Podziwiaj styk Wisły z Bałtykiem

Postawiono platformę do podglądania królowej naszych rzek

Zobacz, jak Wisła kończy się w Zatoce Gdańskiej – teraz, w 120. rocznicę powstania nowego miejsca spotkań tej rzeki z morzem

Chcesz przyjrzeć się dobrze Wiśle, jak łączy się z Bałtykiem? Zobaczyć co się tam dzieje? Jak królowa buduje sobie nową deltę? Warunki do tego są wręcz doskonałe! Przy ujściu Wisły, po zachodniej stronie, zbudowano platformę widokową! To miejsce w sam raz dla malarzy, fotografów, miłośników natury!

IMG_7420Jak dotrzeć do tej budowli? Nie da się tam dojechać samochodem! Można próbować rowerem, ale najlepiej na nogach.

Trochę trzeba się natrudzić. Ale, trasa jest do pokonania i warta przejścia. Wystarczy mieć wygodne buty. I być ostrożnym, bo idzie się wzdłuż rzeki! Oczywiście, można spacerować też leśną drogą, równoległą do Przekopu Wisły, oddaloną kilkadziesiąt metrów od rzeki.

IMG_7216

Najpierw trzeba dotrzeć do Gdańska Świbna. Z centrum stolicy województwa pomorskiego kursuje tam autobus nr 112. Od przystanku trzeba iść na północ, w kierunku lasu, po drodze obejrzawszy obelisk postawiony w 1995 roku, w celu upamiętnienia wówczas 100-lecia powstania Przekopu Wisły (jej skrótu do morza). Warto zapoznać się z informacją na tablicy, zamontowanej w 110. rocznicę wykonania Przekopu.

IMG_7315Do ujścia, do wieży obserwacyjnej, można iść brzegiem rzeki. To jednak trasa bardzo niebezpieczna, bo można wpaść do wody; jest tam głęboko, a nurt silny. Po drodze mijamy drewnianą platformę widokową (na zdjęciu powyżej). Bezpieczniejsza jest wędrówka lasem. Odległość wynosi około 3 km w jedną stronę; około kilometra trzeba brnąć w piachu.

Nowa wieża jest metalowa. Ma 3,5 metra wysokości. Jest odporna na wiatry i sztormy. Postawiono ją na miejscu drewnianej, spalonej w kwietniu 2013 roku – na kilka dni przed oddaniem do użytku. Do dziś sprawców nie udało się ustalić – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który wsparł finansowo budowę urządzeń turystycznych w tym miejscu. Wieża znajduje się na terenie rezerwatu Mewia Łacha.

Warto wiedzieć, że 31 marca 2015 roku, czyli w najbliższy wtorek, przypada 120. rocznica powstanie skrótu Wisły do morza, zwanego dzisiaj Przekopem Wisły. To również 120. rocznica powstania Wyspy Sobieszewskiej. Z tej okazji odbędzie się kilka imprez, uroczystości, a także Konferencja Naukowo- Techniczna pt. „Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Żuław i Gdańska – historia i teraźniejszość” – 31 marca 2015 roku, godz. 11.30 w Domu Technika NOT w Gdańsku, ul. Rajska 6. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie http://www.notgdansk.pl .

Zdaniem dr. Kazimierza Cebulaka, w tej konferencji niezwykle ważne są zagadnienia dotyczące zagrożenia powodziowego dla Gdańska. Będzie mówił o tym Andrzej Chudziak, dyrektor spółki Gdańskie Melioracje.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej zaprasza mieszkańców i sympatyków Wyspy na uroczystość obchodów, 31 marca, 2015 roku, o godzinie 13 w Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych nr 25 w Gdańsku Świbnie, ul. Boguckiego. O historii Przekopu Wisły będzie mówił pisarz, Waldemar Nocny. Referat pt. „Tam, gdzie Wisła kończy swój bieg” wygłosi Mieczysława Cierpioł, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Potem: wręczenie wyróżnień „Jestem z Wyspy”, program artystyczny i poczęstunek urodzinowym tortem. O godzinie 15.15 – złożenie wieńca i zapalenie 120 zniczy przy obelisku 100-lecia Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku Świnie, przy styku ulic Boguckiego i Świbnieńska.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *