Na zdjęciu: Leszek Kopeć – dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Wojciech Marczewski- przewodniczący Rady Programowej FPFF. Fot. Jerzy Uklejewski
Filmowe święto już za nami
Od 16 do 21 września Gdynia przemieniła się w polskie filmowe Cannes. W tych dniach odbywał się 44 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do Gdyni zawitały filmowe gwiazdy, ludzie z show-biznesu. A tłumy widzów na filmowych projekcjach tylko potwierdzają nieustające zainteresowanie polskimi filmami. W tej niezwykłej atmosferze Gdynia żyła festiwalowym filmem; przez te kilka dni była stolicą polskiej kinematografii. Widać to było przede wszystkim w rejonie Teatru Muzycznego – Gdyńskiego Centrum Filmowego – Hotelu Mercure. W tym roku po raz pierwszy festiwalowe projekcje odbywały się również w kinie Helios, Konsulacie Kultury, w Teatrze Miejskim, Muzeum Marynarki Wojennej.
Konferencja prasowa z ekipą filmu „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy. Fot. Jerzy Uklejewski
W Konkursie Głównym zaprezentowano 19 filmów i wszystkie były dobre, a większość nawet bardzo dobra. Teraz konkursowe filmy w naszych kinach na pewno będą cieszyły się wysoką frekwencją, a o kilku z nich będzie się długo mówiło m.in. „Boże Ciało, „Legiony”, „Obywatel Jones”, „Piłsudski”, „Solid Gold”.
Agnieszka Holland podczas rozmowy z reporterem stacji telewizyjnej TVN. Fot. Jerzy Uklejewski
Nagrodę główną – Złote Lwy otrzymali: reżyserka Agnieszka Holland oraz producenci Stanisław Dziedzic, Klaudia Śmieja-Rostworowska i Andrea Chalupa za film „Obywatel Jones”. To historia młodego dziennikarza Garetha Jonesa, który przymierza się do wielkiego tematu. Chce napisać o gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Tam odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę…
Film został także nagrodzony za scenografię.
Gościem festiwalu była m.in. aktorka Małgorzata Kożuchowska. Fot. Jerzy Uklejewski
Srebrne Lwy dla filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” odebrali: reżyser Maciej Pieprzyca oraz producenci Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś. Ten obraz to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o niewidomym geniuszu fortepianu. A wcielający się w tę postać Dawid Ogrodnik został laureatem wyróżnienia za najlepszą główną rolę męską.
Platynowe Lwy za całokształt twórczości i artystyczne osiągnięcia życia trafiły do reżysera Krzysztofa Zanussiego.
Pozostałe nagrody Konkursu Głównego przyznane podczas gali 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych:
Jan Komasa otrzymał nagrodę za reżyserię filmu „Boże ciało”.
Jury przyznało także nagrodę specjalną. Trafiła ona do Łukasza Kośmickiego za propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego w filmie „Ukryta gra”.
Za główną rolę kobiecą w „Piłsudskim” nagrodzono Magdalenę Boczarską.
Nagrodę za scenariusz odebrał Mateusz Pacewicz za film „Boże ciało”.
Bartosz Kruhlik otrzymał nagrodę za debiut reżyserski za film „Supernova”.
Za zdjęcia do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” nagrodzono Witolda Płóciennika.
Konferencja prasowa z ekipą filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Fot. Jerzy Uklejewski
Leszek Możdżer został doceniony za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.
Eliza Rycembel otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Boże ciało”. Natomiast za drugoplanową rolę męską, w filmie „Pan T.” wyróżniono Sebastiana Stankiewicza.
Nagrodę za montaż „Ukrytej gry” otrzymali: Robert Gryka, Wolfgang Weigl i Krzysztof Arszennik.
Robert Więckiewicz zagrał w filmie „Ukryta Gra”. Fot. Jerzy Uklejewski
Marcina Jachyrę, Jarosława Czernichowskiego, Oliwiera Synkowskiego i Marcina Lenarczyka nagrodzono za dźwięk do filmu „Interior”.
Ekipa filmu „Interior”. Fot. Jerzy Uklejewski
Za scenografię do filmu „Obywatel Jones” nagrodę odebrał Grzegorz Piątkowski.
Najlepsze kostiumy stworzyła Agata Culak do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.
Jolanta Dańda otrzymała nagrodę za charakteryzację w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.
Za profesjonalny debiut aktorski doceniono Zofię Domalik, która zagrała w filmie „Wszystko dla mojej matki”.
Nagrody przyznało jury w składzie: Maciej Wojtyszko (przewodniczący jury), Ewa Braun, Bożena Dykiel, Piotr Dzięcioł, Paweł Laskowski, Ilona Łepkowska, Maria Sadowska, Nikodem Wołk-Łaniewski oraz Jerzy Zieliński.
Nagrodę publiczności otrzymało „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy.
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych główna nagroda im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu powędrowała do „Nie zmieniaj tematu” w reżyserii Huberta Patynowskiego.
Marta Żmuda-Trzebiatowska zagrała w filmie „Mowa Ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Fot. Jerzy Uklejewski
Na program 44 FPFF składały się liczne sekcje pozakonkursowe, pokazy specjalne m.in. „Czysta Klasyka”, „Polonica”, „Skarby Kina Przedwojennego”, „Filmy z Gdyni”, „Gdynia Dzieciom”, nocne pokazy plenerowe na placu Grunwaldzkim. W sumie widzowie w gdyńskich kinach mogli obejrzeć ponad 140 polskich filmów.
Na Festiwalu urodą zachwycała francuska aktorka Berenice Marlohe, zagrała w filmie „Dolina Bogów”, a na zdjęciu z reżyserem tego filmu Lechem Majewskim. Fot. Jerzy Uklejewski
Festiwalowi towarzyszyły wydarzenia branżowo – filmowe, wystawy, promocje książek, wydarzenia muzyczne… Będziemy mile wspominać ten Festiwal, bo to był też wspaniały koniec tegorocznego lata.
Za kostiumy w filmie „Dolina Bogów” odpowiadała projektantka Eva Minge. Fot. Jerzy Uklejewski
Każdego roku w Polsce organizowanych jest ponad 60 festiwali filmowych; mniejszych, większych, ogólnopolskich, regionalnych. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaliczany jest to tych najważniejszych, organizatorzy twierdzą, że jest najważniejszym i największym polskim festiwalem filmowym.
Jerzy Uklejewski
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
festiwal = super promocja dla najlepszego miasta w polsce :)