Postawiono platformę do podglądania królowej naszych rzek
Zobacz, jak Wisła kończy się w Zatoce Gdańskiej – teraz, w 120. rocznicę powstania nowego miejsca spotkań tej rzeki z morzem
Chcesz przyjrzeć się dobrze Wiśle, jak łączy się z Bałtykiem? Zobaczyć co się tam dzieje? Jak królowa buduje sobie nową deltę? Warunki do tego są wręcz doskonałe! Przy ujściu Wisły, po zachodniej stronie, zbudowano platformę widokową! To miejsce w sam raz dla malarzy, fotografów, miłośników natury!
Jak dotrzeć do tej budowli? Nie da się tam dojechać samochodem! Można próbować rowerem, ale najlepiej na nogach.
Trochę trzeba się natrudzić. Ale, trasa jest do pokonania i warta przejścia. Wystarczy mieć wygodne buty. I być ostrożnym, bo idzie się wzdłuż rzeki! Oczywiście, można spacerować też leśną drogą, równoległą do Przekopu Wisły, oddaloną kilkadziesiąt metrów od rzeki.
Najpierw trzeba dotrzeć do Gdańska Świbna. Z centrum stolicy województwa pomorskiego kursuje tam autobus nr 112. Od przystanku trzeba iść na północ, w kierunku lasu, po drodze obejrzawszy obelisk postawiony w 1995 roku, w celu upamiętnienia wówczas 100-lecia powstania Przekopu Wisły (jej skrótu do morza). Warto zapoznać się z informacją na tablicy, zamontowanej w 110. rocznicę wykonania Przekopu.
Do ujścia, do wieży obserwacyjnej, można iść brzegiem rzeki. To jednak trasa bardzo niebezpieczna, bo można wpaść do wody; jest tam głęboko, a nurt silny. Po drodze mijamy drewnianą platformę widokową (na zdjęciu powyżej). Bezpieczniejsza jest wędrówka lasem. Odległość wynosi około 3 km w jedną stronę; około kilometra trzeba brnąć w piachu.
Nowa wieża jest metalowa. Ma 3,5 metra wysokości. Jest odporna na wiatry i sztormy. Postawiono ją na miejscu drewnianej, spalonej w kwietniu 2013 roku – na kilka dni przed oddaniem do użytku. Do dziś sprawców nie udało się ustalić – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który wsparł finansowo budowę urządzeń turystycznych w tym miejscu. Wieża znajduje się na terenie rezerwatu Mewia Łacha.
Warto wiedzieć, że 31 marca 2015 roku, czyli w najbliższy wtorek, przypada 120. rocznica powstanie skrótu Wisły do morza, zwanego dzisiaj Przekopem Wisły. To również 120. rocznica powstania Wyspy Sobieszewskiej. Z tej okazji odbędzie się kilka imprez, uroczystości, a także Konferencja Naukowo- Techniczna pt. „Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Żuław i Gdańska – historia i teraźniejszość” – 31 marca 2015 roku, godz. 11.30 w Domu Technika NOT w Gdańsku, ul. Rajska 6. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie http://www.notgdansk.pl .
Zdaniem dr. Kazimierza Cebulaka, w tej konferencji niezwykle ważne są zagadnienia dotyczące zagrożenia powodziowego dla Gdańska. Będzie mówił o tym Andrzej Chudziak, dyrektor spółki Gdańskie Melioracje.
Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej zaprasza mieszkańców i sympatyków Wyspy na uroczystość obchodów, 31 marca, 2015 roku, o godzinie 13 w Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych nr 25 w Gdańsku Świbnie, ul. Boguckiego. O historii Przekopu Wisły będzie mówił pisarz, Waldemar Nocny. Referat pt. „Tam, gdzie Wisła kończy swój bieg” wygłosi Mieczysława Cierpioł, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Potem: wręczenie wyróżnień „Jestem z Wyspy”, program artystyczny i poczęstunek urodzinowym tortem. O godzinie 15.15 – złożenie wieńca i zapalenie 120 zniczy przy obelisku 100-lecia Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku Świnie, przy styku ulic Boguckiego i Świbnieńska.
Kazimierz Netka