Zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej!

Detonacje na Zatoce Gdańskiej. Rozminowywanie portu Gdynia c.d.

Do zniszczenia jest kilka niewybuchów. W każdym znajduje się około tony materiału, mogącego eksplodować!

Takiego wydarzenia chyba nie było nigdy dotąd: niemal od Pucka po Gdańsk Brzeźno wprowadzono zakaz kąpieli w morzu. Nurkowania, surfowania itp. Żeby latem, ale teraz, gdy jeszcze jest kalendarzowa zima?! Powód jest bowiem niezwykły: niszczone będą miny, które teraz leżą na dnie portu w Gdyni.

O tym, że w morskim porcie Gdynia wykryto miny, pisaliśmy już 9 marca 2015 roku.

Te niebezpieczne przedmioty z czasów II wojny światowej, zostaną wywiezione z portu w głąb Zatoki Gdańskiej i tam unieszkodliwione. Fala uderzeniowa będzie jednak tak silna, że może zaszkodzić ludziom, znajdującym się w pobliżu – ostrzegają realizatorzy tej niebezpiecznej operacji.

O szczegółach powiadomiły nas Emilia Salach – kierownik Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Gdańska oraz Anna Dyksińska, Główny specjalista w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu.

IMG_8646

Źródła ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku oraz Marynarka Wojenna RP

Unieszkodliwić trzeba niewybuchy o bardzo dużej mocy rażenia, pochodzące z okresu II wojny światowej – wynika z informacji, które 16 marca 2015 roku przekazała nam Emilia Salach – kierownik Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska. W trakcie badania dna (na zlecenie Zarządu Portu Morskiego w Gdyni) wykryto 5 min. 4 z nich znajdują się za falochronem, w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu. Szacuje się, że każdy z nich zawiera około tony materiałów wybuchowych. W celu utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie.

W dniach neutralizacji min będzie obowiązywał zakaz kąpieli w Bałtyku od Kosakowa do Gdańska Brzeźna. Pilnować tego mają mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach. W akcji weźmie udział około 60 żołnierzy, a o bezpieczeństwo na lądzie zadba łącznie ponad 100 osób

Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, operacja oczyszczania z niewybuchów dna morza w Gdyni rozpocznie się w czwartek, 19 marca 2015 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść nie później niż do godz. 9.00 w dniu poprzedzającym rozpoczęcie likwidacji min.

W Gdańsku służby będą patrolowały (uniemożliwiając kąpiel) plaże wzdłuż brzegu między wejściami od nr. 34 do 76 – przy każdym wejściu, a także przy obiekcie Gdańskiego Klubu Morsów i na molu zostaną wywieszone informacje o zakazie kąpieli w wyznaczonych terminach.

IMG_8645

Źródła ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku oraz Marynarka Wojenna RP

Oto wstępny harmonogram prac saperskich w Gdyni: usunięcie min nr 1 i 2 znajdujących się za falochronem – 19 i 20 marca; usunięcie miny nr 3 z basenu II – 29 marca; usunięcie min nr 4 i 5 – termin do ustalenia.

Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transportu jej na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydały wojewódzkie służby ochrony środowiska w Gdańsku. Mina znajdująca się w basenie II zostanie wywieziona 29 marca (niedziela) głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu. Termin został wybrany nieprzypadkowo. Zazwyczaj w niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie.

Niebezpieczną akcją rozminowania zajmą się żołnierze z Grupy Nurków – Minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej, mającej swą siedzibę w Świnoujściu. Dowódca wyznaczył 10-kilometrową strefę niebezpieczną dla osób kąpiących się, która obejmuje brzeg Zatoki Gdańskiej od Kosakowa aż do Gdańska Brzeźna. Dlatego niezbędne było włączenie się w zabezpieczenie operacji powiatu Puck oraz gmin Gdynia, Sopot i Gdańsk. W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże. W wyznaczonym czasie wstęp do wody będzie zakazany – informuje Emilia Salach, kierownik Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Gdańska.

Saperzy ostrzegają, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Zasięg szkodliwego oddziaływania fali uderzeniowej w przypadku ludzi to 200 metrów od miejsca detonacji, dla oszklonych budynków: 550m. W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z domów.

Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na wodzie jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Działania związane z bezpieczeństwem na lądzie koordynuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. Akcja każdorazowo ma być prowadzona w godzinach 8.00-16.00. Centrum koordynacji działań związanych z przeprowadzeniem operacji usytuowane będzie (w wyznaczonych dniach) w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni przy ul. Władysława IV 12/14 w godz. od 7.30 do zakończenia operacji.

INFORMACJE PRZYDATNE DLA MIESZKAŃCÓW:

Centrum koordynacji działań związanych z usunięciem min jest w Miejskim Centrum, Zarządzania Kryzysowego w Gdyni, tel.: 58 660 22 12, 58 660 22 13.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku (dot. zabezpieczenia linii brzegowej w Gdańsku), tel: 58 778 60 00, tel. 693 813 079, fax: 58 778 60 29, e-mail: mczk@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego, tel: 58 524 18 53, tel. kom. 601 689 970.

Ucierpieć mogą stworzenia żyjące w Zatoce Gdańskiej. Chodzi zwłaszcza o wodne ssaki, np. foki, które teraz maja młode. Dlatego, wskazane było zwlekanie z rozminowywaniem i detonacją, ale zagrożenie dla żeglugi jest wielkie. Więcej wiadomości znajduje się na stronie www.umgdy.gov.pl – Urzędu Morskiego w Gdyni

Warto pamiętać, że na dnie Bałtyku leży wiele amunicji, zawierającej bojowe środki chemiczne, np. iperyt. To zagrożenie rozpoznawano w ramach realizacji międzynarodowego przedsięwzięcia o nazwie: CHEMSEA. Teraz pora na wydobywanie tych bardzo groźnych pozostałości po II wojnie światowej.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *