Zanocuj w lesie. Nadleśnictwo Elbląg wzmacnia polską turystykę. Na jego obszarze, w delcie Wisły i na Wysoczyźnie Elbląskiej, powstają nowe atrakcje. Od ujścia Wisły po granicę z Rosją tworzone są unikatowe produkty dla wczasowiczów, urlopowiczów, miłośników natury, żeglarstwa, zbierania bursztynu na styku województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Elbląg.

Kraina leśno – wodnego raju dla ludzi i natury. Najnowsza oferta: zanocuj w lesie

Takiego nagromadzenia atrakcji, jakie jest na terenie Nadleśnictwa Elbląg, istniejącego w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Gdańsku, nie ma chyba nigdzie nad Bałtykiem. Niektóre wydarzenia i miejsca w tym Nadleśnictwie są niezwykłymi na skalę świata – np. rejsy po Kanale Elbląskim. Do rozwoju turystyki w Nadleśnictwie Elbląg i okolicach przyczyniają się też samorządy, lokalne i regionalne organizacje turystyczne oraz instytucje państwowe. Zbudowanie kanału w poprzek Mierzei Wiślanej w rejonie osiedla Nowy Świat w gminie Sztutowo, uczyni ten region jeszcze bardziej sprzyjającym rozwojowi turystyki.

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni. Autor wizualizacji: arch. Mateusz Mielewczyk.

Nadleśnictwo Elbląg staje się unikatowym obszarem dla turystów. Jakie są działania leśników, czyniących Nadleśnictwo Elbląg unikatowym obszarem turystycznym? Jednym z ważniejszych było ustanowienie w grudniu 2011 roku Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Elbląsko-Żuławskie. Ten Kompleks przyciąga uwagę naukowców, reprezentantów biznesu turystycznego, samorządowców. Efektem ich prac jest dokument pt. „Koncepcja rozwoju turystyki i rekreacji w LKP Lasy Elbląsko-Żuławskie” – opracowana przez gdyński Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Elbląg.

Koncepcja zagospodarowania turystycznego obszaru LKP Lasy Elbląsko-Żuławskie stała się podstawą do dyskusji na temat kierunków takiego wykorzystania lasów w całej Polsce. Pierwsza, ważniejsza konferencja na ten temat odbyła się w Elblągu, Na Zalewie Wiślanym i na Wysoczyźnie Elbląskiej w dniach 20 i 21 września 2016 roku. Tytuł tej konferencji brzmiał: „Koncepcja zagospodarowania rekreacyjno – turystycznego obszarów leśnych na przykładzie LKP Lasy Elbląsko-Żuławskie”. To innowacyjne w skali kraju działanie, uwzględniając obszar nim objęty, opracowanie sporządzono z inicjatywy Nadleśnictwa Elbląg a dotyczy ono lasów elbląskiego LKP. Jego realizacja, rozłożona w czasie na 20 lat, może być przykładem dla podobnych rozwiązań w całym kraju. Pieniądze na opracowanie koncepcji pochodziły z Funduszu Leśnego, a opracował ją gdyński Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Kilka lat później ruszyła budowa unikatowego obiektu, który bardzo będzie sprzyjał rozwojowi gospodarczemu ziemi elbląskiej i nie tylko, w tym turystyce: zaczęto budować kanał w poprzek Mierzei Wiślanej – przesmyk dla morskich statków, by mogły one docierać z Zatoki Gdańskiej prosto do portu morskiego w Elblągu.

Program „Zanocuj w lesie”

Pierwszego maja, w całej Polsce ruszył nowy program Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Celem tego programu jest umożliwienie legalnego uprawiania aktywności związanych z przebywaniem w lesie (takich jak bushcraft, survival czy zwyczajna wycieczka do lasu z możliwością zatrzymania się na nocleg) – poinformowało Nadleśnictwo Elbląg.

Na czym polega ten program i jak można z niego skorzystać!

W niemal wszystkich nadleśnictwach w Polsce zostały wyznaczone ok. 1 500 hektarowe obszary, na których każdy może przenocować w hamaku, namiocie czy na karimacie. Trzeba jednak pamiętać, że bez zgłoszenia w jednym miejscu można pozostać nie dłużej niż 2 dni, ani nie można przebywać w lesie w grupie większej niż 9 osób. Jeśli planujemy dłuższy pobyt lub większą grupę należy taki fakt zgłosić do nadleśnictwa i uzyskać pozytywną odpowiedź. Na takich obszarach będzie można rozpalać ogień, ale tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych. Przed wyjściem do lasu trzeba też sprawdzić informację czy w tym samym czasie i miejscu nie jest planowane polowanie lub czy nie trwają akurat prace leśne.

Gdzie lokalnie będzie można przenocować w lesie?

W Nadleśnictwie Elbląg z racji dużego zasięgu terytorialnego i bardzo zróżnicowanego terenu wytypowaliśmy dwa obszary, już ponad rok temu – tłumaczy Jan Piotrowski – leśnik z Nadleśnictwa Elbląg. Na tych terenach odbywał się roczny pilotaż, sprawdzający jak takie obszary będą funkcjonowały (w całej Polsce było 46 obszarów pilotażowych). Obszar leśnictwa Dąbrowa i leśnictwa Jantar kontynuują niejako swoje istnienie zmieniając się z obszaru pilotażowego na program „Zanocuj w lesie”. Wszelkie szczegóły, regulamin, mapy i linki do informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Elbląg:

https://elblag.gdansk.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-1#.YIlgjKEwhPY .

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Elbląg.

Warto dodać, że nadleśnictwa, które brały udział w pilotażu tego programu teraz testują możliwość korzystania z kuchenek gazowych. W związku z czym przebywając w lasach nadleśnictwa Elbląg w ramach programu „Zanocuj w lesie”, można nie tylko przenocować ale także ugotować sobie jedzenie na kuchence gazowej, ale uwaga na razie jedynie przez najbliższy roku.

Zapraszamy do korzystania z lasu i prosimy o odpowiednie przygotowanie się do takiej aktywności oraz rozsądnego przebywania w lesie – dodaje Jan Piotrowski – Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni. Autor wizualizacji: arch. Mateusz Mielewczyk.

Stworzone przez Nadleśnictwo Elbląg atrakcje i ułatwienia dla wczasowiczów, staną się łatwo dostępne. Otwarciem na skalę międzynarodową, będzie oddanie do użytki kanału żeglugowego w poprzek Mierzei Wiślanej i portu przy tym przesmyku dla morskich statków, łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. To otwarcie nastąpi za dwa lata, a może wcześniej. Kanał w rejonie osiedla Nowy Świat uczyni też łatwiejsze do wykorzystania przystanie w delcie Wisły, powstałe w wyniku realizacji unijnego projektu pt. „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej”.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *