Źródło ilustracji: Urząd Miasta Zakopane.
Z Krupówek na Monciak i Molo, albo odwrotnie, jak komu się podoba. Najlepiej raz tu, raz tam
Zakopane przyciąga Bałtyk bliżej siebie. Co zimowa stolica Polski ma do zaoferowania? Dowiemy się już za kilka dni, nad Zatoką Gdańską, w Sopocie. To efekt współpracy między tymi uzdrowiskami.
Źródło: Zakopiańskie Centrum Kultury.
Dwie perły światowej kultury, turystyki oraz przemysłu spotkań: Zakopane oraz Sopot, zacieśniają współpracę. Ściślejsze kontakty nawiązano kilkanaście lat temu, gdy przedstawiciele obydwu samorządów podpisali umowę w sprawie promowania atrakcji Sopotu i Zakopanego. Dlatego, co roku odbywają się spotkania, podczas których reprezentanci władz wspomnianych miast dokonują wymiany desek: snowboardowej na kitesurfingową lub odwrotnie – będących symbolami sezonów turystycznych w Tatrach i nad Bałykiem. W bieżącym roku taka wymiana owego sprzętu do pływania i zjeżdżania odbyła się w Sopocie, pod koniec kwietnia. W najbliższy piątek, w Sopocie: pokaz zakopiańskich atrakcji.
Źródło ilustracji: Zakopiańskie Centrum Kultury.
Miasto o wielu walorach naturalnych i turystycznych, a w sezonie letnim kulturalna stolica Polski – takie jest Zakopane – „zagłębie” letnich festiwali i wystaw, przyciągające miłośników kultury, sztuki i filmu. W tym roku inauguracja zakopiańskiego sezonu kulturalnego odbędzie się w Sopocie, który od lat jest miastem partnerskim Zakopanego. Już 27 maja każdy, kto chce poczuć prawdziwego ducha gór, może i powinien skorzystać z otwarcia owego sezonu, pod hasłem: „Zakopane dobre eMOCje”, pozwalające odkryć to wszystko, co najpiękniejsze w stolicy Tatr i najlepsze w sezonie letnim! – przekonuje Mateusz Pajek – Specjalista ds. Promocji w Internecie Zakopiańskiego Centrum Kultury:
Stolica Tatr jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast zarówno przez turystów z Polski jak i zagranicy. Tu każdy odnajdzie lub odkryje na nowo nieoczywiste miejsca i zachwycające zakątki, które od setek lat kształtują tożsamość miasta i jego mieszkańców. Zakopane jak magnes przyciąga do siebie nie tylko turystów, ale również ludzi kultury i sztuki, których inspiruje swą wyjątkową historią i energią. Nic w tym dziwnego, ponieważ już w latach 20- tych ubiegłego wieku miasto stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy i artystów. Na bazie tego, Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, przygotowało wyjątkową propozycję wydarzeń kulturalnych, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią letni wypoczynek u podnóża Tatr.
Opis najważniejszych wydarzeń w Zakopanem:
Zakopane Dobre Emocje – lato 2022 (1)
Źródło: Zakopiańskie Centrum Kultury.
Zakopane w Sopocie
Źródło ilustracji: Urząd Miasta Zakopane.
Sopot i Zakopane, choć położone na dwóch różnych krańcach Polski, łączy naprawdę wiele. Miasta od lat współpracują ze sobą w zakresie wymian młodzieży, ale także doświadczeń na polu turystyki, promocji i organizacji międzynarodowych imprez sportowych. To także wzajemne inspiracje w zakresie wydarzeń kulturalnych.
– Kontakty Sopotu i Zakopanego skupiają się na wymianie doświadczeń dotyczących ruchu turystycznego, promocji oraz wymianie kulturalnej, a biorąc pod uwagę kilkudziesięcioletnie partnerstwo nietrudno zauważyć, że oba miasta harmonijnie się uzupełniają. Dzięki podejmowanym wspólnie inicjatywom stają się coraz bardziej atrakcyjną propozycją dla turystów. Jednak nasza współpraca nie ogranicza się wyłącznie do turystyki. W kulturze, choć wydawać by się mogło tak różnej, występują również pewne podobieństwa. Sopot od 1961 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot Festival, a Zakopane od roku 1968 – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W obu miastach od 15 lat w sezonie wakacyjnym odbywa się najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy, podczas którego w letnie wieczory zakopiańskie Krupówki i sopockie molo zmieniają się w najpiękniejsze kino pod gwiazdami. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Zakopane i Sopot, po prostu, lubią się – mówi Agnieszka Nowak Gąsienica, Zastępca Burmistrza Zakopanego.
Góralski folklor zachwyci nad morzem
Zakopane swą nowoczesną ofertę turystyczną, bogatą w szeroką gamę atrakcji doskonale łączy z przywiązaniem do tradycji i folklorem, które fascynują wszystkich odwiedzających miasto. Dowodem na to jest niesłabnące zainteresowanie Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich, przyciągającym w sierpniu fanów z całej Polski. W ciągu ostatnich 50 lat konkurs stał się prestiżową imprezą folklorystyczną docenianą również za granicą, a w tym roku swą kulturę zaprezentują na nim zespoły z Rumunii, Bułgarii, Bośni, Turcji, Macedonii, Słowacji, Węgier, Grecji, Czech, Meksyku i Polski. Tej niezwykłej energii, pełnej muzyki i kolorów nie mogło zabraknąć w Sopocie:
– Już 27 maja w Muszli Koncertowej przy Molo w Sopocie zainaugurujemy Sezon Letni w Zakopanem, gdzie każdy będzie mógł posłuchać koncertu uwielbianej przez publiczność Hanki Rybki z Zespołem, który będzie zapowiedzią jednego z najważniejszych letnich wydarzeń: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, na który zapraszamy wszystkich do Zakopanego w dniach 19-26 sierpnia. Występ górali przy samej plaży to niepowtarzalne wydarzenie, które najlepiej odda ducha gór nad polskim morzem. Dodatkowo szykujemy dla Państwa wyjątkową niespodziankę muzyczną, dlatego już dziś wszystkich zapraszamy do Sopotu – mówi Beata Majcher, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.
Inspirujące wystawy z wymianą kulturalną w tle
Dla miłośników literatury i sztuki w Sopocie otwarte zostaną wystawy, nawiązujące nie tylko do tradycji Podhala, ale również do współpracy między miastami. Wernisaż wystawy „Góry-Morze-Morze-Góry”, to autorski projekt Lidii Rosińskiej Podleśny, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, który nawiązując do idei miast partnerskich najlepiej pokazuje, jak istotnym jej elementem jest wzajemna wymiana kulturalna.
– Jednym z miast partnerskich Zakopanego jest Sopot, stąd też pomysł prezentacji cyklicznych wystaw, które pozwalałyby na zestawienie twórczości artystów z Trójmiasta i Podhala, a tym samym dadzą odbiorcom możliwość obcowania ze sztuką tworzoną równolegle w skrajnie odległych geograficznie środowiskach, podlegających odmiennym wpływom kulturowym, społecznym i intelektualnym – mówi dyrektor Lidia Rosińska Podleśny.
Dotychczas odbyły się trzy edycje tego projektu wystawienniczego, a wszystkie wystawy Góry-Morze-Morze-Góry prezentowane były w przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. W tym roku najnowsza ekspozycja odbędzie się po raz pierwszy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, a swoje prace zaprezentują artystki i artyści z Pomorza i Podhala.
100 lat Białego Misia i Zakopiański Festiwal Literacki
Motywem przewodnim tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jest dobrze wszystkim znany Biały Miś, który wpisał się na trwałe w krajobraz Zakopanego i jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta, a którego pojawienie się datowane jest na rok 1922. Z okazji setnych urodzin Białego Misia, wystawa „Foto z misiem”, którą będzie można obejrzeć w sopockim Art Inkubator – Park, będzie zapowiedzią zakopiańskiego festiwalu. Spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje literackie i koncerty to tylko niektóre z wydarzeń w programie tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. To właśnie na nim już w lipcu spotkają się wybitni pisarze i artyści, a jego zwieńczeniem będzie przyznanie przez Burmistrza Miasta Zakopane Nagrody Literackiej Zakopanego dla autora książki propagującej miasto i Tatry. O tym, kto zostanie jej laureatem dowiemy się już wkrótce.
Latem widzimy się w Zakopanem!
Źródło ilustracji: Urząd Miasta Zakopane.
Oprócz atrakcji muzycznych, miłośnicy gór przez cały dzień będą mieli możliwość obcowania z tradycją i kulturą Zakopanego. Dzięki zainstalowanym w punktach Informacji Turystycznych w Sopocie urządzeniom multimedialnym, każdy będzie miał możliwość poznania oferty turystycznej jaką ma do zaoferowania Miasto Zakopane. Dzięki specjalnie stworzonej aplikacji, turysta będzie mógł zapoznać się z mapą Zakopanego, na której zaznaczonych jest ponad 40 obiektów wpisujących się w Szlak Stylu Zakopiańskiego. Każdy obiekt ma opis merytoryczny oraz dokumentację zdjęciową, a także kod QR, który po zeskanowaniu poprzez urządzenie mobilne, pozwoli zabrać ze sobą niezbędne informacje na telefon. Poza mapą, użytkownik może także zaznajomić się z kalendarzem wydarzeń organizowanych w mieście w najbliższych tygodniach, a także sprawdzić pogodę we wszystkich rejonach Zakopanego i w Tatrach.
Inauguracja sezonu letniego w Sopocie to najlepsza propozycja na ostatni weekend maja. Odwiedzający miasto nie tylko poczują dobre eMOCje płynące z gór, ale będą mieli okazję poznać wszystkie wydarzenia, które zapewnią im nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale zagwarantują swobodę kontaktu z zachwycającą zakopiańską kulturą – zachęca Mateusz Pajek – Specjalista ds. Promocji w Internecie Zakopiańskiego Centrum Kultury.
Sopot i Zakopane rozpoczęły w tym roku piętnasty sezon ścisłego współdziałania. Umowę podpisano w 2008 roku. Jedną z pierwszych wspólnych akcji było wprowadzenie do letniego rozkładu jazdy pociągów Inter City Zakopane – Sopot.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl