstawowej; klasy IV-VI szkoły podstawowej; klasy VII-VIII szkoły podstawowej. Z każdej kategorii komisje gminne typują po 3 prace i przesyłają do wojewódzkiej komisji konkursowej działającej przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku. Następnie Komisja powołana przez Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku dokonuje oceny prac plastycznych, które przekazano do wojewódzkiego finału.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *