30 tys. pomorskich przedsiębiorców już jest zwolnionych z opłacania składek ZUS. Świadczenie postojowe uzyskało ponad 13,6 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych

Fot. Kazimierz Netka.

ZUS Uruchomił specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej

Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zrealizowały pierwsze zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku. Z ulgi skorzysta ponad 30 tysięcy przedsiębiorców. Łączna kwota tych zwolnień to ponad 41 mln złotych.

ZUS na bieżąco rozpatruje także wnioski o świadczenie postojowe. Na Pomorzu, do ponad 13,6 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło ponad 27,3 miliona złotych – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

ZUS Uruchomił specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. To ułatwia i przyśpiesza wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy rozpatrywaniu wniosków o przejście na emeryturę.

Uprawnieni przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek, będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) w najbliższych dniach.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszając do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).

Wprowadzone w tarczy 2.0 zmiany przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto, przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych – poinformował Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *