Na zdjęciu powyżej: Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju podczas 11. Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan. Fot. Kazimierz Netka.
Święto tych, którzy najbardziej dbają o stolicę województwa pomorskiego.
Zakończył się Gdański Tydzień Wolontariatu. Jego podsumowaniem była uroczysta Gala, podczas której Prezydent Gdańska nagrodził wolontariuszy. Wybrano: firmowych poławiaczy pereł, koordynatorów, najaktywniejszych w szkołach, a także wolontariuszy roku, szkoły społecznie wrażliwe, laureatów konkursu „Ja w wolontariacie”. Przyniesiono Beltejemskie Światło Pokoju, a zwieńczeniem były świąteczne życzenia i koncert artystki Anny Marii Jopek. Wszystko to wydarzyło się podczas podsumowania 2 lat bieżącej kadencji Pawła Adamowicza jako prezydenta Gdańska, 12 grudnia, 2016 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdzie zorganizowano 11. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Prezydent Paweł Adamowicz nie mógł przybyć, bo się rozchorował. W jego imieniu wystąpił Wiesław Bielawski -zastępca prezydenta Gdańska.
Gala rozdania nagród „Aktywni w Mieście” to święto wszystkich gdańskich wolontariuszy. Dzięki konkursowi możemy pokazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy obecni są niemalże we wszystkich sferach życia społecznego – mówi Agnieszka Buczyńska – prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka
Dzięki nadsyłanym zgłoszeniom, organizatorzy mogą wyróżniać zasłużonych wolontariuszy, pomagających zarówno w pracach biurowych, jak i osoby biorące udział w terapiach dzieci niepełnosprawnych, ochotników pomagających w organizacji imprez sportowych i wydarzeń okolicznościowych. Nagradzamy również koordynatorów, szkolne koła wolontariackie oraz firmy odpowiedzialne społecznie.
Gala była zwieńczeniem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, który rozpoczął się 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariuszy. Wręczenie nagród odbyło się podczas corocznego spotkania Prezydenta Gdańska z aktywnymi obywatelami miasta. Nagrody najbardziej zasłużonym wręczali: Bogdan Oleszek – przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Beata Dunajewska – przewodnicząca Komisji Rady Miasta oraz Wiesław Bielawski – wiceprezydent Gdańska i Agnieszka Buczyńska – prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.
Tegorocznymi zwycięzcami w wolontariacie zostali:
W kategorii Firma realizująca program wolontariatu pracowniczego otrzymała grupa wolontariuszy Firmy Intel Technology Poland.
Fot. Kazimierz Netka
Grupę wolontariuszy INTEL „Poławiamy perły z Intelem” tworzą pracownicy firmy działających w ramach wolontariatu pracowniczego. Firma Intel Technology Poland od 1999 roku wspiera i propaguje aktywność wolontariacką swoich pracowników. Grupa współpracuje m.in. z takimi organizacjami jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji dzikich zwierząt „Ostoja” czy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku – – informuje Marta Kozera z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
W kategorii „Aktywność wolontariacka w szkołach” nagrodę otrzymała grupa wolontariuszy działających w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących.
Fot. Kazimierz Netka
Grupa WOLONTARIAT W ZSSiO, działająca w zespole Szkól Sportowych i Ogólnokształcących, liczy 44 stałych członków. Należą do niej uczniowie gimnazjum i liceum. Wolontariusze ci angażują się zarówno w działania systematyczne jak i akcyjne na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, dzieci ze szpitali i świetlicy, seniorów, a także na rzecz ochrony środowiska i zwierząt. Współpracują z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami, jednocześnie realizując swoje indywidualne pomysły.
Nagrodę w kategorii Koordynator wolontariuszy w roku 2016 otrzymała koordynatorka Jolanta Zawadzka-Giza, koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Zespole Szkół Gastronomiczo Hotelarskich.
Fot. Kazimierz Netka
Pani Jolanta od 16 lat pracuje w Zespole Szkół Gastronomiczo-Hotelarskich. Nauczycielka, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych „Szczęśliwy Dom”, działaczka. Aktywnie zaraża młodzież do działania, poprzez wzór własnej osoby. Znajduje nowe ciekawe oferty w które może włączyć się szkolna młodzież jednocześnie dbając o ich indywidualny rozwój. Osoby z nią pracujące mówią: „Jak ważne jest to, aby właśnie takich ludzi spotykać obok siebie, które nadają sens uczniom i nam wszystkim”.
Fot. Kazimierz Netka
Najważniejsza nagroda w kategorii Wolontariuszka Roku 2016: nagrodę otrzymała Magdalena Gliniecka
Pani Magdalena, edukatorka z zawodu i wielkiego zamiłowania, przewodnik po Gdańsku, pasjonatka książek i fotografii. W wolontariat w Fundacji Hospicyjnej zaangażowała się 9 lat temu, głównie działa przy organizacji imprez dla dzieci. Ponadto Pani Magdalena udziela się w niemal wszystkich zbiórkach, kwestach, jarmarkach, czy imprezach charytatywnych na rzecz podopiecznych. Pomimo czynnej pracy zawodowej, zawsze stara się jak może, aby znaleźć czas na pomoc innym.
Fot. Kazimierz Netka
Natomiast Wolontariuszem Roku 2016 został pan Krystian Kosiński – urzędnik Miasta Gdańsk, aktywny wolontariusz. Pan Krystian poza swoimi obowiązkami pracowniczymi można go spotkać na większości akcji wolontariackich odbywających się w Gdańsku, wolontariusz Europejskiego Centrum Solidarności. Jak mówią o nim koordynatorzy „Wszystkie projekty, przy których pomagał Krystian odbyły się zgodnie z planem i nie miały prawa się nie udać. Krystian jest perfekcjonistą, a przy tym dba o dobrą atmosferę w zespole. To bardzo rzadkie, aby obie te cechy szły w parze”.
Fot. Kazimierz Netka
W tym roku kapituła konkursowa postanowiła wyróżnić w tych kategoriach (wolontariuszy Roku 2016) Grażynę Połubińską – wolontariuszkę Fundacji Życie i Pasji oraz Mateusza Dąbrowskiego wolontariusza Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych – informuje Marta Kozera z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Organizatorem konkursu „Aktywni w mieście” jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Miasto Gdańsk.
Nagrodzono też Szkoły Społecznie Wrażliwe. Konkurs ten ma zwrócić uwagę uczniów na najbardziej potrzebujących i zachęcić ich do działań wolontariackich w gdańskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Rywalizacja polegała na podjęciu wspólnej akcji „pomocowej”, utrwaleniu jej, a następnie przedstawieniu ich w formie „kroniki” (techniki do wyboru: zapis wideo, opis ze zdjęciami, zapis audio, strona społecznościowa itp.).
Dzieci i młodzież miały czas na realizację swoich projektów od 15 kwietnia do 15 listopada 2016. W Konkursie udział wzięło 21 szkół podstawowych i 8 gimnazjów. Szkoły zostały podzielone na dwie kategorie: Kategoria I – dla szkół podstawowych, Kategoria II – dla gimnazjów, w każdej kategorii przyznawane są 2 nagrody – główna i wyróżnienie. Pula nagród w konkursie wynosi 10 000 zł. W tegorocznej edycji w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 59, a wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 86. W kategorii gimnazjów, I miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 15. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 8informuje Olimpia Schneider – inspektor w Referacie Prasowym Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Nagrodzeni są na zdjęciu poniżej.
Fot. Kazimierz Netka
Organizatorami konkursu są Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia RMG, Komisja Edukacji RMG oraz Wydział Rozwoju Społecznego, a osobami wyznaczonymi do koordynowania projektu są: Beata Dunajewska – przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia oraz Żaneta Geryk – przewodnicząca Komisji Edukacji.
Uhonorowano również zwycięzców konkursu fotograficznego: „Ja w wolontariacie”. Patrz fot niżej:
Fot. Kazimierz Netka
Fot. Kazimierz Netka
Podczas prezentacji dorobku wolontariuszy, przedstawiono też Fundację Marka Kamińskiego. Zdjęcie powyżej.
Fot. Kazimierz Netka
Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przybyli z Betlejemskim Światłem Pokoju. Ognień przekazali Wiesławowi Bielawskiemu – wiceprezydentowi Gdańska.
Kazimierz Netka