61 mln EUR na modernizację linii kolejowej między Gdynią a Słupskiem. Po raz kolejny polityka spójności Unii Europejskiej przynosi konkretne korzyści obywatelom UE, tym razem dla Pomorza

Fot. Kazimierz Netka.

W 2028 roku pociągi między Gdynią a Słupskiem pojadą z prędkością nawet 200 km na godzinę

Komisja Europejska zatwierdziła dziś inwestycję o wartości ponad 61 mln euro z Funduszu Spójności na lata 2014–2020, której celem jest modernizacja linii kolejowej 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk – poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce. Oto ciąg dalszy:

Modernizacja obejmuje przebudowę podbudowy toru, rozbudowę drugiego toru na odcinku Wejherowo – Słupsk, budowę nowych przystanków oraz modernizację stacji. Ponadto w przyszłości zbudowane zostaną skomputeryzowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym w celu zainstalowania europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym dla tej linii.

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała:

„Dzięki tej nowej unijnej inwestycji, transport kolejowy w Polsce będzie nadal rozwijany i modernizowany. Przejazdy pociągami między Gdynią a Słupkiem będą szybsze i bardziej atrakcyjne dla obywateli. Po raz kolejny polityka spójności przynosi konkretne korzyści obywatelom UE, tym razem dla Pomorza.”

Po ukończeniu projektu, co ma nastąpić w 2028 r., pociągi pasażerskie na odcinku osiągną maksymalne prędkości 160 km/h, a nawet 200 km/h na niektórych odcinkach toru. Zwiększy to przepustowość linii i sprawi, że pociągi staną się bardziej punktualne. Podróżowanie koleją stanie się bardziej atrakcyjne i będzie zachęcało obywateli do przechodzenia z transportu drogowego na kolejowy, co zwiększy wykorzystanie zrównoważonych środków transportu i zmniejszy zanieczyszczenie.

Więcej informacji o projektach finansowanych z funduszy unijnych w Polsce można znaleźć na stronie Kohesio Platformie Otwartych Danych w obszarze spójności – zachęca Marta Angrocka-Krawczyk z Wydziału Prasy, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.

Źródło innych wiadomości: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/mex_23_4751

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *